Ze Svatováclavské poutě vykázali protibabišovského stánkaře. A toto jsme následně zažili s radnicí, kde velí exministr obrany Picek

15.10.2017 6:14

Schovat auto s přeškrtlým portrétem Andreje Babiše a neprodávat antibabišovské suvenýry. To nutili pořadatelé Svatováclavské poutě ve Staré Boleslavi stánkaře Oskara Fukse. V prvním vyhověl, v druhém ne, takže má prý příští rok utrum. Starosta Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi a bývalý ministr obrany Vlastimil Picek slíbil, že vše nechá prověřit. A nakonec reagovali i pořadatelé.

Ze Svatováclavské poutě vykázali protibabišovského stánkaře. A toto jsme následně zažili s radnicí, kde velí exministr obrany Picek
Foto: archiv OF
Popisek: Nejen protibabišovský stánek na Svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi

„O této skutečnosti nic nevím. Nechám vše prověřit a dostanete odpověď,“ napsal starosta Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi Vlastimil Picek téměř před týdnem. Po urgenci se ozvala vedoucí odboru cestovního ruchu, že věc přeposlala dál a vzápětí ParlamentnímListům.cz odeslala reakci pořadatele z firmy AMZ Financial Group. Celý proces získávání stanoviska ale připomínal podivnou hru na schovávanou.

Stánkař si stěžuje

Národní svatováclavská pouť se koná každý rok na konci září ve Staré Boleslavi. Jde o řadu mší a dalších doprovodných akcí, třeba i stánkový prodej. „Byl jsem tam se stánkem a dovolil jsem si vystavit i pár věcí s antibabišovskou tematikou. Vzápětí dorazili pořadatelé, donutili mě přeparkovat auto s přeškrtlým Babišem do boční uličky a zakázali mi prodej. Když jsem zákaz nerespektoval, tak prý příští rok nemusím jezdit,“ napsal ParlamentnímListům.cz stánkař Oskar Fuchs.

Chtěli jsme po Fuchsovi detailnější popis události. Šlo o stánek s medovinou a kávou, přičemž na jedné straně měl několik antibabišovských věcí. Pořadatelka, která přišla až později, se mu představila jako Kolářová. Zákaz mu vyjádřila ústně. „Zdůvodňovala, že to není pouťové zboží, a že agituji. Já ale nic nevyřvával, jen jsem prodával. Prý je to proti Babišovi, takže jde o agitaci. Ostatně na pouti neměla pouťové zboží většina stánků,“ doplnil.

Fotogalerie: - Antibabišovské obrázky

Antibabišovské obrázky
Antibabišovské obrázky
Protibabišovský stánek
Antibabišovské obrázky
Antibabišovská brožůrka
Antibabišovské obrázky

Páčení reakce

ParlamentníListy.cz zaslaly v této souvislosti městu pár jednoduchých otázek. Kdo nařídil, aby Fuchs přeparkoval auto a dále neprodával antibabišovské předměty, proč k tomu došlo a zda nebyla tato reakce přehnaná? Přesněji je zaslaly zmíněnému starostovi Pickovi, jenž ale hned, jak je výše zmíněno, reagoval. Pak Zdeňce Tiché, vedoucí odboru kultury, sportu a cestovního ruchu radnice v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi. Následně i na mailovou adresu, která má trhy přímo ve svém názvu. Dlouho nic.

Po necelém týdnu, po urgenci adresované starostovi, přišlo od Tiché toto: „Odpověď na vaše dotazy ohledně Národní svatováclavské pouti zajišťuje firma AMZ, která je organizátorem světské části pouti. Váš mail jsme jí poskytli. Nejde o žádné neodpovídání či zdržování.“ Nicméně chování pořadatele, byť jen světské části, tak významné akce, je vizitkou celého města. Ještě téhož dne večer jsme dostali reakci nejspíš přímo z firmy AMZ Financial Group.

Standardní postup

Za tým pořadatelů je pod ní podepsán František Kolomazníček, ale název firmy nikde. Právě tento tým prý zajišťuje při Svatovácvlavské pouti atrakce v rámci lunaparku v Houšťce a stánkový prodej v ulici Lázeňská. „Lázeňská byla určena pro umístění prodejních stánků. Vozidla prodejců mohou parkovat za stánkem, pokud to prostor dovolí, nebo v přilehlých ulicích. Vozidlo pana Fuchse bylo zaparkováno na místě určeném pro prodejní stánky, nejednalo se ale o jeho prodejní místo,“ zní první odpověď.

„Pan Fuchs směl prodávat nahlášený sortiment zboží – medovina. Sortiment, který prodejce nenahlásí pořadateli, není povoleno prodávat. Byl upozorněn, že pokud nebude respektovat organizační pokyny, nebude mu příští rok účast na akci jako prodejci umožněna. Reakci za přehnanou nepovažujeme. Jedná se o standardní postup u všech zúčastněných prodejců,“ napsal dále Kolomazníček.

Antibabišovec Fuchs

S Oskarem Fuchsem ze skupiny Nový Bojkot Babišových Výrobků (NBBV), která má na Facebooku už přes 40 000 členů, ParlamentníListy.cz již jednou zveřejnily rozhovor. Antibabišovské předměty nabízí v rámci dvou e-shopů. Jeden funguje na sdružování objednávek, aby následná výroba vyšla při větším množství levněji. Druhý je komerční. Nicméně Fuchs své protibabišovaské suvenýry, jako triko s nápisem „Agenti všech zemí, polibte si prdel“ anebo hrníček s heslem „Serou Vás vaše děti? Volte ANO a poserte jim celý život“ prodává i na různých trzích, což se ve Staré Boleslavi stalo kamenem úrazu.

Jinak to prý nikdy nevadilo. „Reakce návštěvníků trhů a jiných akcí jsou na netradiční výzdobu stánku téměř vždy velice pozitivní a rádi si i uleví. Za letošní půlrok jsem se setkal se dvěma či třemi negativními reakcemi a tito lidé byli velice rychle utlučeni argumenty kolemjdoucích. Věřím tomu, že vše je na dobré cestě a toto ničení České republiky Žlutým baronem již nebude dlouho pokračovat,“ řekl v rozhovoru před dvěma měsíci. Někde halt přeškrtnutý Babiš vadí, jinde ne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

18:51 Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vrátil z dovolené v plné síle, což je patrné i na jeho „Čau, lidi”, v …