Zeman dnes znovu veřejně nakopal ty, kteří jsou proti němu. A my k tomu máme více

21.06.2016 16:04 | Zprávy

Slova prezidenta Miloše Zemana o pseudoelitách, které považují své názory za nadřazené těm ostatním, našla své zastánce i odpůrce. Poslanec hnutí ANO Jiří Zlatuška má výroky hlavy státu pronesené na X. sjezdu Svazu bojovníků za svobodu za plácnutí, které nemá obsah a je jen výrazem averze vůči jiným lidem. Senátor za hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava je naopak přesvědčen, že jsou lidé, kteří nepřipouštějí jiné názory a snaží se řídit republiku ovlivňováním různými nátlakovými skupinami.

Zeman dnes znovu veřejně nakopal ty, kteří jsou proti němu. A my k tomu máme více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Ve svém projevu na X. sjezdu Svazu bojovníků za svobodu reagoval prezident Miloš Zeman na stav, kdy si monopol na jediný správný názor přivlastnily pseudoelity, které nepřipouštějí rovnoprávný dialog a rovnost všech názorů, přičemž vycházejí z toho, že některé názory jsou nadřazenější těm druhým. V úvodu proto zdůraznil, že nesouhlasí s tím, že už není třeba bojovat za svobodu. V souvislosti se svobodou názorů zmínil také výrok přisuzovaný francouzskému filozofovi Voltairovi: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat.“

„Dnes se setkáváme s tím, že existuje nikým nevolená pseudoelita, která své názory považuje za nadřazené názorům ostatních,“ konstatoval prezident Miloš Zeman a poukázal na to, kam až může dojít konání dobra v jejich podání. „Uvedu extrémní příklad, k němuž mě trochu inspiroval výrok mého přítele, senátora Kubery, který poněkud nezdvořile označuje lidi tohoto typu jako dobrosery. Já bych spíš použil elegantnějšího výrazu, to jest pachatelé dobra. Ten extrémní příklad spočívá v tom, že byl člověk, který absolvoval francouzské školy, pak se vrátil do své země a páchal tam dobro. Ten člověk se jmenoval Pol Pot, ta země se jmenovala Kambodža a výsledkem páchání dobra byly dva miliony mrtvých,“ připomněl Miloš Zeman.

Plácnutí, které nemá obsah. Projev averze a pouhá eskamotáž slov

Prezidentova slova o nevolené pseudoelitě, která považuje své názory za nadřazené těm ostatním, se nezamlouvá profesoru Jiřímu Zlatuškovi. „To je plácnutí, které nemá obsah. Je to jen výraz averze vůči jiným lidem,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jiří Zlatuška, poslanec za hnutí ANO, s dovětkem, že elity bývají jen málokdy volené. S hlavou státu se neshodne ani v tom, že nepřáteli otevřené společnosti jsou dnes ti, kteří nepřipouštějí rovnoprávný dialog a rovnost všech názorů. „Já to tak nevnímám. Myslím, že to je eskamotáž slov. Kdybych to nějak hodnotil, tak by to bylo jen rozmnožování nářků, protože už jsem k tomu řekl tolik,“ dává děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity najevo, že jakýkoli další komentář k Zemanovým výrokům považuje za zbytečný.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…