Zelení budou pro své projekty potřebovat Temelín, překvapil Pačes v rádiu

05.07.2014 18:19

Energetická společnost ČEZ by se neměla privatizovat, protože u tak klíčového oboru, jakou energetika je, by stát neměl ztratit kontrolu. A rozhodnutí o dostavbě dalších bloků některé jaderné elektrárny padne nejpozději do pěti let. V diskusním pořadu Pressklub rádia Frekvence 1 to uvedl předseda dozorčí rady ČEZu, Václav Pačes.

Zelení budou pro své projekty potřebovat Temelín, překvapil Pačes v rádiu
Foto: Ondřej Vaněk
Popisek: Václav Pačes

Moderátor v narážce na často proklamované heslo Andreje Babiše, který do funkcí prosazuje především odborníky, se Pačese zeptal, zda toto kritérium splňuje nová dozorčí rada ČEZu, kterou právě Babiš jmenoval.

Pačes uvedl, že lidé v nové dozorčí radě toto kritérium „z větší části splňují“. Původně byli do dozorčí rady nominováni i lidé z KDU-ČSL, ti se ale údajně těm, kteří dozorčí radu vybírali, „nezdáli“, a tak se tam nakonec dostali jen nominanti ČSSD a ANO.

ČEZ by se plně privatizovat neměl

Řeč přišla i na to, že co se týče vlastnické struktury, je ČEZ kombinací státního vlastnictví (státu patří 70%) a soukromého. Pačes uvedl, že jsou dvě skupiny názorů. Ta první říká, že by se měl ČEZ plně zprivatizovat. Druhá skupina by chtěla ČEZ zase plně státní. „Já myslím, že stávající model není úplně špatný,“ poznamenal Pačes s tím, že energetika je tak důležité odvětví, že by nemělo být plně privatizováno.

Pačes zastává názor, že když ne v nejbližší době, tak v horizontu pěti let se bude muset rozhodnout o dostavbě buď Jaderné elektrárny Temelín, nebo Jaderné elektrárny Dukovany. Důvodem je to, že uhelné elektrárny se u nás vzhledem k tomu, že začnou docházet zásoby uhlí, budou uzavírat. V příštím roce se sice pravděpodobně podaří prodloužit provoz Dukovan o deset let a následně pak o dalších deset let, ale i tak se očekává, že po roce 2025 nás čeká velký výpadek v produkci elektřiny. A není prý jisté, že ji budeme mít odkud dovážet. Spoléhat na obnovitelné zdroje prý nelze, neboť výpočty ukazují, že i největší nasazení obnovitelných zdrojů nemůže nahradit stávající.

Rozvoj elektromobilů by si vynutil stavbu další jaderné elektrárny

Pačes upozornil i na další riziko, o kterém se zatím moc nemluví. Pokud by jen polovina osobních aut byla nahrazena elektromobily, potřebovali bychom další zdroj elektřiny o velikosti Temelína.

V závěru pořadu se svěřil se svými plány na trávení letní dovolené. Vzhledem k tomu, že se už „nacestoval až dost“, nejezdí do zahraničí. Dny volna chce strávit v domku v Mariánských Lázních se ženou a s vnoučaty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muslimští zločinci? Sedm z deseti vězňů... Výbušná slova ze Západu: Češi, poučte se!

11:34 Muslimští zločinci? Sedm z deseti vězňů... Výbušná slova ze Západu: Češi, poučte se!

Jaký je islám a jak se liší uvažování muslimů od zbytku Evropy? Analytik Marian Kechlibar položil ně…