Zeman ostře odsoudil sobotní útok v bruselském židovském muzeu

27.05.2014 17:14

Prezident Miloš Zeman ostře odsoudil sobotní útok v bruselském židovském muzeu. Podle něj za podobně motivovanými násilnými akty stojí islámská ideologie, nikoli pouze jednotlivé skupiny náboženských fundamentalistů. Zeman to řekl v pondělním projevu při oslavě izraelského dne nezávislosti na pražské ambasádě židovského státu. Text dnes zveřejnil Hrad na svém webu. Při sobotním atentátu v belgickém hlavním městě zemřeli čtyři lidé.

Zeman ostře odsoudil sobotní útok v bruselském židovském muzeu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Prezident násilí v židovském muzeu odsoudil jako „odporný atentát". „Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají," řekl Zeman.

K zabíjení Židů prý vyzývají i posvátné texty

„A dovolte mi, abych na důkaz tohoto tvrzení citoval jeden z posvátných textů: 'Strom volá, skrývá se za mnou Žid, jdi a zabij ho. Kámen volá, skrývá se za mnou Žid, jdi a zabij ho'," uvedl dále prezident. Stejně jako nyní kritizuje islámské radikály, by podle svých slov kritizoval i fanatiky, kteří by vyzývali k zabíjení Arabů. „Ale nevím o žádném hnutí, které by vyzývalo k masivnímu vyvražďování Arabů, zatímco vím o anticivilizačním hnutí, které vyzývá k masivnímu vyvražďování Židů," dodal Zeman.

Český prezident je známým a dlouhodobým kritikem mezinárodního terorismu, zejména toho, který je spojený s islámskou vírou. K boji proti násilným činům teroristů vyzývá často i při zahraničních cestách. Izrael navštívil loni na podzim. Na pondělní recepci u příležitosti dne nezávislosti židovského státu přišel prý ze „solidarity s přítelem".

K víkendovým násilnostem se vyjádřil také kardinál Dominik Duka. „Antisemitismus není jen nebezpečím pro Izraelity, ale též pro křesťany a pro všechny lidi, kteří se snaží žít v duchu tolerance a vzájemného přátelství. Vyslovuji politování nad činy, které odporují víře v Boha, stvořitele světa a člověka," uvedl Duka,

„Několikanásobná vražda v židovském muzeu v Bruselu je ohavnou připomínkou, kam až může zajít vražedná nenávist vůči Izraeli a židovskému národu," řekl izraelský velvyslanec v České republice Gary Koren, který se dnes s Dukou sešel.

Vrah si zabíjení natáčel

Sobotní útok byl podle belgické justice teroristickým činem. Ozbrojený pachatel je přitom stále na útěku, což podle agentury AFP vyvolává v zemi obavy z dalšího podobného násilí, především v řadách židovské obce.

Belgické komentáře si všímají, že útočník na záběrech kamer pálil z automatické pušky typu kalašnikov, kterou ve světě často používají islámští radikálové. Podle listu Derniere Minute měl vrah na sobě také připevněnou malou kameru, kterou zabíjení asi natáčel. Deník připomněl, že stejně tomu bylo i před dvěma lety u francouzského islamisty Mohammeda Meraha, který na jihu Francie zabil čtyři Židy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

9:45 Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

Fyzickým střetem s nepřizpůsobivým občanem začal v Plzni mítink SPD. A jakoby symbolicky byl zakonče…