Zděšený redaktor ČT se vrátil z Krymu: Zfanatizovaní Rusové mi vyhrožovali. Nastupuje sovětská mentalita

26.03.2014 12:12

Redaktor České televize Josef Pazderka se prý nikdy netajil respektem k Rusku. Nyní však prý v této zemi pozoruje nástup sovětské mentality v novém hávu, která jej skutečně děsí. „Dostalo mě to jako ještě snad nic v životě,“ svěřil se.

Zděšený redaktor ČT se vrátil z Krymu: Zfanatizovaní Rusové mi vyhrožovali. Nastupuje sovětská mentalita
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí proběhl mítink na podporu Ruska a proti fašismu na Ukrajině
reklama

V těchto dnech prý televizní reportér prožívá hlubokou frustraci z toho, co zažívá na Moskvou okupovaném Krymu. Viděl prý únosy nepohodlných novinářů, mlácení oponentů a fanatickou nenávist, které dokázal dát průchod pouhý pokus o polemiku. To vše po návratu z Krymu prozradil serveru Aktuálně.cz.

Šokuje jej prý zejména, jak se dokázala ujmout ruská propagandistická teorie o fašistech a banderovcích, kteří prý nyní ovládají Kyjev. „Fascinace banderovci a údajnými nacisty mě ve spojení s Majdanem vyvádí z míry a šokuje,“ říká reportér. „Na Majdanu samozřejmě byli i pravicoví radikálové či nacionalisté ze strany Svoboda. Nikdy ale netvořili jádro Majdanu, natož hlavní část protestního proudu,“ zdůrazňuje.

Navíc při hodnocení událostí na kyjevském Náměstí nezávislosti i ve zbytku ukrajinské metropole je prý třeba vzít v úvahu strázně, kterými si prošel ukrajinský národ. Ten má za sebou velmi komplikovanou historii a její možná nejkrvavější epizodou je éra podřízení Rusku za Sovětského svazu.

CELÝ ROZHOVOR ZDE.

Ze všeho nejvíce jej ale šokuje, že o banderovcích vykřikují Rusové, kteří se sami nedokázali s vlastní krvavou minulostí vypořádat. „Nejsou schopni připustit ani milimetr argumentů o stalinských čistkách, vraždách, masových represích a sibiřských koncentrácích,“ žasne Pazderka, že titíž lidé suverénně kážou o krvavé minulosti ukrajinských separatistů.

Podle Pazderky je ale tato taktika propagandisticky velmi šikovná, protože umožňuje oživovat staré sovětské slogany o boji proti fašistům a vrátit vše do osvědčených prizmat velké vlastenecké války.

Hnutí na Majdanu podle něj bylo mnohem pestřejší, a především proevropské. Většina lidí z tohoto hnutí skutečně upřímně chtěla změnit politiku a zlepšit správu své země. Je prý samozřejmě pravdou, že se mezi nimi objevují i extremisté, ale to prý není nic neobvyklého. Například v Polsku jsou prý velmi podobní příznivci extrémní pravice, kteří jej jednou při natáčení málem zmlátili.  

Následně však redaktor přiznává, že hnutí Majdan se podstatně proměnilo od svých počátků v listopadu do února, kdy proběhly krvavé střety. „Začala se projevovat obrovská frustrace lidí a s ní přibývalo i radikálů, mladíků v maskách a s baseballovými pálkami v rukou. Ten rozdíl je obrovský,“ připouští. Každým dnem prý pozoroval stále agresivnější a agresivnější chování.

Fotogalerie: - Máte slovo

Pořad Máte slovo s moderátorkou Michaelou Jílkovou...
Pořad Máte slovo s moderátorkou Michaelou Jílkovou...
Pořad Máte slovo s moderátorkou Michaelou Jílkovou...
Pořad Máte slovo s moderátorkou Michaelou Jílkovou...
Pořad Máte slovo s moderátorkou Michaelou Jílkovou...
Pořad Máte slovo s moderátorkou Michaelou Jílkovou...

Mnohem víc jej ale prý traumatizují zážitky z Krymu. Sám prý za léta práce v Rusku zná místní mentalitu a uznává, že Rusové na Ukrajině musí mít svá práva. S Rusy na Krymu se však prý ve zfanatizované atmosféře vůbec nedalo bavit. Pohled Rusů podle něj připouštěl jen souhlas a přátelství, nebo nesouhlas, a v tu chvíli jej považovali za nepřítele.

„Úplně mě to paralyzovalo. Prostě jsme si to s nikým, s kým jsme natáčeli, nebyli schopni vysvětlit,“ vzpomíná. Postupně prý situace zašla tak daleko, že mu místní Rusové začali vyhrožovat, narušovat přímé vstupy do vysílání, a dokonce slibovat, že si jej „najdou“. Rozhodně na tom ale prý nebyl tak špatně jako ukrajinští novináři, kteří před referendem najednou začali mizet.

„Ruštinu, ruský národ a jeho kulturu jsem nikdy nepovažoval za méněcenné. Mám k nim obrovský respekt a vždy ho budu mít. Ale nástup sovětské mentality v novém hávu, kterou jsem na Krymu zažíval, mě vystrašil,“ uzavřel reportér.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

7:30 Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

Začátek kampaně na Hrad. Tak vidí nejeden komentátor či politik odchod Miroslava Kalouska z Poslanec…