Zeman to schválně protahuje a kličkuje, už teď je pozdě, rozpálil se v ČT Dienstbier

07.01.2014 21:08 | Zprávy

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) by se v budoucí vládě měl stát ministrem pro lidská práva a do jeho působnosti by měla spadat také Legislativní rada vlády. Tedy pokud se ministrem skutečně stane. Není totiž žádným tajemstvím, že dlouhodobě vystupuje proti prezidentovi Miloši Zemanovi a ten opakovaně vzkázal, že má dobrou paměť. Nejen o svém vztahu s prezidentem promluvil Dienstbier v úterním Hyde parku České televize. Řeč byla i o počtu ministerstev, církevních restitucích nebo o hnutí ANO.

Zeman to schválně protahuje a kličkuje, už teď je pozdě, rozpálil se v ČT Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Keller byl kmotrem knihy kandidáta na prezidenta Jiřího Dienstbiera

„Myslím si, že vznik nové vlády neprobíhá tak, jak by mohl. Už máme tři měsíce po volbách a prezident mohl premiéra jmenovat mnohem dříve... Já bych tady provedl takové srovnání. Současný premiér pan Rusnok byl jmenován okamžitě, přestože ve sněmovně neměl zajištěn ani jeden hlas a nebylo známo jméno žádného ministra,“ poznamenal senátor. „Dnes tu máme nově ustavenou Poslaneckou sněmovnu, existuje v ní provládní většina, ale premiéra pořád nemáme." A to podle Dienstbiera není dobře.

Pokud má prezident výhrady, ať je konečně řekne veřejně

Prezident by proto Sobotku měl jmenovat již v pátek, byť i to je již pozdě. „Není doopravdy důvod dál protahovat nelegitimní situaci se současnou Rusnokovou vládou, jestliže tady existuje sněmovní většina zvolená občany,“ zopakoval Dienstbier. Host pořadu v této souvislosti připomněl, že naše Ústava sice nepočítá s časovými lhůtami, ale předpokládá, že prezident bude jednat bez zbytečného odkladu.

Jakékoli osobní vztahy by prý při jmenování vlády neměly hrát žádnou roli. A pokud prezident má nějaké výhrady ke konkrétním kandidátům, měl by je pronést veřejně, aby se k nim mohli případně vyslovit dotyční nominanti, zatím se v Česku jen zbytečně spekuluje. Osobní antipatie přitom v českém ústavním systému nesmějí znamenat a neznamenají překážku ke jmenování vlády.

Pokud by docházelo k dalším odkladům, mohla by prý kompetenční žalobu ve sporu s prezidentem podat i Poslanecká sněmovna. Dienstbier se zde opírá o stanovisko senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové, která tuto možnost nadnesla. Pokud by Ústavní soud rozhodl v neprospěch prezidenta, měl by se prezident verdiktu podvolit. Pokud by ani to neudělal, existuje i teoretická možnost zažalovat ho. Koalice prostě musí za všech okolností hájit ústavní pořádek ČR.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On mě zesměšňuje a jezdí do Kremlu.“ STANař chce vystrnadit Dostála z funkce

17:50 „On mě zesměšňuje a jezdí do Kremlu.“ STANař chce vystrnadit Dostála z funkce

Starosta z Tetína Matěj Hlavatý (STAN) se na sociální síti X vymezil vůči „odborníkovi z dovozu“ Ond…