Zeman lhal třikrát. Rozhodnutí však bylo na voličích, zdůrazňuje soudce Šimíček

20.02.2013 7:11

Nejvyšší správní soud zamítl všechny stížnosti na prezidentskou volbu zvolení Miloše Zemana (SPOZ) hlavou státu platí. A to i navzdory tomu, že se Zeman dopustil v kampani tří zjevných lží. Soudce NSS Vojtěch Šimíček v rozhovoru pro středeční MF Dnes prohlašuje, že se budoucí prezident dopustil protizákonného jednání, ale jasný výsledek voleb ukázal, co si o tom myslí většina voličů.

Zeman lhal třikrát. Rozhodnutí však bylo na voličích, zdůrazňuje soudce Šimíček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

"Zákon skutečně mluví o tom, že kampaň musí být čestná, poctivá, a zejména nesmí sdělovat nepravdivé údaje. Jestliže jsou součástí kampaně polopravdy, demagogie, tak se nám to nemusí líbit. Naše poselství spočívá v tom, že šlo primárně o rozhodnutí voličů. Do něj by měl soud vstupovat, jen pokud se jedná o zjevné fauly," zdůrazňuje Šimíček.

Zeman spáchal protizákonný čin, ale volby to neovlivnilo dostatečně

Soud konstatoval, že Zeman prokazatelně lhal třikrát. Poprvé, když Karla Schwarzenberga (TOP 09) obvinil, že ze zámku v Čimelicích vyhnal nájemnici. Podruhé lhal o nacistickým symbolech v rodinném sídle Schwarzenbergovy manželky a potřetí, kdy tvrdil, že Schwarzenbergovi gratuloval Bernd Posselt.

Zeman se tím dopustil jednoznačného protizákonného jednání, což soudce zavrhnul jako nepřijatelné. Nejvyšší správní soud však musel vyřešit otázku, zda by volby dopadly jinak, kdyby k těmto třem lžím nedošlo. Následně dospěl k závěru, že by Zeman stejně vyhrál i bez těchto tří lží. O tom svědčí velký rozdíl hlasů velký rozdíl obdržených hlasů mezi oběma kandidáty, kdyby byl tento rozdíl menší, mohl soud dospět k závěru, že tyto lži volbu ovlivnily.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letná je rozcvička. Babiše to nejhorší čeká za 153 dnů. Má se na co těšit, nebudou mu stačit smajlíky s kupičkami lejn, co prý rozesílá

20:45 Letná je rozcvička. Babiše to nejhorší čeká za 153 dnů. Má se na co těšit, nebudou mu stačit smajlíky s kupičkami lejn, co prý rozesílá

„LETNÁ – Je to na nás!" Tak zní název zřejmě největší akce, jakou odpůrci Marie Benešové a Andreje B…