Zdravotnický krizový štáb se vyjádří ke kompenzaci poplatků

07.04.2014 6:08

Krizový štáb, který sdružuje Asociace nemocnic, Svaz pacientů, Radu osob se zdravotním postižením i zdravotnické odborové svazy, se dnes vyjádří ke kompenzaci zdravotnických poplatků. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) navrhuje, aby výpadek příjmů z rušených zdravotnických poplatků byl vyrovnán navýšením odvodů za státní pojištěnce.

Zdravotnický krizový štáb se vyjádří ke kompenzaci poplatků
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok
reklama

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale tvrdí, že by stát neměl navyšovat peníze pro zdravotnictví, dokud nebude utrácení v resortu transparentnější.

Vláda debatu o navýšení odvodů za státní pojištěnce minulý týden přerušila. Nemocnice už vyjádřily nad krokem vlády překvapení. Mezi ČSSD a ANO se pak ohledně kompenzace poplatků a hospodaření ve zdravotnictví rozhořel koaliční spor.

Sociální demokracie trvá na tom, aby vláda přijala příslušný zákon, kterým se zvýší platby za státní pojištěnce, a to nejpozději v polovině letošního roku. Podle Babiše by ale pacienti neměli být bráni jako rukojmí, když byly ve zdravotnictví v minulosti uzavřeny mnohé podezřelé smlouvy a zakázky.

Podle šéfa třetí koaliční strany Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je kritika hospodaření ve zdravotnictví na místě, v současnosti ale podle něj vláda bude muset peníze do systému dodat.

Měsíční platba za šest milionů státních pojištěnců by měla stoupnout ze 787 na 845 korun. Zdravotnictví by tak letos získalo navíc 2,1 miliardy, podle návrhu by měly pojišťovny navýšit nemocnicím platbu za den o 100 korun jako kompenzaci zrušeného stokorunového poplatku za hospitalizaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

7:31 „Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

Za Stanislava Tomáše, který zemřel v sobotu v Teplicích po zásahu policie, se bude demonstrovat. V P…