Zeman před studenty o lenosti Čechů, rasismu a mafiánech

23.09.2014 4:46

REPORTÁŽ Globalizace je výzvou. Ohrožením republiky může být podinvestovanost. I tyto názory zmínil prezident Miloš Zeman na setkání se studenty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, která se konala při příležitosti třídenní návštěvy hlavy státu ve Zlínském kraji. Na akademické půdě odpovídal Zeman na dotazy studentů, kterých se v aule sešlo hned několik stovek.

Zeman před studenty o lenosti Čechů, rasismu a mafiánech
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Zeman a Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně

Univerzitní aula praskala ve švech. Téma besedy prezidenta se studenty znělo: „Globalizace versus regionalizace: Ekonomické, sociální a politické důsledky.“ „K tomuto tématu přistupuji s jistou pokorou neboť mi není vlastní,“ připustil ze začátku prezident. „Myslím si, že tvrzení, že globalizace je nový jev, není pravdivá. Globalizace není stav, globalizace je proces,“ uvedl také Zeman. Ve svém úvodním proslovu také zmínil: „Ti, kdo jsou jí udiveni, jsou ve skutečnosti udiveni její pokračující intenzitou.“

Dále pak mimo jiné řekl: „Xenofobie vzniká z pocitu vlastní malosti. Ten, kdo je přesvědčen o své dokonalosti, jako například já, se nemusí v žádném případě obávat vnější konkurence. České zápecnictví se mimo jiné projevuje i neochotou migrovat pouhých 30 nebo 50 kilometrů z města do města. Člověk bere raději podporu v nezaměstnanosti, než aby se přestěhoval tam, kde je poptávka po práci daleko vyšší. Tento člověk bude reagovat rasismem, xenofobií a především závistí vůči úspěšným. Globalizace je výzva a pouze ti, kdo se bojí odpovědnosti za vlastní osud, ji považují za hrozbu. Globalizace je příležitost, regionalizace je konkurenční prostředí mezi těmi, kdo umí a těmi, kdo neumí. V tomto smyslu je pro ‚neumětely‘ výzva, aby se naučili umět,“ dodal Zeman.

Zeman: Jsem pro usnadnění vízového procesu

V diskusi zazněla první otázka: „Jsme na univerzitě, vysíláme studenty do zahraničí. Snažíme se přilákat studenty i k nám na univerzitu, ale jsou věci, které vytvářejí překážky k tomu, aby tady mohli studovat. Setkáváme se s tím, že zástupci na ambasádách se nechovají tak, jak bychom si představovali. Studentům chybí víza. Vy jste řekl, že se nebojíte ničeho, tak nám řekněte, co s tím máme dělat? Prezident reagoval: „Nevzpomínám si, že by v mém úvodním slovu zazněla věta, že se nebojím ničeho, ale třeba jsem sám sebe přeslechl,“ upozornil.

Pak zmínil vlastní řešení problému: „Je potřeba přejít od systému jednorázových víz k systému takzvaných multivíz, je potřeba přejít od jednostranného povolení k dlouhodobému. Je velmi snadné dostat se do České republiky přes Schengenský prostor, například přes Německo. Jsem pro vízovou facilitaci, pro takové usnadnění vízového procesu, které by v konečném důsledku vedlo k úplnému zrušení víz. Přiznávám, že asi tak před dvaceti lety jsem byl opačného názoru, protože jsem se domníval, že víza zabrání pronikání mafie do České republiky. Po zkušenostech vám mohu sebekriticky sdělit, že mafián je první, který tuto překážku obejde mimo jiné i tím, že podplatí úředníka, který víza vydává. Odpovídám tedy: chcete-li řešit problém hned a teď, použijte metody přes Schengenský prostor, chcete-li ho řešit střednědobě, snažte se působit na naše poslance a senátory, aby prosadili vízovou facilitaci, a chcete-li ho řešit dlouhodobě, usilujte o společnost bez hranic, to je opravdová globalizace, o společnost, kde víza nebudete vůbec potřebovat s výjimkou islámských radikálů.“

To, že při rozdělení Československa neproběhlo referendum, byla chyba

V dalším dotazu se jeden ze studentů tázal na to, zda prezidenta něco ve funkci překvapilo. „Když člověk dělá předsedu Poslanecké sněmovny, poté předsedu vlády, ve funkci prezidenta ho nezaskočí téměř nic,“ reagoval mimo jiné Zeman. Řeč pak byla také o vztazích Čechů a Slováků a rozdělení Československa. „Bez ohledu na to, že rozdělení Československa bylo do značné míry zahlazeno vstupem obou zemí do Evropské unie, čímž jsme se opět stali členy jedné civilizační rodiny, pokládám za chybu, že nebylo referendum. Vezměte si teď nedávné referendum ve Skotsku,“ uvedl Zeman, který upozornil na to, že sám je zastáncem referend.

Prezident se také vyjádřil k otázce nebezpečí, které může hrozit České republice. „Vidím v Islámském státu dramatické nebezpečí,“ uvedl Zeman a pak se vyjádřil také k dalším hrozbám:  „Podinvestovanost české ekonomiky, to znamená nízký podíl investic ve výdajích státního rozpočtu. Investice nemají volební právo, takže na ně skoro každý politik kašle a rozdává sociální dávky horem dolem,“ uvedl Zeman.

Návštěva prezidenta ve Zlínském kraji je stejně jako v loňském roce třídenní. V úterý se setká prezident s občany města Valašské Meziříčí, Bystřice pod Hostýnem nebo Chropyně.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…