Zeman dostal výprask za „tvůrčí používání ústavy“. Teď se ho ale rozhodl hájit jeho veliký kritik

04.11.2017 7:51

Petr Kamberský z Lidových novin se zamýšlí nad povolební situací v Česku. Připomíná mu hry na pískovišti, kde stojí tři „klukovské party“, které si spolu odmítají hrát. Česká republika ale potřebuje, aby se alespoň někteří skamarádili. Až se skamarádí, bude mít prezident Miloš Zeman smůlu.

Zeman dostal výprask za „tvůrčí používání ústavy“. Teď se ho ale rozhodl hájit jeho veliký kritik
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek oznámil, že umí s ústavou pracovat velmi kreativně a pokud to uzná za vhodné, může nechat vládnout kabinet vítěze voleb Andreje Babiše (ANO) i bez důvěry, a to celé čtyři roky. Za tenhle nápad to prezident schytal ze všech stran – od politiků i od ústavních právníků. Kamberský však čtenáře žádá, aby se zamysleli, než se rozhodnou Zemana „upálit“, přičemž podotýká, že je tato výzva z jeho strany s podivem, protože nepatří mezi fanoušky Miloše Zemana. V minulosti se například nerozpakoval v komentáři označil hlavu státu za trojnásobné prase.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman totiž podle něho skutečně jen využívá prostoru, který mu poskytují díry v Ústavě ČR. Pokud se to dnes politikům nelíbí, měli ústavu změnit. Měli na to už víc než dvacet let. A když už ji nezměnili, sluší se jim připomenout, že hlavní roli v našem politickém systému nehraje prezident, ale politické strany. Pokud se dohodnou na spolupráci, prezidentovi Zemanovi nezbude, než dohodu respektovat.

A tady se to začíná komplikovat. Podle Kamberského totiž dnes v Poslanecké sněmovně sedí tři party. První je parta Andreje Babiše (ANO), která čítá 78 poslanců, druhá parta se dá pro zjednodušení nazvat partou Petra Fialy (ODS). Do té patří vedle občanských demokratů také ČSSD, KDU-ČSL, STAN a TOP 09. Třetí partu vede Tomio Okamura se svou SPD a komunisté. Žádná z těchto skupin nemá většinu, takže spolu musejí spolupracovat, pokud chtějí efektivně vládnout. Jenže si nikdo s nikým nechce hrát.

„Babišova parta vyhrála, ale ta Fialova si s ní nechce hrát. Ta Babišova si zase nechce hrát s tou Okamurovou. Fialova parta se nechce bavit ani s Babišovou, ani s tou Okamurovou. Ta Okamurova by se možná byla ochotna bavit o vládě s tou Babišovou, ale to zas nechce ta první,“ shrnuje situaci v Poslanecké sněmovně Kamberský.

Jenže občané potřebují, aby si spolu politici „hráli“, přesněji řečeno, aby se nějak domluvili.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…