Že jsme žoldáci? Český voják se důrazně ohradil

8. 8. 2018 15:55

Výsadkář Ivo Zelinka a hlavní kaplan české armády Jaroslav Knichal se svým spoluobčanům snaží vysvětlit, že čeští vojáci působící na zahraničních misích v žádném případě nejsou žoldáci, jak o nich pomýleně tvrdí někteří lidé na sociálních sítích. Čeští vojáci působící na zahraničních misích na ně jezdí proto, aby se Češi, Moravané a Slezané mohli cítit bezpečněji ve svých domovech. Pokud čelí teroristovi v zahraničí, sníží pravděpodobnost, že agresor dorazí do naší vlasti.

Že jsme žoldáci? Český voják se důrazně ohradil
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky
reklama

Dnes odpoledne se do Česka vrátí letoun s těly tří českých vojáků, kteří bohužel zemřeli po zbabělém teroristickém útoku sotva osmnáctiletého Afghánce. Většina českých politiků se shodla na tom, že tito muži zemřeli při službě vlasti, byť ji vykonávali daleko od domova. Čelili teroristům. V tomto duchu se vyjádřili prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO), poslankyně Jana Černochová z ODS, Miroslav Kalousek z TOP 09 a další politici.

Komunisté se na to však dívají jinak. Domnívají se, že čeští vojáci zemřeli v podstatě zbytečně, když v zahraničí bojovali za zájmy amerických, britských či francouzských kapitalistů. Za zbytečnou označili smrt českých vojáků také politici z hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Čeští vojáci by podle jejich názoru měli chránit české hranice a nepůsobit v zahraničních misích.

Bohužel se našli i lidé, kteří na sociálních sítích prohlásili, že čeští vojáci si za svou smrt mohou sami, když šli jako žoldáci bojovat za zájmy Spojených států. Kvůli těmto lidem a kvůli některým českým politikům se rozhodli promluvit výsadkář Ivo Zelinka a hlavní kaplan české armády Jaroslav Knichal. Ve vyjádření pro server iDNES.cz zdůraznili, že čeští vojáci působící na zahraničních misích v žádném případě nejsou žoldáci.

„Žoldák pobírá odměnu za to, že občas někam vyjede a pobírá za to vysokou odměnu. Vojáci jsou placení za výkon svého povolání stejně jako například lékaři. Označení za žoldáka považuji za naprosto nesmyslné,“ ohradil se Zelinka.

Sám se zúčastnil několika zahraničních misí. Pomáhal i s výcvikem afghánských vojáků, ale toho, že se z mise nevrátí, se nebál. Spíš měl strach z toho, že se vrátí těžce zraněn, bez končetin a tak podobně. Musí prý počítat také s tím, že se útoku dopustí někdo, u koho by to normálně nečekal. Teroristé jsou totiž natolik bezcitní, že k sebevražedným útokům zneužívají i mentálně postižené osoby.

Kaplan české armády Jaroslav Knichal doplnil, že čeští vojáci slouží na zahraničních misích proto, aby lidé doma v Česku žili ve větším bezpečí. „Chceme vzdát úctu hrdinům, kteří se vracejí domů ke svým rodinám. Co bych chtěl alespoň krátce podtrhnout, je, že jejich smrt nebyla zbytečná. A že úkol, který vykonávali daleko od své vlasti, má svůj význam,“ nastínil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…