Zeman bude chtít mluvit s francouzským prezidentem i o mzdách pro řidiče kamionů

26.11.2016 11:28

Prezident Miloš Zeman bude chtít se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem mluvit mimo jiné o vynucování francouzské minimální mzdy od českých řidičů kamionů, kteří jezdí přes francouzské území. Jednání obou prezidentů by se mělo týkat i teroristické hrozby. ČTK to před středeční návštěvou Hollandea v Praze řekl ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček.

Zeman bude chtít mluvit s francouzským prezidentem i o mzdách pro řidiče kamionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Francie letos začala vyžadovat, aby všichni zaměstnanci při výkonu práce na jejím území pobírali francouzskou minimální mzdu. Tvrdí, že tím chce chránit svůj trh před takzvaným sociálním dumpingem. Opatření ale způsobuje problém zejména spedičním firmám ze střední a východní Evropy, protože francouzská minimální mzda je výrazně vyšší než průměrné mzdy, jaké mají zaměstnanci v tomto odvětví ve východní části Evropské unie.

Česko podle Kmoníčka chápe, co Francii k jejímu kroku vedlo, Zeman ale bude chtít Hollandeovi vysvětlit, proč mají čeští podnikatelé se zákonem problémy. Český prezident proto chce při jednání s francouzským protějškem hledat možnosti, jak situaci řešit. „Logicky se nabízí, že je možno rozlišovat mezi dopravcem, který jede mezi dvěma francouzskými městy, a dopravcem, který Francií pouze projíždí v rámci mezinárodní přepravy,“ řekl Kmoníček.

„Samozřejmě nemůže chybět pro Francii zásadní otázka radikálního islámu a mezinárodního terorismu,“ řekl Kmoníček o dalším obsahu nadcházejícího jednání obou prezidentů. Kvůli teroristickým útokům v Nice a v Normandii Hollande letos plánovanou cestu do Česka už dvakrát zrušil.

Zeman bude s Hollandem mluvit také o dopadech amerických prezidentských voleb na budoucnost EU a Severoatlantické aliance, protože zvolený prezident Donald Trump v kampani požadoval, aby evropské země zvýšily své příspěvky na obranu. Budou také jednat o vědeckých a školských problémech a není vyloučeno to, že se budou zabývat i situací na Blízkém východě.

Francouzský prezident přijíždí do Česka poprvé od roku 2011. Tehdy byl v Praze Hollandeův předchůdce Nicolas Sarkozy, který přijel na pohřeb bývalého českého prezidenta Václava Havla. Zeman se s Hollandem sešel v září 2014 při své návštěvě Paříže.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Italská poslankyně přeřvala řetězovou motorovku. Stačilo, aby začala o tom, jak se vláda chová k nakaženým migrantům. Video, které přibilo stovky tisíc lidí do křesla

7:10 Italská poslankyně přeřvala řetězovou motorovku. Stačilo, aby začala o tom, jak se vláda chová k nakaženým migrantům. Video, které přibilo stovky tisíc lidí do křesla

Nejen Matteo Salvini, někdejší ministr vnitra Itálie, ale i řada dalších členů Parlamentu se začíná …