Zdravotnictví hodně utrpělo, říká ministr Němeček v reakci na Babišovy útoky

20.03.2014 15:51

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) předkládá vládě plán ke stabilizaci zdravotnictví. Chce jím kompenzovat zrušení zdravotnických poplatků. Proto se mají od července zvýšit odvody pojistného za děti a důchodce či zmenšit rezervní fondy pojišťoven. Ministr to řekl novinářům s tím, že mu jde především o transparentnost. S prohlášením přišel poté, kdy ministr financí Andrej Babiš (ANO) resort zdravotnictví zkritizoval právě kvůli neprůhlednosti a ztraceným miliardám.

Zdravotnictví hodně utrpělo, říká ministr Němeček v reakci na Babišovy útoky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

Babiš v komentáři deníku Právo píše, že „současný stav zdravotnictví umožňuje nekontrolovatelný odtok veřejných peněz mimo veřejné zdravotnictví“. Prý na něj ministr Němeček i premiér Bohuslav Sobotka tlačí, aby uvolnil prostředky na pokrytí deficitu po vypadlých regulačních poplatcích. Babiš to však bude ochoten udělat pouze tehdy, až budou provedeny systémové změny. Navrhl například, aby zdravotní pojišťovny dodržovaly zákony a zejména zveřejňovaly všechny smlouvy se zdravotnickými zařízeními.

A právě o těchto věcech se novinářům na tiskové konferenci zmínil ministr zdravotnictví Němeček. Prohlásil, že vládě předkládá návrhy, kterými chce kompenzovat zrušení zdravotnických poplatků. Proto navrhuje snížení povinného odvodu pojišťoven z 1,5 procenta jen na 0,75 procenta a zvýšení platby za státní pojištěnce na 845 korun. Platby za státní pojištěnce by za pololetí měly přinést 2,1 miliardy. Finance by pojišťovny měly přerozdělit lůžkovým zařízením a vykompenzovat jim tak zrušené poplatky za pobyt v nemocnici.

Zdravotnictví podle Němečka za poslední roky utrpělo velké výpadky příjmů. „Celkem ta kumulovaná ztráta činí 28 miliard. Nemyslíme si, že by byl systém sám schopen se s tím vypořádat," podotkl Němeček, který chce nemocnicím pomoct ruku v ruce s maximální kvalitou a transparentností. „Jsem přesvědčen, že VZP je lídrem v opatření transparentnosti,“ doplnil ministra Zdeněk Kabátek, ředitel VZP. Němečkův návrh vláda projedná příští pondělí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bude řev, nejspíš velký. Václav Klaus promluvil o dnešním Rusku

19:06 Bude řev, nejspíš velký. Václav Klaus promluvil o dnešním Rusku

K 50letému výročí sovětské invaze do Československa se v pořadu Interview ČT24 rozhovořil expreziden…