Zeman včera rozdal metály, a dnes... No, přečtěte si sami

29.10.2015 8:21

Prezident Miloš Zeman udělil ve středu večer ve Vladislavském sále Pražského hradu v rámci oslav 97. výročí založení samostatného Československého státu pětatřicet státních vyznamenání. Na sociálních sítích výběr oceněných vyvolal živou diskuzi, v níž zaznívala slova chvály, ale i břitká kritika.

Zeman včera rozdal metály, a dnes... No, přečtěte si sami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu
reklama

Anketa

Kdyby dnes byly prezidentské volby, volili byste Miloše Zemana?

90%
10%
hlasovalo: 18819 lidí

Asi nejvíce skloňovaným jménem se na sociálních sítích stalo jméno komunistického ministra zemědělství Miroslava Tomana. Mnozí se nad touto volbou podivovali, jiní zase hádali, kdo z vysoce postavených komunistických pohlavárů by v příštích letech také mohl dostat vyznamenání z rukou prezidenta Zemana. Nejčastěji zaznívaly jména československého premiéra Lubomíra Štrougala, v jehož vládě zasedal i Miroslav Toman, či generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše. Analytik z think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda hádá, že další na řadě by mohli být plukovník Zdeněk Zbytek či Jan Veleba. „Zeman je jako táta zombie. Oživuje ‚mrtvoly‘. Toman, Čuba...“ konstatoval novinář Jaroslav Kmenta.

„Dnes se bude ve velkém vyznamenávat skupina práskačů Stb za zásluhy o stát. Tak se dívejte, protože něco podobného nikde na světě již neuvidíte,“ přisadil si manžel zpěvačky Heleny Vondráčkové Martin Michal. Po skončení ceremoniálu shrnul, že v souhrnu jde asi o největší dehonestaci státních vyznamenání v celé historii České republiky.

„Jaký prezident, takoví vyznamenaní. Bolševici, estébáci, komedianti, veršotepci a pár slušných lidí, kteří posloužili jako stafáž,“ míní novinář Dalibor Balšínek.

Zvířátka obdivují pí*u

Po Miroslavu Tomanovi vyvolalo živou diskuzi i ocenění umělce Františka Ringo Čecha. „Když Franta Ringo Čech namalovaj svůj majstrštyk „Zvířátka obdivují píču“, kdo mohl tušit, že je v něm zakódováno poděkování prezidentu republiky za propůjčení státního vyznamenání,“ rýpl si dramatik a režisér David Drábek. S jadrným komentářem přispěchal i filmový a hudební kritik Jan Rejžek. „Pan prezident měl jako vždy pravdu, když ocenil socdemáckého papouška kakadu Ringo Čecha. Klaunů je málo, ale šašků hodně. Třeba hned na Hradě. Mynář, Ovčáček, Nejedlý…“ zveřejnil na Facebooku.

„Kdyby hrdina vyznamenaný stejným metálem, jaký dostal zbabělec, žil, hodil by mu ho k nohám. A co umělec vedle neumětela?“ zamýšlel se filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa.

Vektory prezidenta Zemana

Postřehů k vyznamenaným se objevilo více. Novináře Respektu Marka Švehlu zaujal oceněný Jiří Mánek. „Mě nejvíc baví ten Jiří Mánek. Zeman se tak dětsky těší, jak určité lidi naštve, že kvůli tomu vyznamená chlapíka, který vůbec v ničem nevyniká,“ poznamenal. Novinář Petr Honzejk se zase pozastavil nad tím, že „metál“ dostal i výrobce zabezpečovací techniky Dalibor Dědek. „Na Hradě potřebují nový alarm, aby jim pořád někdo nevěšel na střechu trenky?“ poukázal na akci skupiny Ztohoven. (Která, jak známo, místo prezidentské standarty vyvěsila nad Hradem obří červené trenky.)

Novinář Alexandr Mitrofanov vyzdvihl udělení vyznamenání Petru Vejvodovi, který loni v říjnu při útoku psychicky nemocné ženy ve Žďáru nad Sázavou zachránil svou spolužačku, sám při tom přišel o život. To byl však prý jediný silný lidský okamžik. „Už i hodnější lidé snad po dnešku pochopili, že vektor ukazuje dvěma směry. Do normalizace a k Putinovi. Vygooglujte Petříčka, Petránka netřeba,“ zveřejnil na Twitteru.

Redaktor Forbes Pavel Kalouš pochválil prezidenta Zemana za vyznamenání fotbalisty Pavla Nedvěda. „Sám jsem nedávno v Itálii viděl, jakou dělá Česku reklamu. CzechInvest by ho měl normálně platit,“ míní.

Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil ve svém komentáři letošního předávání státních vyznamenání zkritizoval prezidentovo rozhodnutí ocenit Jitku Pelikánovou, Miroslava Tomana i Ladislava Štaidla. „Nic to ovšem nemění na tom, že mezi oceněnými je spousta těch, kteří si je bezesporu zaslouží, jako např. hrdina z Bitvy o Británii pan Josef František, plastický chirurg Bohdan Pomahač nebo in memoriam mladý student Petr Vejvoda ze Ždáru nad Sázavou. Obzvláště mě pak těší vyznamenání prvního biskupa plzeňského Mons. Františka Radkovského,“ pochvaloval si. Jiný český europoslanec – Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) – byl rád za ocenění zakladatele baby boxů Ludvíka Hesse, kterého prezidentovi sám navrhl. Radost udělal prezident i bývalému mluvčímu lidovců Ondřeji Jakobovi, který Zemana pochválil za ocenění zesnulého exministra financí Eduarda Janoty, jemuž dělal tiskového mluvčího. „Edu jsem měl moc rád a velmi jsem si ho vážil, doteď se nějak těžko smiřuji, že už není mezi námi,“ zavzpomínal na Facebooku.

„Zemanovi bychom se pomstili nejvíc, kdybychom podobné nechutnosti, jako bylo dnešní vyznamenávání, ignorovali,“ míní odborník na politický marketing Miloš Gregor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

19:54 ,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

Nový ministr, ale staré praktiky? Ministr Arenberger v pondělí navrhne omezení setkávání pouze na dv…