Že prezident nálepkuje elitu národa jako „kavárnu“, to vypovídá hlavně o jeho myšlenkové úrovni. Předseda akademiků Drahoš dodal ještě více

4. 1. 2016 21:17

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš má obavy z toho, jaký příkop kope prezident Miloš Zeman mezi sebou a akademickou obcí. Ta má právo, a podle Drahoše dokonce i povinnost, vyjadřovat se k zásadním otázkám dneška, jenže prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se akademiky snaží umlčet, což je rozhodně špatně. Akademická obec by totiž politikům mohla připomenout jednu věc. V čem je pro nás důležitá EU i v časech uprchlické krize.

Že prezident nálepkuje elitu národa jako „kavárnu“, to vypovídá hlavně o jeho myšlenkové úrovni. Předseda akademiků Drahoš dodal ještě více
Foto: repro foto ČT
Popisek: Usmívající se prezident Miloš Zeman

„Máme se vrátit k národním státům, opevnit se za vlastními hranicemi? Copak si někdo skutečně myslí, že migrační vlnu takového rozsahu zvládne izolovaný stát? Při všech výhradách k tomu, jak zaspali všichni ti výtečně placení bruselští analytici a zřejmě i mnohé tajné služby, si nemyslím, že Evropská unie selhala fatálně. Chybami se má poučit nejen člověk, ale i instituce, neboť slovy klasika ‚jen blbec nemění názory‘. Osobně jsem jednoznačným zastáncem promyšleně integrované Evropy, ale takové Evropy, která bude řešit opravdu klíčové věci a nebude se soustřeďovat na byrokratické předpisy o tom, který sýr povolíme a který ne. Když si postavíte dům s pevnými základy, pak protékající střecha nebo netěsnící okna způsobí dočasné nepohodlí, ale pokud je opravíte, máte pořád kvalitní bydlení. Podle mě má Evropská unie docela solidní základy, a proto nerozumím politikům, kteří ji odmítají, ale současně nenabízejí nic lepšího,“ kroutí hlavou Drahoš v rozhovoru pro Deník.cz.   

Akademik je přesvědčen, že EU může uprchlickou krizi zvládnout. Určitě má smysl posílit vnější hranice EU a lépe je kontrolovat, jenže toho se dá dosáhnout jen spoluprací. Z ekonomického hlediska přece má smysl EU zachovat. Ekonomičtí asijští tygři by si jinak pravděpodobně České republiky ani nevšimli. Visegrádská čtyřka už je ale ekonomicky zajímavá a celá EU už je nezanedbatelným ekonomickým hráčem. To by si měli politici uvědomit.

„Proto považuji za velmi důležité, aby vědci politiky expertně vzdělávali, ale také aby se sami kvalifikovaně vyjadřovali k věcem veřejným. Vždyť pokud nejsou oni svým způsobem elitou této společnosti, tak kdo jiný? Shodit vědeckou elitu pohrdlivým označením ‚kavárna‘ mě uráží, ale zároveň to ukazuje myšlenkovou úroveň autorů těchto výroků,“ pokračuje Drahoš.

Nechápe proto, proč se prezident Zeman spolu se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem vymezují proti tzv. pražské kavárně. Jde zřejmě o politickou hru, která má Miloši Zemanovi zajistit znovuzvolení. Ale je to špatná cesta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

21:10 Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

Dechberoucí závěrečný ceremoniál dnes ukončil zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. O „ro…