Zeman odhalil bustu Mitterranda a zavzpomínal na "nádhernou provokaci" Husáka

13.07.2015 18:18 | Zprávy

REPORTÁŽ Od pondělního odpoledne má v samém historickém centru české metropole bustu významný evropský státník, bývalý francouzský prezident François Mitterrand. Slavnostního odhalení za zvuků české, francouzské a slovenské hymny se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Za celým projektem busty stojí předseda Jazzové sekce Karel Srp, který se v prosinci 1988 zúčastnil slavné snídaně Mitterranda s československými disidenty.

Zeman odhalil bustu Mitterranda a zavzpomínal na "nádhernou provokaci" Husáka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odhalení busty bývalého francouzského prezidenta Françoise Mitterranda v zahradách pod Pražským hradem před Jazzovou sekcí

Výjimečný příběh, jenž vyvrcholil právě v pondělí v parčíku před Jazzovou sekcí sídlící v malostranském Pálffyho paláci, se začal psát 9. prosince 1988. Tehdy byl na návštěvě komunistického Československa francouzský prezident François Mitterrand. Šlo o vůbec první návštěvu francouzské hlavy státu v Československu a ještě k tomu v době totality. Nebylo vůbec časté, aby západní státníci jezdili do zemí totalitního bloku.

Jenže Mitterrand rozhodně nehodlal jednat pouze s představiteli režimu v čele s Gustávem Husákem. Vymínil si, že návštěvu uskuteční pouze v případě, že se bude moci potkat s představiteli občanské opozice, disidenty a bývalými politickými vězni a tím tak jejich názory a činnost legitimizovat. Mezi nimi nebyl jen Václav Havel, jak se často uvádí, ale například právě disident a předseda Jazzové sekce Karel Srp, vězněný komunistickým režimem. Setkání se nakonec uskutečnilo formou snídaně v sídle velvyslanectví Francouzské republiky.

Některé účastníky snídaně vybírala Charta 77, ale kupříkladu Karla Srpa si vybral sám prezident Mitterrand, který si v té době nechal do svého jazyka překládat jeho články. Význam této snídaně byl o to vyšší, že její trvání François Mitterrand protáhl a nechal tak na sebe čekat prezidenta Husáka. Podobná setkání se uskutečnila ještě v dalších totalitních zemí, například v Polsku. Mitterrandovi tak je připisováno, že touto svoji aktivitou přispěl k pádu totalitních režimů ve střední a východní Evropě.


Předseda Jazzové sekce Karel Srp (Foto: Hans Štembera)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

13:30 „Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

V nedělní Partii Terezie Tománkové se střetli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr. za ODS) a europ…