Že nás zachrání všeslovanská unie? To může tvrdit jen idiot nebo vlastizrádce, píše tvář z ČT

13. 8. 2017 12:45

Novinář a publicista Vladimír Kučera, známý např. z pořadu Historie.cs České televize, jen nevěřícně kroutí hlavou nad tím, jak s naší historickou zkušeností může věřit tomu, že v partnerství s Ruskem nám bude lépe než v rámci EU a NATO. Politici, kteří o tom dnes české občany přesvědčují, jsou podle publicisty buď idioti nebo vlastizrádci.

Že nás zachrání všeslovanská unie? To může tvrdit jen idiot nebo vlastizrádce, píše tvář z ČT
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Evropa, Rusko

V České republice sílí hlasy, že ten Brusel je strašný a být členem NATO je snad ještě horší. V naší zemi se najdou politici, kteří tvrdí, že bychom se měli lépe, kdybychom se spojili v jaksi všeslovanské unii s Ruskem a s dalšími bratrskými Slovany. Už český velikán Karel Havlíček Borovský však věděl, že Rusko o žádné sbratřování nestojí. Když se z Ruska vrátil, varoval své krajany, že ruští carové chtějí své „bratry Slovany“ jen patřičně využít coby kolonie a notně tak rozšířit vliv Moskvy ve světě. Kučera proto v textu na blogu Aktuálně.cz nechápavě kroutí hlavou nad tím, že někdo i dnes hledá v Rusku spásu.

Imperiální ambice Ruska jsou dobře známy všem lidem, kteří se alespoň trochu zajímají o historii. Stačí se podívat třeba na stýkání a potýkání Rusů s Poláky, nebo Rusů s Ukrajinci, ale i s dalšími slovanskými národy. Kučera o sbratřování v takovémhle stylu ani trochu nestojí.

Celý článek naleznete zde

„Občasné zdejší zatím nenápadné, ale stále hlasitější volání po jakémsi slovanském bratření v režii Ruska je buď idiotstvím, nebo čistou vlastizradou. Kdo se takovými plány zanáší, činí tak, řečeno s klasikem ‚buď z blbosti, nebo za cizí peníze‘. Ochromit vztah k Západu a přimknout se k Moskvě, to není zdaleka tak fantasmagorická představa, jak vypadá. Může se to povést z neděle na pondělí. A nejsou k tomu nutné Putinovy tanky. Politik je levnější než vrtule do jednoho bojového Suchoje. A mezi českou politickou elitou je, zdá se, hodně takových, co by klidně vzlétli v ruské letce. Jen kdyby jim za to něco ‚přistálo‘. Materiální podpora nebo moc,“ píše Kučera.

Právě proto se dnes někteří politici, a to i ti čeští, snaží oslabit důvěru občanů v EU, protože unii jako celek Rusko neovládne, ale některé její členské státy by mohlo, pokud se tyto sáty rozhodnou vystoupit. Kučera má za prokázané, že Rusko k prosazení svých zájmů používá i propagandistické nástroje, kterými se snaží ovlivňovat mínění občanů EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

16:06 EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

Nákup víceúčelových vrtulníků pro armádu by mohl být v ideálním případě zadán v létě. Po jednání sně…