Zeman se rozhodl udělat poprask. Zde je mnohem více z jeho vystoupení, které už letí internetem

13.04.2015 22:09

Třetí „velké“ zastavení Miloše Zemana v první den jeho pobytu na Karovarsku byly Mariánské Lázně a beseda s občany ve zcela zaplněném sále, čítající několik set mladších i starších občanů.

Zeman se rozhodl udělat poprask. Zde je mnohem více z jeho vystoupení, které už letí internetem
Foto: Václav Fiala
Popisek: Hejtman Karlovarského kraje Martin Havel a prezident republiky Miloš Zeman
reklama

Anketa

Co si myslíte o Václavu Moravcovi?

hlasovalo: 14619 lidí

„Jak zvýšit počet klientů v lázeňském průmyslu?“ položil si na začátku besedy prezident Zeman otázku a odpověděl: „Forma podpory je minimálně dvojí. Změnil se indikativní seznam, změnila se doba pobytu, který je hrazen pojišťovnami, ze tří na čtyři týdny, a tím do určité míry stoupl počet domácích klientů. Nechci mluvit jen o propadu ruské klientely, který je poměrně velký.“

Vojáci na neplodnost

„Byl jsem i v Kazachstánu, který se stal nejbohatší zemí střední Asie,“ zabrousil do nedávné historie jeho zahraničních cest. „U nás mimochodem studuje asi 2 000 kazašských studentů a musíme se orientovat i na tento segment trhu. A tady je role prezidenta, který když někam jede, s sebou vždycky veze minimálně stočlennou podnikatelskou delegaci. Z mého hlediska je to být neplaceným agentem našeho lázeňského průmyslu,“ zavtipkoval. Závěrem pak za obveselení publika pronesl následující bonmot:  „Měli jste před poměrně nedávnou dobou velkou konkurenci ve Františkových Lázních, kde se léčila ženská neplodnost. Tato léčba byla nesmírně úspěšná po dobu, co v těchto lázních byla umístěna vojenská posádka. Po redukci této posádky úspěšnost této léčby pronikavě klesla.“

Neodmyslitelná cigareta

Pak už následovaly dotazy z publika.  Nejdříve mu starší občan poděkoval za to, že je prezidentem dolních deseti milionů. Zároveň mu ale hned vytkl jeho zlozvyk: „Pan prezident je silný kuřák – chceme, aby lidé kouřili co nejméně. Přál bych si, aby pan prezident našel tu sílu v sobě, aby přestal kouřit,“ pronesl za potlesku přítomných.

„Být prezidentem dolních deseti milionů znamená, že když začínající soudce, kterému je 30 let, bere nástupní plat 70 000 korun, zatímco učitel s dvacetiletou praxí má plat 25 000 korun, tak ten prezident, když jmenuje soudce, což se nedávno stalo, řekne, že s tím nesouhlasí a přinejmenším podporuje takzvané progresivní zdanění příjmů. Být prezidentem dolních deseti milionů je fráze, když neřeknete konkrétní příklady jako tento,“ odpověděl Miloš Zeman. A k jeho oblíbeným cigaretám uvedl: „Několikrát jsem se opravdu pokoušel přestat kouřit. Začal jsem až ve 27 letech. Můj rekord je 16 dnů nekouření a po těchto dnech mě můj tým na kolenou prosil, abych už zase začal kouřit, protože jsem byl tak protivný, že už to se mnou nebylo k vydržení,“ dodal.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jak mluvčí  Ovčáček hledá článek

Rozhorlený mladý muž poté prezidentovi vyčetl případ ztraceného článku Ferdinanda Peroutky „Hitler je gentleman“. „Netrpělivě čekám, až tento článek bude odhalen,“ reagoval prezident. „Dobrovolně se toho ujal můj tiskový mluvčí Jiří Ovčáček, který to dělá ve svém volnu. Že jsem ten článek na vlastní oči viděl, o tom nepochybuji. Kdyby se tento článek nenašel, uznám chybu. Při prohledávání texů Ferdinanda Peroutky se bohužel ukázaly horší věci než tento článek. Článek, který publikoval v dubnu 1939, měsíc po okupaci Československa, označuje Adolfa Hitlera za největšího z Němců. Článek, který  Peroutka publikoval v únoru 1939, říká – nevěřte emigraci, nevěřte, že nám pomůže Moskva, nevěřte, že se Beneš vrátí. A to jsou všechno texty, které už byly nalezeny, ne texty, které se teprve hledají. Článek, který je publikován po 15.  březnu, říká – výnos vůdce a říšského kancléře je naší novou ústavou. A tak bych mohl pokračovat dál a dál,“ uvedl prezident.

Na VIDEO ze Zemanova vystoupení se podívejte ZDE

O prověrkách tajných a nejtajnějších

Stejný mladý muž poté vznesl dotaz na výdělky a bezpečnostní prohlídku kancléře Mlynáře. „Pan kancléř si požádal zcela dobrovolně o prověrku na přísně tajné, což je nejpřísnější stupeň prověrky. Nemusel to učinit, stačilo by mu bohatě pro výkon jeho funkce prověření na nižší stupeň, a protože chtěl odvrátit jakákoliv podezření, požádal o přísně tajné. Termín a samozřejmě výsledek prověrky nemohou ovlivnit ani kancléř, ani prezident republiky, ale jen Národní bezpečnostní úřad,“ vysvětlil Miloš Zeman a za potlesku přítomných se podivil, proč se otázky nevěnují také městu Mariánské Lázně. Na to zareagovala malá holčička s dotazem „Proč tu máme tak málo hřišť?“

Ploďte se a milujte se!

Prezident vybídl starostu Vojtěcha Frantu (Česká pirátská strana), který s úsměvem odpověděl, že dětských hřišť bude určitě přibývat! „Aby přibývalo více hřišť, musejí přibývat i děti. Ploďte se a milujte se a dětí v Mariánských Lázních bude víc,“ povzbudil nejen přítomné Miloš Zeman. Více pracovních příležitostí je podle něj také více rodin, a tím i více dětí. 

Za bouřlivého potlesku pak opustil sál jednoho ze zdejších výstavních hotelů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Fiala

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čína, fuj! křičí na Petříčkova nástupce. Ale jsou i jiné záznamy. O jeho minulosti

7:35 Čína, fuj! křičí na Petříčkova nástupce. Ale jsou i jiné záznamy. O jeho minulosti

Od úterního večera, kdy ČSSD po definitivním odmítnutí Lubomíra Zaorálka oznámila nového kandidáta n…