Zeman promlouval na Primě a Mitrofanov s Romancovem mezitím cosi poznamenávali. A teď se jim to vrátilo

30.11.2015 19:41

ANKETA Novinář deníku Právo Alexandr Mitrofanov a politický geograf Michael Romancov se shodli na tom, že moderátoři Primy, kteří tuto neděli v Lánech zpovídali v přímém přenosu hlavu státu, projevovali při tom přílišnou servilitu. Mitrofanov pak o Zemanovi napsal, že působil jako „kremelská hlásná trouba“. „On je naopak hlásná trouba Washingtonu a platí na něj rčení poturčenec horší Turka,“ vzkazuje ale Mitrofanovi senátor Jan Veleba (SPO).

Zeman promlouval na Primě a Mitrofanov s Romancovem mezitím cosi poznamenávali. A teď se jim to vrátilo
Foto: Repro TV Prima
Popisek: Prezident Zeman v Partii

Když jde o hodnocení vystoupení prezidenta Miloše Zemana pro média, tak vždy okolo toho létají jiskry. Nejinak tomu bylo v případě nedělního diskusního pořadu Partie, kde s moderátory Terezií Kašparovskou a Tomášem Hauptvogelem hlava státu hovořila nikoliv jako tradičně ve studiu na pražské Palmovce, ale v lánském zámku.

Jenže obsah vystoupení Zemana se pranic nelíbil jak novináři deníku Právo Alexandru Mitrofanovi, tak ani politickému geografovi Univerzity Karlovy Michaelu Romancovi.

„Tak jsem se nemýlil, teď jsem si se zpožděním pěti minut pustil Miloše Zemana v Partii a zatím zní jako kremelská hlásná trouba,“ vypustil Mitrofanov první výstřel ze své takřka hodinové kanonády na Twitteru. Vzápětí se novinář deníku Právo jal komentovat osazenstvo diskuzního pořadu, který zavítal za prezidentem do Lán. „Vraždící John, moudrý Miloš a dvojice přitakávačů,“ zveřejnil na sociální síti. Do moderátorské dvojice si Mitrofanov štouchl ještě jednou, když lakonicky podotkl, že mu chyběla už jenom otázka, jaká čísla by prezident radil vsadit ve sportce.

Michael Romancov zase na sociální sítích uvedl: „Úžasná míra servility obou tazatelů z TV Prima směrem k hlavě státu, … taková novinářská Národní fronta, spolu s Bleskem a Parlamentními listy.“

To ovšem neuteklo pozornosti senátora a předsedy SPO Jana Veleby.

„Ten rozhovor v Partii byl na mimořádně dobré úrovni. Byl to rozhovor státníka. My jsme zvyklí na vysokou úroveň rozhovorů s panem prezidentem, ale nejsme zvyklí na to, jak se k němu média chovají. A podle mého názoru právě Prima výrazným způsobem včera vybočila z dosavadního trendu. Takto nějak by mělo vypadat chování televizí k hlavě státu,“ zmínil k tomu pro ParlamentníListy.cz Veleba. Prý on sám Primu hodnotí již delší dobu vysoko, čímž nemá na mysli konkrétní pořady, ale chování zástupců této televize k politikům, což odvíjí od toho, jak se televize chová k němu samému. „Když tam přijdu jako host, oproti České televizi je to příjemný rozdíl,“ podotkl.

„Pokud pan Mitrofanov hovoří něco o hlásné troubě, tak já bych mu na to odvětil, že on sám je hlásná trouba Washingtonu. Mitrofanov je přece sám ruského původu, takže o něm platí - a to doslova - že je to poturčenec horší Turka,“ reagoval dále senátor.

Ani slova Michaela Romancova se mu vůbec nelíbí. „Pokud vím, tak on není žádný politický geograf, je to obyčejný poturčenec, který špiní svou bývalou rodnou zemi,“ poznamenal i na jeho adresu.

„Je velmi zvláštní, že se tento geograf nepodivil servilitě České televize v případě, když dělala rozhovor v Číně s premiérem Sobotkou o jeho čínské cestě. Tam jsem zase já viděl obrovskou míru servility. Opakuji ale, že tito dva novináři z Primy se chovali k hlavě státu zdvořile a dobře, tedy tak, jak se chovat mají. Obsah rozhovoru rozhodně nebyl žádné plkání, byl zaměřen k mezinárodním otázkám, kupříkladu k Sýrii, či k Turecku, kde řekl Miloš Zeman zásadní věci. Bylo to státnické vystoupení,“ svěřil Veleba svůj pocit z Partie.

Podle něj se ale takovéto mediální "vyskakování" vůči hlavě státu děje převážně jen v Česku.

Vytváří se zvrácený hodnotový systém pro mladé

„V tomto jediném případě dávám za vzor Spojené státy, kde, když je po jakékoliv volbě zvolený prezident, tak už je pak pro všechny Američany napořád ´Panem prezidentem´. Když kdysi v prezidentské volbě zvítězil Bush, tak až do rozhodnutí Nejvyššího soudu tam byla proti němu vedená kampaň velmi vyhraněně, ovšem jakmile o volbě rozhodl Nejvyšší soud, tak od tohoto okamžiku byl klid. Prostě poražený uznal vítěze a od té doby to byl již Pan prezident Spojených států, tedy pan Někdo. Tady bohužel nastal v tomto hluboký úpadek a dekadence. V ČR už skoro patří k bontonu kopnout si jakkoliv do prezidenta. Skončí to ale podle mne špatně, neboť to je nedobrý příklad pro mladou generaci, protože se tím vytváří zvrácený hodnotový systém. Když nebudeme respektovat prezidenta, tak koho pak budeme respektovat? Je to špatně i pro celý vývoj společnosti nehledě na to, že Miloš Zeman vyhrál v přímé volbě. Takže to není jenom proti němu, ale i proti téměř dvěma miliónům voličů,“ reagoval na to Veleba.

Prý jej v kontextu s tím velmi znechutilo nedávné rozhodnutí soudu, že krádež prezidentské standarty zůstává nepotrestaná, naproti tomu řidič Smetana, který namaloval pouze tykadla na plakát, šel sedět. „Takže tady v tomto se vyvíjí velmi nebezpečná situace, která za několik let vykrystalizuje,“ dodal Veleba nakonec.

Tady prý prezident komentuje i počasí...

Mediální expert Karel Hvížďala sice prý Partii se Zemanem neviděl, ale zaráží jej jedna věc: Jak je Miloš Zeman v médiích i přes svou kontroverznost poměrně často.

„Ano, máte pravdu v tom, že zejména v USA projevují lidé úctu ke svému prezidentovi, přestože jej nevolili. To je ale pravda hlavně proto, že tam prezident takto často nevystupuje nikde v médiích a ani na veřejnosti, jako u nás v ČR. Barack Obama si sice nyní založil twitterový účet, ale veřejně se nevyjadřuje ke každé věci, která se právě děje. To se ovšem nevyjadřují prezidenti ve většině zemí světa, takže v tom je Česko do značné míry výjimečné. Z nás si dokonce dělají legraci i Poláci – říkají, že tady prezident komentuje i počasí,“ zmínil pro ParlamentníListy.cz Hvížďala.

„V Německu prezident Joachim Gauck promluví veřejně dvakrát, anebo když je něco zásadně důležitého. Na komentování má pak paní kancléřku.“

A protože prý Partii se Zemanem neviděl, tak se o osobě prezidenta rozhovořil jen všeobecně.

„Miloš Zeman byl kontroverzní osobou vždycky a kdyby byl prezidentem už před lety, tak by se kolem něj zřejmě odehrávaly tytéž věci, jako dnes. On byl totiž vždycky kontroverzní, jen dříve býval vtipnější. Je to typický technolog moci, který ví, že připomínky ústavních právníků, či znalců práva, oslovuje ve společnosti jen minimum lidí, kdežto on chce oslovovat majoritu. Takže proto mluví tím jazykem, který od něj slýcháváme, čímž neempaticky navazuje na pocity lidí, kteří se tady bojí všeho nového. Kulturologie z principu totiž posuzuje každou kulturu ze dvou stran: do jaké míry se lidé bojí novostí a pak do jaké míry jsou vstřícní ke všem novostem. A Zeman ví, že tady u nás převažuje ta první volba, jež pochází hlavně z toho, jak jsme byli nejdřív uzavřeni horama a pak dráty na hranicích, takže proto si Češi nezvykli na pestřejší společnost. A proto Zeman hovoří tak, jak hovoří, což má silnou logiku,“ pronesl dále Hvížďala.

To, že Zeman v pořadu Partie s moderátory rozebíral zejména zahraničněpolitické otázky a dotkl se přitom opětovně i své návštěvy v Číně, nepovažuje Hvížďala za něco, co by nějak stálo za komentování. Zeman se totiž v Partii pozastavil nad tím, že nyní byl čínský prezident královsky přijat například ve Velké Británii. „Novináři mě kritizovali, když jsem letěl do Číny, ale když se britská královna projela v kočáru s čínským prezidentem, bylo ticho. Mnozí západní politici dělají to, co jsem já udělal rok předtím,“ poznamenal prezident.

„Vztah Velké Británie k Číně je tradičně pragmatický, ale zároveň Velká Británie umí hodně pracovat se symboly a to my neumíme a proto to pak vypadá, že zrazujeme naši původní zahraniční politiku, která byla postavená na lidských právech. Takže proto se potom média obrací proti Miloši Zemanovi,“ vysvětlil na závěr pro ParlamentníListy.cz Hvížďala.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

5:00 Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

Nenechme si ukrást prostor pro sdílení pravdivých zpráv, pro diskuzi a vzájemnou inspiraci. Tímto ap…