Zděšení ve Svobodné Evropě: Řecký premiér chce být mostem do Ruska. A Putin poučuje EU, jak s Aténami jednat

20.06.2015 9:59

Napětí mezi Řeckem a EU kontrastuje se vstřícným vztahem, který se začíná rýsovat mezi Aténami a Moskvou. Web Rádia Svobodná Evropa připomíná slova Vladimira Putina, který o Řecku, v EU majícím pozici prvního hříšníka, hovoří s uznáním a nabízí přátelství.

Zděšení ve Svobodné Evropě: Řecký premiér chce být mostem do Ruska. A Putin poučuje EU, jak s Aténami jednat
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Putin nedávno oznámil posílení obchodních vztahů mezi oběma zeměmi, včetně ruské vůle pomoci Řecku se splácením jeho dluhů. Zmínil přitom ochotu investovat a vytvořit v zemi množství nových pracovních míst, což prý značně kontrastuje s postojem EU, která neustále vyzývá Řecko pouze ke škrtům, zvyšování daní a placení splátek, ačkoliv tato opatření pravděpodobně ještě umocňují řeckou krizi.

„Pokud EU chce, aby Řecko zaplatilo své dluhy, měla by mít zájem na růstu řecké ekonomiky, který by pomohl ty dluhy zaplatit,“ vzkázal do Bruselu Vladimir Putin z konference v Petrohradě. „Evropa by nám za to měla zatleskat. Proč v Řecku nevznikají pracovní místa již teď?“ dodal ruský prezident.

Putinův návrh, společně se vstřícným jednáním vůči premiéru Tsiprasovi, přichází ve chvíli, kdy EU a Mezinárodní měnový fond svolávají na pondělí 22. června mimořádný summit, na kterém chtějí Řecko přimět k dalším ústupkům a reformám.

Celý text v angličtině ZDE

Rusko ústy vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče již dříve avizovalo, že nejdůležitější je pro něj ekonomická spolupráce s Řeckem, která v případě nutnosti může znamenat i finanční podporu. Premiér Tsipras se poté sešel s prezidentem Putinem na petrohradském fóru. Jedním z konkrétních návrhů je prodloužení plynovodu z Turecka. Začít stavět by se mělo již v příštím roce.

Rádio Svobodná Evropa poznamenává, že Tsipras si očividně vychutnával možnost vystoupit samostatně a odlišně od hlavního proudu EU, který naopak Rusko kritizuje. Sám pozici Řecka definoval jako „most spolupráce“. „Jak všichni víte, jsme nyní uprostřed velké bouře. Ale jsme mořský národ, který ví, jak se v bouři orientovat,“ dodal Tsipras.

Podle webu Svobodné Evropy není jasné, zda řecký postoj porušuje protiruské embargo EU. To obecně zakazuje nové obchody, ale připouští pokračování již rozběhnutých.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

22:41 Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

„Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimá…