Zdravotní unie? Zahradil se zhrozil. Toto navrhla šéfka EK ve Zprávě o EU

17.09.2021 10:13

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přednesla zprávu o stavu EU. Europoslanec Jan Zahradil ocenil, že v ní dobře pojmenovala hrozby, před nimiž EU stojí. Jedním dechem však dodal, že Leyenová nabízí k řešení těchto hrozeb a problémů scestné recepty. A na jednu věc prý Leyenová zcela zapomněla.

Zdravotní unie? Zahradil se zhrozil. Toto navrhla šéfka EK ve Zprávě o EU
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Europoslanec ODS Jan Zahradil

Stejně jako prezidenti USA přednášejí rok co rok Zprávu o stavu Unie, přednášejí obdobný text i předsedové Evropské komise. Nejinak tomu je i u stávající šéfky EK Ursuly von der Leyenové. Ta podle Jana Zahradila letos dobře pojmenovala hrozby, před nimiž EU stojí.

Ursula von der Leyenová správně řekla, že velkým problémem je koronavirová pandemie.

„Ursula von der Leyen mluvila o pandemii koronaviru a reakci Evropské unie na ni. Očekával bych však alespoň malou míru sebereflexe a uznání chyb, které na začátku při nákupu vakcín udělala. K této sebereflexi bohužel nedošlo, naopak zcela nesmyslně navrhuje vytvoření zdravotní unie, tedy postupný přenos pravomocí v oblasti zdravotnictví na úroveň EU. Při různorodosti evropských zdravotních systémů nepřinese tento krok vůbec nic pozitivního,“ uvedl předseda klubu ODS v Evropském parlamentu Jan Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Podle Zahradila Leyenová také správně poznamenala, že EU musí více spolupracovat s Indií a dalšími zeměmi. Ale tady by očekával nějaký podstatný a viditelný krok, jako je např. uzavření konkrétní dohody s Indií nebo s dalšími zeměmi.  

Nakonec si posteskl, že Leyenová v podstatě nenabídla cestu, jak zastavit technologické zaostávání EU za Asií a USA. Naznačila jen, že by si EU měla sama vyrábět čipy, ale to Zahradil považuje v současné situaci za nerealizovatelné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver jede! Vyrazí s vámi debatovat po Česku, zahájil přípravy

8:52 Xaver jede! Vyrazí s vámi debatovat po Česku, zahájil přípravy

Člen rady České televize a moderátor Luboš Xaver Veselý chystá zcela nový projekt XAVER JEDE. Chce r…