Zeman si shromáždil naše velvyslance a drsně rýpal do Evropské unie. Došlo i na zadek

24.08.2016 15:31

Zásadní slova pronesl prezident Miloš Zeman na dnešní schůzce s českými velvyslanci. Týkala se migrační krize a Islámského státu. Přijetí na Hradě je součástí každoroční porady, na kterou se představitelé českých velvyslanectví sjíždějí na několik dnů do Prahy.

Zeman si shromáždil naše velvyslance a drsně rýpal do Evropské unie. Došlo i na zadek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk ze zámku v Lánech

„Otázka, kterou si na tomto setkání musíme položit, je, zda je svět, ve kterém žijeme, bezpečnější, nebo méně bezpečný, než byl svět před rokem. A odpověď bohužel zní, že je méně bezpečný. Primárním faktorem růstu nebezpečí je nesporně Islámský stát. Ředitel zahraničního odboru Hynek Kmoníček na jedné lánské debatě použil hezké metafory, že krize na Ukrajině je chřipka a Islámský stát je rakovina. Nyní bych jen dodal, že nádor metastázoval. A metastáze, jak víte, jsou často nebezpečnější než nádor sám. Co tím mám na mysli? Americký prezidentský kandidát Donald Trump ve svém projevu o bezpečnostní politice USA uvedl, že před několika lety Islámský stát infiltroval šest zemí. Podle Trumpa je počet infiltrovaných zemí letos 35,“ uvedl svá slova Zeman. Stejné číslo podle něj uvádí i zpráva generálního tajemníka OSN.

„Nebudu vás zatěžovat úvahami, kdo stojí za těmito metastázemi. Víte, že například v Německu, kde je milion uprchlíků, je patnáct tisíc džihádistů,“ rozhovořil se následně o džihádistech. „Tito džihádisté jsou někdy osamělí vlci, jindy vytvářejí spící buňky, které se zapouzdří a po určitou dobu nic nepodnikají, než se náhle objeví neočekávaný teroristický útok, jako jsme zažili ve Francii, v Německu, v Belgii a dalších zemích. Soustředíme se na Evropu, ale vzpomeňme si na Dháku, Istanbul, Pákistán,“ vyjmenoval. Podle něj toto vše je diagnóza, je nutné však přejít na terapii. 

„Na nedávném summitu NATO ve Varšavě došlo k tomu, že diskuse se zvolna přesouvala z východu na jih. Zdůraznil jsem, že Česká republika nemá potřebu umístění cizích jednotek na svém území, ale že plně respektujeme přání některých jiných zemí, konkrétně Polska nebo baltských států, případně i Rumunska, aby na jejich území tyto vojenské jednotky byly rozmístěny. Jde o symbolickou účast bez větší vojenské hodnoty,“ zmínila hlava státu. 

„Na témže summitu jsem vyzýval, aby se NATO vydalo na útočnou akci proti Islámskému státu. Žádná masivní teritoriální operace. Neútočte na tělo, ale na mozek. Je třeba likvidovat logistické, vedoucí struktury teroristů a výcvikové tábory. K tomu nepotřebujete ani tanky. K tomu potřebujete drony, helikoptéry a speciální jednotky. Naše speciální jednotky jsou k tomuto účelu řádně vycvičeny,“ myslí si.

Následně se Zeman rozhovořil o jedné z metastáz – Afghánistánu. „Česká republika má v Afghánistánu asi 300 vojáků. A jsem pro to, aby tam zůstali. Jsem pro to, aby nedocházelo k redukci aliančních sil, protože by to znamenalo vítězství Tálibánu,“ zmínil.

Dnes podle Zemana zažíváme interkontinentální migraci. „V Evropě po desetiletí probíhala vnitrokontinentální migrace, založená na podobné, ne-li totožné kultuře. I odlišnou kulturu lze asimilovat, jak dokazuje příklad vietnamské kultury u nás. Ukrajinská komunita vyniká pracovitostí, jazyková bariéra není příliš silná a tito lidé zpravidla nepobírají sociální dávky. Islámští imigranti ale vycházejí z dramaticky odlišné kultury. Uvědomme si například vztah islámu k ženám, který je dramaticky odlišný od evropské kultury. A to je důvod mého vyhraněného postoje vůči těmto migrantům, nikoliv vůči migrantům obecně,“ dodal a vyzval opětovně k ochraně hranic. Migrační vlna podle něj bude totiž pokračovat několik let. „Je potřeba ochránit hranice. Maďaři byli kdysi kritizováni za svůj plot a byli vzati na milost jenom proto, že je to plot, který chrání schengenskou hranici. Upozorňuji, že Rakousko nedávno zahájilo přípravné práce na výstavbě 100 km na hranicích s Maďarskem. Jinými slovy, kdyby konečně Evropská unie našla odvahu chránit své vnější hranice, což je přímo povinnost každého rozumného soustátí, nemuseli bychom přemýšlet nad stavbou vlastních zábran,“ dodal. 

„Pokud jde o návrhy komisaře Oettingera, který se neustále plete do věcí, jimž nerozumí, a v poslední době například navrhl jednotné sociální dávky v celé Evropě, pak bych chtěl jenom upozornit, že ve stejné logice bychom v celé Evropské unii měli požadovat stejnou průměrnou mzdu. Více tento šílený nápad nezasluhuje komentovat,“ podotkl.

Řeč přišla i na spolupráci s Čínou či na sankce vůči Rusku, které dlouhodobě Zeman odsuzuje. Jde o lose-lose strategy, myslí si. „Bez ohledu na konkrétní zemi jsem byl z historického hlediska vždy proti jakýmkoliv sankcím. Jednoduše proto, že jsou neúčinné. Důkazem, že sankce nic nevyřeší, jsou sankce Spojených států vůči Kubě, které trvaly desítky let a nyní je prezident Barack Obama zrušil. A čeho se těmi sankcemi dosáhlo? Možná že kdyby se zvolil přístup, kterému komunisté říkali ideologická diverze, tak by už Kuba byla dnes svobodnou a demokratickou zemí. Kdysi jsem říkal kubánským imigrantům: Blahopřeji vám, vaše strategie je úspěšná, a to, že Castro už je čtyřicet let prezidentem Kuby,“ podotkl.

Závěrem se Zeman vyjádřil k Brexitu. „Je to chyba a ztráta jak pro Velkou Británii, tak pro Evropskou unii. A jako eurofederalista jsem výrazný kritik těch vedoucích představitelů a těch opatření, které zapříčinili odchod Britů z Evropské unie. A nemůžeme si namlouvat, že na tom neneseme spoluzodpovědnost,“ podotkl. Nechyběla tak ani úsměvná pojednání o Evropské unii, která se například podle jeho informací zabývá jednotnou výrobou vosku, jednotnou výrobou inkoustu do laserových tiskáren či jednotnou velikostí traktorových sedaček. „Vzhledem k tomu, že je různá míra obezity v EU, obávám se, že tato norma bude některým evropským traktoristům způsobovat jisté komplikace týkající se jejich pozadí,“ rýpl si do pozadí traktoristů a nesmyslných směrnic Evropské unie. „Odhaluje to totální prázdnotu Evropské unie. Je to totální neschopnost vybudovat sen, vybudovat vizi budoucí Evropy včetně jednotné zahraniční a obranné politiky. Proto říkám, že jestliže EU nedokáže bránit své vnější hranice, není to chyba Evropské unie, ale je to výraz neschopnosti jejích konkrétních vedoucích představitelů,“ zaburácel Zeman. Když to prý vyprávěl předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi, řekl prý: „It is stupid.“

„Jsem velmi rád, že konečně, na rozdíl od schwarzenbergovských dob, začala účinně spolupracovat ministerstva zahraničí a průmyslu a obchodu. Jsem velmi rád, že byly uzavřeny konkrétní dohody o dělbě práce a že se začala nikoliv slovy, ale činy prosazovat ekonomická diplomacie. Jsme malá země, morální kazatelství nám nepomůže,“ dodal závěrem Zeman v rýpnutí do exministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Nechyběla ani slova o čínském prezidentovi a jeho návštěvě v Česku či o Tibetu. Závěrem také požádal velvyslance o spolupráci v oblasti exportu a na přitahování zahraničních investic k nám. „Abyste dosáhli toho, že vztahy ČR se zeměmi, kde budete působit, byly přinejmenším korektní, v lepším případě přátelské. Udělat si nepřátele dokáže každý idiot. Vytvářet si přátele je těžká diplomatická práce,“ poznamenal za potlesku přítomných.

Loni Zeman ve svém projevu podpořil vznik společné evropské armády a zdůraznil, že je třeba hledat cesty, jak zabránit tomu, aby se do Česka dostali „ilegální uprchlíci“. Prezident také vyzval k podpoře a rozvoji ekonomické diplomacie a sám se označil za propagátora spolupráce s Čínou, kterou následně navštívil. Před velvyslanci hovořil o tom, že v ČR by měla začít čínská investiční expanze.

Porada velvyslanců začala v pondělí na ministerstvu zahraničí. V Černínském paláci s českými diplomaty hovořili premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). V úterý se diplomaté zabývali ekonomickou diplomacií a rozvojovou pomocí a za přítomnosti státního tajemníka pro EU Tomáše Prouzy (ČSSD) hovořili také o unijní agendě.

reklama

autor: vef

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…