Zelená nafta. Osamocený Kalousek v ČT bojoval proti Jurečkovi s Faltýnkem

02.04.2014 22:55

O tom, zda je výhodné znovu zavádět daňové zvýhodnění pro zemědělce v podobě tzv. zelené nafty, se diskutovalo ve středečním vydání pořadu Události, komentáře. Zatímco exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zdůrazňoval hlavně to, že se tím otevírá prostor pro daňové úniky, ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) to odmítal a poukazoval na to, že ve většině zemí EU je takové zvýhodnění zemědělců využíváno.

Zelená nafta. Osamocený Kalousek v ČT bojoval proti Jurečkovi s Faltýnkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

„Otevírá se prostor pro daňové úniky, budou vyšší náklady na správu daní. Vratku bude muset někdo administrovat, kontrolovat,“ argumentoval Kalousek proti opětovnému zavedení zelené nafty s tím, že vyšší náklady na administrativu by činily miliony, maximálně desítky milionů.

Jurečka oponoval s tím, že pokud by Kalousek měl pravdu, od ledna, od kdy byla zelená nafta zrušena, by musely být propuštěny stovky celníků.

Kalousek na to reagoval, že celníci se díky zrušení zelené nafty mohli věnovat jiným daňovým únikům.

Faltýnek kritizoval Kalouska za jeho politiku vůči českým zemědělcům

Podle Jurečky to tak ale není, protože kvóta je poměrně nízká. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek k tomu vysvětlil, že kvóta na vratku spotřební daně ze spotřebované nafty činí 100 litrů na hektar pole za rok, u luk je to 50 litrů na hektar za rok, což je prý výrazně méně, než kolik zemědělec ve skutečnosti spotřebuje.

Proto podle Jurečky není důvod „zelenou“ naftu barvit, jako tak činí například v Německu. K takovému kroku by byl důvod jen v případě, že by došlo ke zvýšení kvóty.

Faltýnek považuje zelenou naftu za prostředek zvýšení konkurenceschopnosti českého zemědělství. Vyčetl Kalouskovi, že v době, kdy byl ministrem financí, omezoval dotace pro české zemědělce, zatímco evropské země své farmáře dotovaly výrazně víc, což v konečném důsledku přispělo k dalšímu vylidňování českého venkova.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus má problém, fotra. Proč Zeman nesnáší ČT? Ještě, že jsme se domluvili s tím Milionem chvilek… Kníže, Mašínová a umělci debatovali v Brně o sametu, takto to dopadlo

21:42 Klaus má problém, fotra. Proč Zeman nesnáší ČT? Ještě, že jsme se domluvili s tím Milionem chvilek… Kníže, Mašínová a umělci debatovali v Brně o sametu, takto to dopadlo

REPORTÁŽ Česko si po celý listopad připomíná třicáté výročí sametové revoluce. V Brně na téma sametu…