Zeman se veřejně vysmál ukrajinistům, kteří protestovali proti tomu, co řekl o Banderovi

8.1.2015 10:52 dop.

Otevřený dopis českých ukrajinistů prezidentu Zemanovi, ve kterém si stěžovali na jeho výroky na adresu této země a hanění Stepana Bandery, který je částí Ukrajinců vnímán jako hrdina, se dočkal odpovědi. Miloš Zeman napsal skupině rovněž otevřený dopis.

Zeman se veřejně vysmál ukrajinistům, kteří protestovali proti tomu, co řekl o Banderovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hovory z Lán nahradil Prezidentský Pressklub.

Ukrajinistům by prý chtěl položit dvě otázky. Obě se týkají rozkazu Stepana Bandery „Zabij každého Poláka mezi šestnácti a šedesáti lety“. Prezidenta by zajímalo, zda tento výrok znají a zda s ním souhlasí. Pokud odpoví záporně na první otázku, nejsou prý ukrajinisté, čili vědci zabývající se Ukrajinou. Pokud na druhou odpoví „ano“, není podle prezidenta o čem diskutovat.

Celý dopis ukrajinistů prezidentovi ZDE.

„Pro Vaši informaci bych chtěl uvést, že Stepan Bandera hodlal na Ukrajině vytvořit vazalský německý stát,“ píše dále ukrajinistům. Tento projekt měl podle Zemana podporovat Alfred Rosenberg, Hitlerův ministr pro okupovaná východní území. Adolf Hitler se však místo toho rozhodl, že úrodnou Ukrajinu po válce místo jejích obyvatel osídlí němečtí sedláci, a proto byl projekt obou pánů zrušen. Nebezpečného Banderu raději poslali do koncentračního tábora. „Něco podobného se ostatně stalo i na našem území v případě Jana Ryse Rozsévače, zakladatele Vlajky,“ dodává prezident.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ke vztahu současné ukrajinské vlády k Banderovi Zeman podotýká, že prezident Juščenko, zvolený za „oranžové revoluce“, jej vyhlásil za národního hrdinu a dnes se podobný proces připravuje u Romana Šuchevyče, který se zapsal do dějin tím, že v roce 1941 nechal ve Lvově postřílet tisíce Židů. „Nemohu bohužel blahopřát Ukrajině k takovým národním hrdinům,“ lituje prezident, načež ukrajinistům popřál mnoho dalších úspěchů při jejich bádání.

Celý dopis prezidenta Zemana:

Vážení ukrajinisté,

obdržel jsem Váš dopis, v němž obhajujete Stepana Banderu.

Dovolte mi proto, abych Vám položil dvě otázky.

Za prvé, znáte Banderův výrok: „Zabij každého Poláka mezi šestnácti a šedesáti lety?“

Pokud neznáte, nejste ukrajinisté.

Pokud tento výrok znáte, souhlasíte s ním, nebo ne?

Pokud s ním souhlasíte, naše diskuze končí.

Pro Vaši informaci bych chtěl uvést, že Stepan Bandera hodlal na Ukrajině vytvořit vazalský německý stát. Měl v tom podporu Alfreda Rosenberga, ale protože Hitler se rozhodl, že Ukrajina bude výlučně po vítězné válce osídlena německými sedláky, tento projekt byl zrušen a Bandera byl poslán do koncentračního tábora. Něco podobného se ostatně stalo i na našem území v případě Jana Ryse Rozsévače, zakladatele Vlajky.

Dále bych Vás chtěl upozornit, že již prezident Juščenko vyhlásil Banderu za národního hrdinu, a že nyní se připravuje obdobné vyhlášení v případě pana Šuchevyče, který proslul tím, že v roce 1941 nechal ve Lvově postřílet tisíce Židů.

Nemohu bohužel blahopřát Ukrajině k takovým národním hrdinům.

Jsem rád, že jsem mohl doplnit Vaše informace a přeji Vám mnoho úspěchu ve Vaší práci.

S pozdravem

Miloš Zeman
prezident republiky


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

21:04 Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

V příběhu Ukrajiny se trochu zrcadlí naše vlastní tragická minulost. Roky 1938 a 1968, kdy silnější …