„Otec byl přijat Masarykem, ale hlavně proto, že byl adjutantem Jana Syrového,“ říká Jindřich Skácel, vyhlášený brněnský advokát v důchodu. Zažil si své, protože legionářské geny nebyly moc po chuti komunistickému režimu, který v zemi nastoupil po únoru 1948. V rodině se pak tátova historie moc nepřetřásala. Tady je ale celý osud Jindřicha Skácela. Bez příkras a bez zbytečných okolků...
Havel, Zeman a tak dál
Občas se říká, že Morava je protihavlovská, nicméně jak to je? „Nevím, jak to vnímají ostatní Moravané, ale na tohle mám jasný názor. Havel asi byl po roce 1989 tím nejlepším státníkem, kterého jsme mohli mít, ale udělal spoustu chyb. Vůči Slovákům se choval jako k cizákům, raději jezdil do Německa. Na slovenské zbrojovky namaloval srdíčko a pak skončily. Ostatně jiné země Evropy se na tom dost napakovaly. Podle mě to byla chyba,“ říká senior Jindřich Skácel. V jeho rodině je to dost nepřehledné. I jeho otec totiž nosil a syn nosí jméno Jindřich.
„Zeman se více chová jako Churchill, ten měl rád whiskey. Mají k sobě ve všech ohledech dost blízko. Ostatně Zemana jsem volil a narodil jsem se ve stejný den jako Churchill. Babiše bych až tak neodsuzoval. Uvidíme, jak se to vyvrbí. Zatím je předčasné vynášet nějaké soudy. Jinak bych, povedzme s Babišom Andrejom, povedal, že je to také čudné. Slovák prišiel z Bratislavy a tuná robí premiéra. My Česi nemáme tuná dobrých politikov? Ale ak němáme, tak němáme. Slováci sú brati, len Klaus s Mečiarom to rozdělili. To ma štve.“
Je prý pamětliv úsloví „aurea est via media“, tedy zlatá střední cesta. Proto si myslí, že si Zeman mezinárodně počíná mnohem šikovněji než Havel a Klaus. „Neleze do zadku Trumpovi a neleze tam ani Putinovi, je to vyvážené. Nelíbily se mi ty extrémy za bývalého režimu a hned po revoluci, jak jsme se pořád k někomu chtěli přihrbit. A rozdělení Československa z malé země udělalo dvě ještě menší, což k tomu hrbení ještě napomohlo,“ podotýká s tím, že mu je přes osmdesát, což je věk, ve kterém si už může říkat na plná ústa, co chce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský