Zeman sdělí poslancům svůj pohled na služební zákon

31.08.2014 15:11

Prezident Miloš Zeman seznámí v úterý poslance se svým pohledem na návrh celkové novely služebního zákona, jak jej podle dohod vládní koalice s pravicovou opozicí připravilo Ministerstvo vnitra. Sněmovna by měla poslat normu s touto úpravou do závěrečného schvalování, jež by se mělo uskutečnit v půlce přespříštího týdne. V úterním opakovaném druhém čtení poslanci podají i další pozměňovací návrhy. Zemanovy výtky navzdory hrozbě prezidentova veta ale sněmovna zřejmě nevyslyší.

Zeman sdělí poslancům svůj pohled na služební zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman

Zeman se už dříve nechal slyšet, že je ochoten smířit se se zrušením generálního ředitelství státní služby. Tuto úpravu předlohy prosadily při jednáních s koalicí opoziční TOP 09 a ODS, jinak byly připraveny schvalování normy zablokovat. Prezident ale nevylučuje veto kvůli pozicím politických náměstků. Návrh novely uvádí, že každý člen vlády by mohl mít nejvýše dva takové náměstky, kteří by ministry mohli například zastupovat na jednáních sněmovních a senátních výborů. Prezident tvrdí, že nebudou mít co na práci a budou pouze pobírat plat.

Silné ministerstvo

Protože je na nynějším celkovém pozměňovacím návrhu v dolní komoře poměrně široká shoda, sněmovna by patrně neměla problém případné veto přehlasovat. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tento týden uvedl, že veto by nemělo ohrozit to, aby norma vstoupila v účinnost od plánovaného ledna.

Nejnovější verze návrhu předpokládá, že většinu pravomocí generálního ředitelství státní služby převezme Ministerstvo vnitra, na němž vznikne zvláštní sekce v čele s náměstkem pro státní službu. Novela přináší i další změny. Státní správa by se například měla více otevřít i pro lidi z jiných sfér, což byl také jeden z požadavků pravice.

Proti předchozímu návrhu novely se také posune „překlopení" současného stavu státní správy do státní služby. První systemizace má být účinná od července příštího roku, původně se plánoval leden. Důvodem je podle autorů nutnost vydání značného množství předpisů, jejichž příprava by se nemusela stihnout do konce roku.

Zatím není jasné, jak se k novému znění postaví Senát

Aktuální znění nejhlasitěji kritizuje opoziční hnutí Úsvit. Podle jeho zástupců nepovede k odpolitizování státní správy, což je deklarovaným cílem zákona. Státní správu budou podle Úsvitu dál řídit politické sekretariáty. Komunisté uvádějí, že norma v nové podobě služebním zákonem není.

Nová norma nahradí služební zákon z roku 2002, jehož podstatná část dosud nenabyla účinnosti. Vlády ji několikrát odkládaly s poukazem na značnou finanční náročnost; zákon předpokládá třeba příplatky za státní službu nebo výsluhy.

Zatím není jasné, jak se k novému znění postaví Senát. Jeho předseda Milan Štěch (ČSSD) soudí, že je jistým ústupem od širšího odpolitizování státní správy. Zároveň ale upozornil na závazek přijmout zákon s ohledem na čerpání evropských fondů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…