Zelená úsporám se vrací. Peníze se ale už budou půjčovat

11.11.2012 21:28

Od příštího roku budou moci lidé žádat o peníze na zateplení rodinných domů či na výměnu kotle. Program Zelená úsporám však projde několika změnami. Především bude stát požadovat peníze zpátky.

Zelená úsporám se vrací. Peníze se ale už budou půjčovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto - byty v panelovém domě
reklama

V programu Zelená úsporám bude několik změn. Tou největší je fakt, že až devadesátiprocentní dotace na rekonstrukce domů už nebudou lidé dostávat, nýbrž půjde jen o jakousi půjčku. Minulých štědrých dotací totiž využily desítky tisíc lidí.

Proto ministerstvo životního prostředí změnilo pravidla a bude chtít část peněz od lidí zpátky. Z části tedy budou mít dotace formu úvěru. "Mohli bychom některé vrácené peníze použít ještě jednou, tedy uspokojit časem více žadatelů," uvedl pro ČT ministr Tomáš Chalupa.

Například ti, kdo v první vlně obdrželi 300 tisíc, by nyní dostali jen 200 tisíc a zbytek peněz by si s nízkými úroky půjčili. Opět ale mají úřady v plánu rozdělit desítky miliard korun.

Další změnou je i to, že nyní budou mít před drobnými žadateli přednost veřejné budovy. Také by se celý proces měl zjednodušit. Nové kolo programu se spustí za rok, na podávání žádostí se lidem otevře období od roku 2013 do 2020.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

19:05 Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

Ivana Gottová, manželka legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), napsala na sociální síť poděkování v…