Zeman podepsal petici za majetková přiznání. Kdo si nakradl, má se bát

25.07.2013 16:27

Jméno prezidenta republiky Miloše Zemana se dnes objevilo na petici, která žádá přijetí zákona nařizujícího prokázání původu příjmů a majetku. Zemanovo jméno se na petici objevilo jako 50.000. Petici zorganizovala Zemanova domovská strana Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ).

Zeman podepsal petici za majetková přiznání. Kdo si nakradl, má se bát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Přijetí podobného zákona bylo často opakovaným tématem Zemanovy volební kampaně před lednovou přímou volbou hlavy státu. Poté prezident potřebu prosazení zákona několikrát zmínil v projevech. Petice žádá bezodkladné přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku "včetně možnosti zabavení nelegálně získaného majetku".

"Samozřejmě nepředpokládám, že to skončí petiční akcí, to je pouhým začátkem. Obdobná petice týkající se přímé volby skončila přijetím zákona o přímé volbě. Obdobně by tato petice měla inspirovat k přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku," poznamenal prezident poté, co petiční arch podepsal. Připomněl, že v petici za přímou volbu se podařilo získat přes 100.000 podpisů, podobný počet signatářů popřál i petici nynější.

Zákon o majetku v budoucnu Zeman vetovat nebude

Prezident poukázal na to, že nyní v ČR probíhá rozsáhlé vyšetřování, které by podle něj mělo odhalit případné vazby mezi politickou sférou a ekonomickou kriminalitou. "Charakteristickým rysem ekonomické kriminality není to, že je někdo bohatý, Tomáš Baťa byl také bohatý, ale to, že si nakradl," podotkl prezident. Zeman připomněl, že přijetí zákona mají v programu některé strany, u kterých se dá očekávat úspěch v budoucích parlamentních volbách.

"Věřím, že na rozdíl od minulosti dostojí svému slibu a tento zákon prosadí, a já vás pouze mohu ujistit, že jej zcela určitě nebudu vetovat," poznamenal Zeman. Proti zákonu nic nemají například sociální demokraté, prosazuje jej ale také právě se Zemanem spjatá SPOZ. Prezident petici podepsal v sídle SPOZ v pražské Loretánské ulici. Jedná se o stejné prostory, kde v době předvolební kampaně sídlil jeho štáb. "Přiznávám se, že se mně po těchto prostorách velice stýskalo," poznamenal dnes Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…