Zeman nechal minulost za dveřmi, prozradil Bek. Ocenil prezidentův krok

30.11.2021 16:48

Kandidát na ministra pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) vedl odpoledne v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem nekonfliktní diskusi o problematice českého předsednictví v Evropské unii, řekl novinářům po jednání. Rozhovor byl podle předsedy senátního evropského výboru poměrně konsenzuální.

Zeman nechal minulost za dveřmi, prozradil Bek. Ocenil prezidentův krok
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Mikuláš Bek po setkání s prezidentem

„Ten rozhovor byl poměrně konsenzuální a domluvili jsme se na případném pokračování konzultací v téhle věci, pokud budu jmenován do funkce ministra,“ sdělil Bek na krátkém tiskovém brífinku po setkání s prezidentem. „K minulosti jsme se nevraceli,“ podotkl, že s prezidentem vskutku nevedli žádnou debatu o personáliích a osobních vztazích. Zeman se v minulosti totiž dostal s Bekem do sporu. Tehdejší rektor brněnské Masarykovy univerzity před volbami v roce 2013 odmítl vystoupení hlavy státu v prostorách univerzity. 

Anketa

Bude nakonec od března 2022 povinné očkování? Třeba i jen vybraných skupin.

11%
86%
hlasovalo: 11464 lidí
Oba muži hovořili zejména o problematice českého předsednictví v Evropské unii. „Českou republiku čeká mimořádně významné téma v tom celém balíku Fit for 55. To je legislativa, která má Evropskou unii přizpůsobit klimatickým cílům, které přijala, a Česká republika během svého předsednictví bude zřejmě finalizovat ty některé legislativní předlohy, respektive bude moderovat diskusi o nich. A to bude velký úkol vzhledem k tomu, že pro Českou republiku je ta dekarbonizace opravdu významné téma s obrovskými dopady a hledání konsenzu v této věci bude i na naší politické scéně hodně složité,“ sdělil Bek. 

A jak vnímal Bek aranžmá schůzky, kdy prezident Miloš Zeman je kvůli svému onemocnění covidem-19 za skleněnou zástěnou? „Myslím si, že žijeme v tak zvláštních časech, že se všechna měřítka toho, co je běžné a normální, nutně posunula. Fyzicky jsem se nesetkal s řadou svých evropských protějšků v parlamentech už vlastně víc než rok, tak mě vlastně nepřekvapuje, že nás to postupně dostihuje i na té vnitropolitické scéně a musejí se přijímat taková krkolomná opatření, jako jsou ta současná, ale prostě bez nich to nejde. A oddalovat jmenování vlády bych považoval za mnohem větší zlo než sáhnout k technickým opatřením, která možná můžou vzbuzovat údiv nebo mohou kolovat na sociálních sítích, ale prostě to nemá jiné dobré řešení. Tohle je nejlepší z těch špatných řešení, která máme k dispozici,“ dodal Bek, že pro dialog nešlo o žádnou překážku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…