Zdrcující zprávy z Kyjeva: Špičky armády Ukrajiny prodávají informace separatistům. Pohraničníci za peníze vpouští žoldáky

13.08.2014 9:36

David Marples a Myroslava Uniat napsali na stránky Euromaidan Press o údajně zkorumpované ukrajinské armádě. Informují o tom Literární noviny s tím, že ve zprávách o úspěších armády v boji proti „teroristům“ zanikají zásadní problémy v horních patrech ukrajinské armády. Ukazuje se totiž, že mezi generály i nižšími důstojníky, a to zejména na ukrajinském ministerstvu obrany, ve velkém bují korupce.

Zdrcující zprávy z Kyjeva: Špičky armády Ukrajiny prodávají informace separatistům. Pohraničníci za peníze vpouští žoldáky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Anketa

Který z následujících státníků minulosti je vám nejbližší?

hlasovalo: 15205 lidí

Zprávy, které z Ukrajiny přicházejí, popisují úspěchy ukrajinské armády a zní optimisticky. Na šest desítek osad se podařilo vrátit z moci protikyjevských oddílů vedených ruskými důstojníky. „Teroristé“ jsou nyní stísněni ve dvou malých kapsách v Doněcku a Luhansku, jsou sice dobře vyzbrojeni, ale touží prý po plnohodnotné ruské invazi.

Tento mediální obraz podle autorů článku v Euromaidan Press, o kterém píší Literární noviny, zakrývá rozbujelou korupci ve vedení armády. To údajně nemá zájem na rychlém ukončení bojových operací a za peníze dává informace protivníkovi.

Ukazuje se prý, že mezi generály i nižšími důstojníky, a to zejména na ukrajinském ministerstvu obrany, ve velkém bují korupce, která podrývá válečné úsilí a snižuje morálku armády. Mnozí vojáci už mají za to, že ještě před konečným bojem se separatisty v Doněcku by bylo třeba vyměnit vedení v Kyjevě.

Na pronájmu ruských jednotek a zařízení vydělávají lidé z vedení ATO

David Marples a Myroslava Uniat poukazují na skutečnost, že po měsících bojů zůstává hranice s Ruskem otevřená. Poradce ministra vnitra Arsena Avakova Anton Heraščenko nedávno údajně prohlásil, že z Ruska na Ukrajinu denně přecházejí stovky a někdy i tisíce žoldáků. Někteří jsou ovlivněni ruskou státní propagandou, ale většinou jsou to žoldáci. Někteří ukrajinští vojáci prý mají podezření, že hranice zůstaly otevřené, protože někteří z kyjevských vůdců na pronájmu ruských jednotek a zařízení vydělávají.

Celý text v Literárních novinách ZDE:

Literární noviny uvádějí svědectví jednoho z nejmenovaných vojáků, že generály „protiteroristické operace“ (ATO) nezajímá, co se ve válečné zóně odehrává. Raději prý sedí v hotelích daleko od bojiště, „dávají si humry“ a dovádějí s prostitutkami.

Ukrajinští vojenští vůdci mají údajně z Ruska vysoké příjmy. Lídr kyjevské radikální strany Oleh Ljaško s odkazem na zdroje od pohraničníků tvrdí, že Rusko je ochotné za překročení hranice vyplatit 100 000 dolarů za kamion naložený zbraněmi a 10 000 dolarů za každého žoldáka. A právě tyto peníze údajně končí v rukou vedení ukrajinské armády. Válka by se podle něj dala ukončit během měsíce, ale lidé nahoře mají zájem na jejím protahování.

Jsou to údajně patologičtí lháři a bojí se převzít odpovědnost

Ke zkorumpovanosti a schopnostem velitelství ATO se vyjádřil vojenský expert Dmytro Tymčuk. Podle něj hlavní problém spočívá v generálech na velitelství ATO. Jsou to podle něj patologičtí lháři, bojí se převzít i tu nejmenší odpovědnost, nejsou s to se rozhodovat a jsou naprosto neschopní. Vojenští velitelé všech jednotek nejsou psychologicky připraveni k boji. Od války na Krymu prý také přibývá případů, kdy mnoho středních a nižších velitelů odmítá poslouchat rozkazy nebo je sabotuje.

Zrada a korupce v nejvyšších patrech je bezbřehá. Lídr Svobody Oleh Ťjahnybok a velitel batalionu Ajdar Serhij Melnyčuk mají za to, že zrádci působí přímo v centrálním velení ATO.

Popisovaná neschopnost a zkorumpovanost vedení podle autorů článku ohrožuje budoucnost Ukrajiny, ale v důsledku to vede k válečné aktivitě polovojenských a extremistických skupin typu praporu Azov. Oběťmi korupce na nejvyšších místech v současné ukrajinské armádě jsou prostí vojáci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká oslava v Drážďanech: Merkelová za mřížemi, Tommy Robinson na pódiu. Přečtěte si, co potom řekl pro PL.cz

15:48 Velká oslava v Drážďanech: Merkelová za mřížemi, Tommy Robinson na pódiu. Přečtěte si, co potom řekl pro PL.cz

REPORTÁŽ Na náměstí Altmarkt v Drážďanech probíhaly od dvou hodin odpoledne oslavy čtvrtých narozeni…