Zeman si na Vysočině zkusil, jak se létá. Pak odsoudil sankce a pokáral ředitele za nízké platy

24.06.2015 19:03

I při návštěvě firmy Jihlavan na Vysočině prezident Miloš Zeman dostal od zaměstnanců otázky, které se týkaly migrační krize. „Největší odpovědnost mají ti, kdo v této oblasti vyvolali chaos,“ uvedl s odkazem na Irák, Sýrii a Libyi Zeman a zároveň zmínil, že právě viníci by se měli snažit o to, „aby napravili alespoň část chyb, které spáchali“. V reakci na otázku o protiruských sankcích také řekl: „Pevně doufám, že se příští rok obnoví normální ekonomické vztahy s Ruskem.“

Zeman si na Vysočině zkusil, jak se létá. Pak odsoudil sankce a pokáral ředitele za nízké platy
Foto: Hana Brožková (fotoarchiv KPR)
Popisek: Prezident Miloš Zeman v leteckém simulátoru
reklama

Fotogalerie: - Zeman na Vysočině

Přivítání před krajským úřadem
Prezident při setkání s hejtmanem Vysočiny
Prezident Miloš Zeman s hejtmanem kraje Vysočina J...
Při rozhovoru s novináři
Prezidentská návštěva ve firmě Jihlavan
Prezident obdržel poukaz na let nad Vysočinou i če...

Ve firmě Jihlavan airplanes si prezident Zeman vyzkoušel letecký simulátor, a i když první let skončil v turbulencích, na druhý pokus už neměl problém. Část prvního dne své návštěvy na Vysočině totiž strávil prezident i prohlídkou firmy Jihlavan, která také vyrábí ultralehká letadla. Debatoval tady se zaměstnanci: „Myslím si, že je přirozená dělba práce mezi podnikateli a spolupracovníky, jak říkal Tomáš Baťa. Politici mají otevírat dveře, podnikatelé do těchto dveří vstoupit. My jsme s panem generálním ředitelem mluvili hlavně o Číně, protože po nedávné návštěvě v Číně se otevřely prostory pro rychlejší odbyt a zajímavější export našich výrobků,“ uvedl prezident a dál pak pokračoval: „Jeden problém je vyrobit, druhý prodat. Tržní ekonomika znamená obojí. My jsme se snažili hledat odbytiště mimo jiné v Číně, protože je to země, která se za pět let stane největší ekonomikou na světě, měřeno hrubým domácí produktem. Zatím je druhá za Spojenými státy,“ popsal Zeman.

Nic moc, pane řediteli. Když já se snažím, tak se snažte i vy

Prezident zmínil, že cestu pro další jednání má management firmy otevřenou: „Jsem velmi rád, že čínská strana souhlasila s mým návrhem na certifikaci jak letadel, tak leteckých motorů z České republiky, protože bez této certifikace byste do Číny dodávat nemohli. Tím jsem si odškrtnul splněný úkol. Teď už je vše na vás,“ vyzval Zeman s tím, že doufá, že se podaří zvýšit nejen export, ale také průměrné mzdy v Jihlavanu. Ty se totiž ve firmě pohybují kolem 18 tisíc korun hrubého. „Nic moc pane generální řediteli. Když já se snažím, tak se snažte i vy,“ doporučil prezident.

V debatě opět zaznělo téma migrační krize. „Byla už nějaká reakce na váš názor na pomoc uprchlíkům?“ zazněla otázka od jednoho ze zaměstnanců. Prezident popsal své stanovisko: „Jsem zásadně proti kvótám Evropské unie,“ uvedl Zeman s tím, že otázka uprchlíků spadá do kompetence jednotlivých států. „Velká část členských zemí Evropské unie je proti migračním kvótám. Konkrétně Visegrádská čtyřka, pobaltské země, Británie, Francie a zřejmě i Španělsko. Tohle dohromady může vytvořit tzv. blokační minoritu, která může zabránit tomu, aby byly kvóty přijaty,“ reagoval Zeman.

Zároveň vysvětlil i svůj návrh pomoci: „Pomůžeme polní nemocnicí pro ošetřování zraněných uprchlíků nebo při stavbě uprchlických táborů. Největší odpovědnost mají ti, kdo v této oblasti vyvolali chaos,“ uvedl Zeman. „Právě oni by měli investovat nejvíce do toho, aby napravili alespoň část chyb, které spáchali,“ doporučil.

Zaměstnanci se zajímali také o protiruské sankce. „Připojili jsme se k sankcím a některé podniky na to doplácejí. Nebylo by možné sankce nějak eliminovat nebo kompenzovat? Nakonec to vypadá tak, že sice jsme proti sankcím, ale nakonec trpíme více než Rusko,“ chtěl znát názor hlavy státu jeden ze zaměstnanců Jihlavanu. „Víte, že jsem dlouhodobě odpůrcem sankcí,“ reagoval prezident. Připomenul, že sankce EU prodloužila do ledna 2016. „Co bude dál? Pokud konflikt na Ukrajině nebude eskalovat, tedy nebude porušováno příměří, nevidím důvod, proč sankce nezrušit. Pevně doufám, že se příští rok obnoví normální ekonomické vztahy s Ruskem a že se nebude opakovat 50letá chyba americké blokády Kuby, která vedla jen k tomu, že rodina Castrů vládla na Kubě 50 let.“

Zeman: Teprve letos se stávám poprvé plnohodnotným občanem Vysočiny

Lehčí téma přinesl dotaz o vztahu prezidenta k Vysočině: „Já jsem se na Vysočinu přistěhoval v roce 1990. Nyní se píše rok 2015. Znám zlaté pravidlo občanů Vysočiny, které zní: „Do 25 let jsi naplavenina, za 25 let se stáváš plnohodnotným občanem Vysočiny.“ Letošního roku se stávám poprvé plnohodnotným občanem Vysočiny a zůstanu jím až do konce svého života,“ ujistil Zeman.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

12:53 Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

Václav Moravec ve svém pořadu tvrdil, že na vyšehradské schůzce byl i náměstek VZP Šmehlík. Ten to p…