Zeman využil své právo. Zbabělci se bojí nových voleb, píše právník Vyvadil

26.06.2013 13:04

Advokát Jiří Vyvadil zdůrazňuje v textu uveřejněném na blogu iDnes.cz, že prezident Miloš Zeman využil jen a pouze svých práv. Jeho odpůrci však mluví o hrozbě nástupu fašistických politických praktik. Podle Vyvadila, jenž byl také senátorem za ČSSD, je to nesmysl.

Zeman využil své právo. Zbabělci se bojí nových voleb, píše právník Vyvadil
Foto: Archiv JV
Popisek: Advokát Jiří Vyvadil
reklama

„Kreativita médií a politiků bývalé vládní koalice je obří. Jmenování Jiřího Rusnoka premiérem povzbudilo jejich mozkové závity do neskutečných obrátek a dramatické provolávání o tom, že Zeman zavádí u nás fašismus či protektorát (Pečinka), 'Putinovský režim' (Kalousek), diktaturu (ti ostatní) jsou doslova novátorské. A přitom - co se stalo? Prezident republiky využil svého ústavního práva a jmenoval předsedu vlády,“ míní Vyvadil.

Prezident je silný, ale ne všemocný

Na tom se shodují i ústavní odborníci. Pokud prezidentem jmenovaný premiér nezíská důvěru sněmovny, musí neprodleně nastat druhý pokus. I v něm může prezident pověřit sestavením vlády, koho uzná za vhodné. Podle autora to může být třeba i Lubomír Štrougal nebo Karel Gott. To však neznamená, že v Česku hrozí fašistická vláda pod patronátem Miloše Zemana. Poslední slovo může mít sněmovna. Pokud odhlasuje své rozpuštění, prezident to musí akceptovat.

„Prezident je silný, ale Poslanecká sněmovna může mít poslední slovo. Jen ovšem musí dnešní hysterici z bývalé vládní koalice najít odvahu k předčasným volbám. A těch se zbabělci bojí,“ uzavírá Vyvadil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…