Zeman a Vystrčil: Klaus ml. se po čase ozval, jedovatě

19.10.2021 9:41 | Ze sítí

Včera na tiskové konferenci oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil stanovisko ÚVN, že prezident není schopen vykonávat svou funkci, o aktivování článku 66 Ústavy se bude jednat dnes. Informacemi, které zazněly na tiskové konferenci, už se chystá zabývat policie. Od Václava Klause mladšího nicméně zaznělo, že popletený Miloš Zeman 5 minut před smrtí a s láhví becherovky v sobě by stále byl desetkrát schopnější než Vystrčil. A starosta Pavel Trojan z ČSSD upozornil, že o převedení pravomocí se uvažuje velice brzo.

Zeman a Vystrčil: Klaus ml. se po čase ozval, jedovatě
Foto: screen iDNES.cz
Popisek: Tisková konference senátorů ke zdravotnímu stavu prezidenta

Anketa

Schvalujete, že Babišova vláda odpouští DPH na elektřinu?

76%
11%
hlasovalo: 15335 lidí

Situace kolem hospitalizovaného prezidenta se vyvíjí dále. Včera předseda Senátu Miloš Vystrčil oznámil, že dle zprávy Ústřední vojenské nemocnice není Miloš Zeman schopen vykonávat svou funkci. Jak informovaly Novinky.cz, dle Vystrčila zpráva ÚVN obsahuje tři základní sdělení. První je, že prezident Zeman za současné situace není schopen ze zdravotních důvodů vykonávat jakékoliv pracovní povinnosti. Druhé sdělení je, že pacientova dlouhodobá prognóza je hodnocena jako krajně nejistá a Zemanův návrat do funkce málo pravděpodobný. A kancléř Mynář byl o jeho stavu informován již 13. října.

Vedení Senátu má tedy zato, že je třeba aktivovat článek 66 Ústavy, který jeho pravomoci převádí na předsedu vlády a předsedu Sněmovny. Převod pravomocí budou zástupci vedení Senátu probírat s předsedy parlamentních stran dnes.

K Vystrčilovým slovům si ovšem neodpustil poznámku bývalý šéf Trikolory Václav Klaus mladší, který se nejdříve vymezil, že opravdu není fanouškem Miloše Zemana a politického života už se účastnit nehodlá. „I kdyby byl Miloš Zeman 5 minut před smrtí, popletenej a měl v sobě láhev becherovky. Pořád je 10x schopnější vykonávat ústavní funkce než Vystrčil. A má k tomu 100x větší mandát občanů,“ srovnával Zemana s Vystrčilem, s narážkou na účast v senátních volbách.

K tématu prezidentovy hospitalizace a případného zbavení pravomocí se vyjádřil také starosta Valtic za ČSSD, Pavel Trojan. „V české, československé, ale i světové historii je známá řada případů, že prezidenti z důvodu nemoci nebyli schopni delší dobu vykonávat plně svoji funkci. Nejsou však známy případy, že by jí byli zbavení. Prezident Zeman nedostal ani týden na to, aby se léčil a nabral sil,“ argumentoval starosta, že k diskuzím o zbavení pravomocí dochází příliš brzy.

Informacemi zveřejněnými na tiskové konferenci se ovšem hodlá řídit Policie ČR, která na Twitteru sdělila: „S ohledem na nové informace, zveřejněné na tiskové konferenci Senátu, zahájí Policie ČR prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice. Další informace nyní není možné sdělit.“

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pak citoval slova Miloše Zemana z roku 2018: „Nejsem Edvard Beneš, abych ustupoval tlaku hulákajícího pražského davu.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …