Zeman jako v pohádce: Podívejte se na videa z Kazachstánu

24.11.2014 9:56

Prezident Miloš Zeman dnes zahájil návštěvu Kazachstánu, která má být podle místního tisku impulsem k rozvoji spolupráce zejména v energetice, strojírenství a dopravě. V hlavním městě Astaně se v prezidentském paláci sešel se svým protějškem Nursultanem Nazarbajevem.

Zeman jako v pohádce: Podívejte se na videa z Kazachstánu
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman a kazašský prezident Nursultan Nazarbajev

Zeman do Kazachstánu přiletěl v neděli večer. Ve středoasijské zemi ho čekalo zasněžené hlavní město Astana, kde noční teploty klesly téměř k minus třiceti stupňům Celsia.

Video z uvítacího ceremoniálu s prezidentem Kazachstánu Nursultanem Nazarbajevem ve velkolepém prezidentském paláci Akorda v Astaně si můžete stáhnout zde. Zde pak můžete najít video, které vás provede opulentním palácem, kde je na návštěvě náš prezident.

V besedě s Nazarbajevem, který stojí v čele kazašského režimu už téměř čtvrtstoletí, si podle úřední zprávy kazašské prezidentské kanceláře oba státníci vyměnili názory na aktuální problémy mezinárodní situace. Nazarbajev poznamenal, že Kazachstán a Česko spojují „tradičně dobré vztahy s velkým potenciálem", citoval oficiální informaci místní server BNews.

„Naše země mají stejný názor na mnohé světové události," řekl podle serveru Nazarbajev. „Česko je pro nás významným obchodním partnerem v Evropě, v posledních letech je patrný nárůst intenzity hospodářských vztahů," uvedl kazašský vůdce.

Pozdravy od Klause vyřídil Zeman plynulou ruštinou

„Oceňujeme nejen nynější rozvoj vaší země, ale i její potenciál s ohledem na klíčové postavení ve střední Asii," řekl podle BNews Zeman svému kazašskému protějšku. Plynulou ruštinou český prezident vyřídil Nazarbajevovi pozdravy od svého předchůdce Václava Klause. S ním se kazašský prezident několikrát setkal, naposledy v roce 2012 v Praze.

S prezidentem do Kazachstánu přijely desítky podnikatelů

Společně se Zemanem do Kazachstánu přijelo několik desítek podnikatelů. Jsou mezi nimi například zástupci Škody Transportation, strojírenských podniků, letectví nebo bankovnictví. Se svými kazašskými partnery budou dnes jednat na semináři, během kterého se očekává podpis několika mezifiremních smluv.

Podle kazašské prezidentské kanceláře se má Zemanova návštěva stát impulsem k upevnění dvoustranné obchodní a hospodářské spolupráce. „Kromě kooperace v dopravě, zemědělství a kultuře má před sebou významné perspektivy spolupráce v oblasti strojírenství, energetiky, zdravotnictví a turistiky," uvádí se v oficiální zprávě.

Zeman bude jednat i s kazašským premiérem

Zeman se dnes setká také s kazašským premiérem Karimem Masimovem. V Astaně prezident zůstane ještě v úterý, poté odletí do Tádžikistánu. Návštěvu střední Asie ukončí ve čtvrtek.

Zeman se setká i s uzbeckým prezidentem

V úterý je v kazašské metropoli očekáván uzbecký prezident Islam Karimov, který měl letos v únoru navštívit Prahu. Proti se však tehdy postavili zástupci nevládních organizací, podle nichž je uzbecký prezident jedním z nejtvrdších světových diktátorů a představitelem utlačovatelského režimu. Únorová cesta se nakonec neuskutečnila a Karimov má údajně Česko navštívit příští rok. Zda se Zeman s Karimovem setká v Astaně, není známo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…