Zděšení na ministerstvech: Soukromí dodavatelé nám diktují podmínky

11.07.2014 7:40

MF Dnes seznamuje čtenáře s pohledem IT odborníka. Ten po mnoha letech v soukromém sektoru přesedlal do státní sféry. Zastává post šéfa IT na Ministerstvu zemědělství. Pro deník objasnil, jak si IT firmy připoutaly úřady. S některými systémy lze jen velmi těžko dále pracovat. „Tady si musím nechat diktovat,“ říká Zdeněk Adamec.

Zděšení na ministerstvech: Soukromí dodavatelé nám diktují podmínky
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Zdeněk Adamec zodpovídá ve funkci náměstka ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) za informační technologie. MF Dnes píše, že Ministerstvo zemědělství patří k těm, které ročně spotřebují na IT stamiliony. Spravuje množství systémů, jako je eAgri, ale spadá pod něj i Pozemkový fond nebo Lesy ČR.

Ve státní správě ho však údajně čekalo překvapení. „Když chci nějaký IT systém dál rozvíjet s firmou, která ho vyvinula, mohu to i změnit. Minimálně proto, abych mohl tlačit na lepší ceny. Ale tady si musím nechat diktovat,“ říká.

Ve chvíli, kdy vyhlásil otevřenou soutěž na tříletou správu hlavního zemědělského webu eAgri za 195 milionů korun, který je nutný pro vyplácení dotací zemědělcům i správu ministerstva, ho prý dodavatelé upozornili, že to nemůže. Ministerstvu totiž nepatří duševní vlastnictví systému, což ze soukromé sféry neznal.

Smlouva bez licenčních práv je levnější

A v tom je zakopaný pes.  Smlouvy na tyto státní systémy se zdají být nevypověditelné. Ve chvíli, kdy končí, musí stát pokračovat se stejným dodavatelem, protože nechat vyvinout nový systém ve volné konkurenci je velmi drahé. Navíc je vše časově velice náročné. Nutný je údajně celý rok, ale podle Adamce spíše tři roky.

Věc se má tak, že smlouva s licenčními právy je dražší a dává svobodu, ta bez práv levnější, ale uváže k dodavateli. Stát má prý často právě ten druhý typ smluv. Proč? Kolem toho podle MF Dnes panuje mnoho záhad a peněz. „Když objednavatel nemá zdrojové kódy, pak mohou servis a údržbu provádět pouze dodavatelé systému. Jde o velké peníze.“

Náměstek Adamec však upozorňuje, že se ale konkurence u výrobců softwaru zvedla, což v praxi údajně mění podmínky. Ministerstva se otázku práv už také snaží řešit, zatím prý každé jinak.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

14:44 To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

Exprezident Václav Klaus se v Partii na CNN Prima News vyjádřil k 20. výročí vstupu Česka do Evropsk…