Zeman před lidmi připomněl, za co vděčíme Stalinovi. A varoval před ďábelskými detaily smlouvy s USA. Abychom nedopadli jako v té arbitráži o Novu...

27.01.2016 20:29

REPORTÁŽ V jednom ze sálů mikulovského zámku se na závěr své oficiální návštěvy Jihomoravského kraje prezident Miloš Zeman setkal s občany města a debatoval s nimi. Na pořad přišly jak aktuální otázky světové politiky, tak problémy, které se dotýkají hlavně příhraničního regionu Mikulovska.

Zeman před lidmi připomněl, za co vděčíme Stalinovi. A varoval před ďábelskými detaily smlouvy s USA. Abychom nedopadli jako v té arbitráži o Novu...
Foto: David Daniel
Popisek: Prezident Miloš Zeman a hejtman Michal Hašek

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který celou dobu návštěvy prezidenta provázel, v úvodu řekl, že mu bylo ctí tento úkol plnit. Prezident Zeman ve svém úvodním slovu zmínil problémy, o kterých jednal s vedením města, a ocenil péči nejen zastupitelstva, ale všech mikulovských občanů, protože ve městě mají své kořeny, váží si svých památek a opravují je. Miloš Zeman pak upozornil, že bude tentokrát provokovat, a v souvislosti s památkami zmínil ty církevní. „Pan starosta mne informoval, že v dezolátním stavu jsou zejména památky, které patří církvi. Chtěl bych konstatovat, že v rámci restitučního zákona každý rok církev dostává dvě miliardy korun a nedávno jsem byl u papeže Františka a ten mi říkal, že církev je služba. A součástí této služby by podle mého názoru měla být i finanční injekce na opravu některých kulturních památek,“ řekl prezident Zeman.

Za druhou provokaci označil své doporučení hejtmanu Haškovi, kterého vyzval k intenzivní investiční výstavbě nových vinných sklípků. „Jednou jsem řekl, že ten, kdo nezažil moravský vinný sklípek, nemá plnohodnotný život. Nu a jedna dáma – samozřejmě z Prahy – mi napsala, že v životě ve vinném sklípku nebyla, ale přesto se cítí být plnohodnotná. Když se ale do žádného z dosavadních sklípků nedostala, je třeba budovat síť dalších těchto kouzelných zařízení tohoto typu, to je také investiční výstavba a podpora cestovního ruchu. Také si myslím, že se připojím k návrhu Zdeňka Škromacha, aby tzv. vinařské cyklostezky měly povoleno alespoň to půl promile. Věřím, že se to nakonec podaří,“ uvedl besedu v Mikulově prezident Zeman.

Turecko je v podstatě islámský stát

V následné debatě se jako první ozval muž s dotazem, jak dlouho bude podle prezidentova názoru trvat, než si politici uvědomí, že „Turek do Evropské unie ani do NATO nepatří“. Miloš Zeman vyjádřil souhlas s názorem tazatele a doplnil, že sám již dlouhá léta veřejně říká, že Turecko do EU nepatří. „Moje zdůvodnění je jednoduché, EU není jen společenství volného obchodu, je to kulturní entita s hlubokými kořeny a jsou to kořeny judaistické, antické, renesanční a další. A všechny dohromady vytvářejí kulturní jednotu. A Turecko je v podstatě islámský stát, když tam vládl Atatürk, zavedl tam sekulární stát, ale v současné době v Turecku probíhá něco, co bych nazval postupnou islamizací, postupným zesilováním prvků islámské kultury. A to je důvod, proč jsem proti vstupu Turecka do EU,“ vysvětlil svůj postoj Miloš Zeman.

I další dotaz mířil do mezinárodní oblasti, když se starší muž ptal na prezidentův názor na sankce vůči Rusku a možnost jejich zrušení. Kromě toho jej zajímal Zemanův pohled na zahraniční politiku Vladimira Putina. K prvnímu bodu Miloš Zeman řekl, že francouzský ministr hospodářství nedávno prohlásil, že očekává zrušení sankcí vůči Rusku v polovině tohoto roku. „Francie je dostatečně silná země, aby to v EU prosadila, nehledě na to, že už není právě nálada v sankcích pokračovat. Sankce nikdy ničemu nepomohly, na Kubě padesát let vládnou bratři Castrovi a padesát let tam trvají sankce. Kdybych chtěl udělat krátké spojení, řekl bych, že sankce jsou nástrojem pro vládu bratrů Castrových. Stejně tak sankce pomáhají prezidentu Putinovi. Tím se dostávám k druhé otázce – prezidenta Putina pokládám za chladnokrevného šachového hráče, který skvěle dokáže využít všech chyb svých protivníků,“ odpověděl prezident.

Třetí dotaz téhož tazatele se týkal pravdivosti mediálního informování o dění v Sýrii. Prezident Zeman k tomu řekl, že média, ale nejen ta česká, informují o konfliktu v Sýrii jako o souboji dobra a zla. „Zlem je prezident Asad a jeho vláda, dobrem tzv. demokratická syrská opozice. Tento obraz má jen jednu vadu na kráse – žádná demokratická syrská opozice neexistuje. Ti, kdo bojují proti Asadovi, se jmenují Islámský stát, al-Káida a an-Nusrá, což je méně známá teroristická skupina, která je přibližně stejně radikální jako al-Káida. Politika není výběr mezi dobrým a lepším, ale mezi menším a větším zlem. A Asad bojuje proti Islámskému státu, který je největším zlem na Středním východě. Uvítali jsme, když se Stalin zapojil do boje proti hitlerovskému Německu a brali jsme jej jako spojence. Proč nebrat jako spojence Asada, když bojuje proti Islámskému státu? Říká se, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel,“ řekl Miloš Zeman.

Když budou USA světovým četníkem, vykrvácí

Následující dotaz zmínil názor, že je Miloš Zeman označován za příliš horlivého příznivce Moskvy a Pekingu, a co očekává v nejbližší dekádě ve světovém vývoji. „Za příliš horlivého příznivce Pekingu jsem býval označován zhruba do doby, než se britská královna projela ve zlatém kočáře s čínským prezidentem. Od té doby novinářští šmokové zmlkli a teď už jsem jen Putinův agent. A tím patrně přestanu být v okamžiku, kdy budou zrušeny zmíněné sankce a naši podnikatelé budou sklízet plody toho, že český prezident nebyl antiruský. A zdůrazňuji – nebýt antiruský ještě neznamená být proruský,“ uvedl Miloš Zeman, který pak nastínil pohled na světový vývoj.

K důležitým momentům podle něj patří to, že se loni Čína stala největší světovou ekonomikou a Američané na to reagovali tím, že přesunuli svou pozornost z Evropy do Pacifiku. „Američané mají mnoho dobrých vlastností a také některé špatné. Znám bonmot z internetu, kde je definice agresora takováto: Agresor je ten, kdo zaútočí na nějakou zemi dříve než USA. Američané udělali obrovskou chybu, když vtrhli do Iráku pod záminkou, že jsou tam zbraně hromadného ničení, a destabilizovali zemi a vyhodili obrovskou spoustu peněz zbytečně. EU udělala tutéž chybu v Libyi, která je dnes zhrouceným státem. Očekávám, že Američané přijmou model multilaterálního světa, model, který má několik mocenských center. Anebo zůstanou u klamné představy, že jsou světovým četníkem. A to by vedlo bohužel k jejich vykrvácení, protože náklady na světového četníka jsou enormně vysoké. Spojenectví je vždy lepší než nepřátelství, zvlášť když teď máme všichni jednoho společného nepřítele a tím je mezinárodní terorismus,“ nastínil vizi budoucnosti Miloš Zeman.

Další dotaz mířil na chystanou dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy (TTIP). Pokud jde o dohodu o volném obchodu mezi EU a USA, podle Miloše Zemana připomíná yettiho – všichni o něm mluví, ale nikdo ho neviděl. „Ono to není tak úplná pravda, viděli ji třeba vyjednavači, ale neviděli ji například poslanci europarlamentu. Samo o sobě odstranění celních bariér je pozitivní, v tom žádný problém není. Jak se ale říká, ďábel je skryt v detailu a tím je například systém arbitráží. Jde o to, abychom nemuseli jako v případě televize Nova jako výsledek prohrané arbitráže platit deset miliard korun. Kdyby smlouva znevýhodňovala některé státy, byla by špatná,“ řekl ke smlouvě TTIP Miloš Zeman. Pokud jde o spornou otázku geneticky modifikovaných potravin, jimž by smlouva umožnila vstup do Evropy, v něm Miloš Zeman nevidí problém, je to podle něj jen další bizarnost „našich ekoteroristů“.

Prezident vynadal starostům

O odpověď na poslední otázku dotýkající se místního problému s dobudováním dálnice na Vídeň se prezident podělil s hejtmanem Haškem. Sám poznamenal, že dnes za přítomnosti starosty Mikulova vynadal několika starostům jihomoravských obcí, protože na základě jejich stížností Nejvyšší správní soud zamítl územní plán Jihomoravského kraje a tím zastavil výstavbu této dálnice. Podle Zemana tím starostové brání rozvoji kraje. Hejtman Hašek řekl, že řešení zásad územního rozvoje je prioritou a že zítra bude krajské zastupitelstvo mimořádně jednat o jediné věci – trasování dálnice v okolí Novomlýnských nádrží. „Pamatuji deset ministrů dopravy a zatím není postaven ani centimetr dálnice. Letos na jaře by mělo být vydáno územní rozhodnutí k obchvatu Mikulova a jsme dohodnuti s Ředitelstvím silnic a dálnic na jasném postupu v souladu se zákonem, aby tato etapa byla první částí přímého dálničního spojení mezi Brnem a Vídní,“ řekl Michal Hašek, který ale v dalších částech trasy očekává boj s „ekoteroristy“.

V závěru setkání na mikulovském zámku Miloš Zeman zavěsil stuhu na vlajku města Mikulova a dostal také dary, mezi nimiž bylo mimo jiné i biovíno z místní produkce. K tomu prezident s úsměvem poznamenal, že sice nic takového zatím nepil, nicméně vše musí být jednou poprvé, jen ale doufá, že se na jeho výrobě nepodíleli žádní ekoteroristé, protože právě oni prý mají v oblibě vše bio.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David DanielTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Přes držk* a vypráskat je z Ukrajiny!“ Televizní debata se zvrtla. Jurečka nevydržel poslouchat Fialu

23:04 „Přes držk* a vypráskat je z Ukrajiny!“ Televizní debata se zvrtla. Jurečka nevydržel poslouchat Fialu

Česko v krizi. Občané čelí nejrazantnější vlně zdražování. V Superdebatě CNN Prima News o inflaci s …