Zeman opět provokoval: Zasáhl do politiky na Slovensku. A čeká za to trestní oznámení

07.03.2016 12:20

Prezident Miloš Zeman zahájil třídenní návštěvu Karlovarského kraje. Jde už o třetí cestu hlavy státu do tohoto kraje. Prezident zavítá do celé řady měst, obcí, firem a diskutovat bude také s univerzitními studenty. Během první debaty se Zeman vrátil ke slovenským volbám.

Zeman opět provokoval: Zasáhl do politiky na Slovensku. A čeká za to trestní oznámení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

„Když mně bylo padesát, končí puberta a začíná dospělý věk. Je pravda, že v mém případě jsem to řekl také, když mi bylo šedesát i sedmdesát. Puberta je krásné období, kdy je možné provokovat,“ řekl v úvodu svého vystoupení prezident, kdy blahopřál hejtmanovi k jeho padesátinám, které brzo oslaví.

Zeman zmínil blížící se návštěvu čínského prezidenta, pro kterého bude Česká republika jedinou zemí EU, kam před svým odletem do USA Si Ťin-pching zavítá. Podle Miloše Zemana jde o velkou příležitost Karlovarského kraje z hlediska investic, turistického ruchu i možnosti léčení čínských pacientů.

Kladivo na hejtmany

Ve svém úvodním projevu se prezident zaměřil i na kritiku. „Vozím sebou takovou tlustou knihu, kterou vydal Národní památkový ústav, a říkám jí kladivo na hejtmany. Jde o seznam zdevastovaných kulturních památek a vždy při večeři ukazuji hejtmanům, kolik takových památek mají ve svém kraji. Vy pane hejtmane máte takových zdevastovaných památek 76, což je vůbec nejvíc ze všech krajů – a to jste nejmenší kraj. V tomhle jste nejhorší kraj,“ uvedl prezident.
„Když jsem teď byl v Libereckém kraji, tam měli pouze 15 zničených památek a pan hejtman zajásal, protože první z nich, dřevěný most, již začali opravovat,“ sdělil Zeman.

Zeman: Fašista Kotleba na mě asi podá trestní oznámení

„Jak vnímáte výsledek slovenských parlamentních voleb?“ tázal se Zemana jeden ze starostů při debatě v sídle Karlovarského kraje. „Téměř každá strana, která má výrazný náskok, tento náskok postupně ztrácí, protože má čím dál více konkurentů. Blahopřál jsem Robovi Ficovi k volebnímu vítězství, k těm 28,5 procentům,“ zmínil prezident.

„A ne že bych se vměšoval do slovenských vnitřních záležitostí... překvapil mě nástup strany, kterou pokládám za fašistickou. Takže předpokládám, že pan Kotleba na mě podá trestní oznámení, což bude jedno z mnoha trestních oznámení, jimž čelím. Ale ano, je to nástupce Hlinkovy Ľudové strany, je to normální fašistická strana, která u nás v takovém rozsahu díkybohu neexistuje. A řekl jsem, že slovenská média svojí kampaní proti Robertu Ficovi přispěla k růstu této Kotlebovy fašistické strany, sdělil Miloš Zeman.

Jeden ze zastupitelů se ptal na migrační krizi. „Prognózoval jste, že očekáváte silnou migrační vlnu. Co byste doporučil Karlovarskému kraji?“ ptal se. „Když jsem mluvil o migrační vlně, hovořil jsem o těch, kteří sem přijdou poprvé; a to zasáhne jižní Moravu a jižní Čechy. Vy mluvíte o tom, že pokud Německo bude vracet ekonomické migranty, chodili by sem. Německo ale může k nám vyhostit jen ty migranty, kteří tam přišli od nás. Já se obávám vlny, která by mířila přes nás jako tranzitní zemi do Německa; a to by je vracelo k nám. Jsem pro to, abychom je zastavili už na hranicích, nepouštěli je k nám, nezavírali je ani do detenčních zařízení, a vraceli je zpět do Rakouska,“ konstatoval prezident Miloš Zeman.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

4:44 Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

ROZHOVOR Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera byl ministr vnitra Jan Hamáček…