Zemanovi nejde o peníze! Jen o zlo. Smrdí sírou, píše Halíkův „asistent“

25.11.2021 9:47 | Ze sítí

Miroslavě Němcové promluvil z duše kněz Marek Orko Vácha. Na Facebooku sdílela a doporučovala jeho příspěvek, ve kterém z pozice kněze domlouvá prezidentu Miloši Zemanovi kvůli jeho ošklivým slovům o Tomáši Halíkovi. K cukru ale přidává i bič v podobě „soudu, který je spravedlivější, než ty lidské“ a ke kterému prý prezident spěje.

Zemanovi nejde o peníze! Jen o zlo. Smrdí sírou, píše Halíkův „asistent“
Foto: archiv Marka O. Váchy
Popisek: Přírodovědec a kněz Marek Orko Vácha

Vztah Miroslavy Němcové k Miloši Zemanovi je znám přinejmenším od chvíle, kdy jí v červnu 2013 neuvěřil, že má sto jedna podpisů poslanců pro svou vládu a tím zmařil její ambici stát se první českou premiérkou. Nyní ale senátorce ODS promluvil z duše kněz Vácha, který v dopise adresovaném prezidentovi napsal, že v něm cítí zlo a varuje jej, že nemoc byla signálem, aby se polepšil.

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 28386 lidí

V prezidentovi totiž prý Vácha i Němcová cítí čiré zlo. Kněz se rozepsal, že v něm necítí touhu po penězích a majetku, jako u jiných politiků. „U Vás je to přece jen něco jiného, je to zlo pro zlo, urážky pro urážky, v jakémsi urážení z urážení se. Ani ty peníze už z toho nejsou, ani ta moc a už asi ani ta radost z urážení, jen činění zla, že zlo je zlé,“ napsal prezidentovi. Dokonce připsal, že prezident je „cítit po síře“. „Nemoc těla přišla, nenávist se vyléčit nezdařilo, lež zůstala,“ vytkl hlavě státu z pozice duchovní autority.

Marek Orko Vácha je cimrmanovskou postavou české veřejné debaty. Patří k oblíbeným expertům 168 hodin, kde jej podle potřeby vydávají za kněze, teologa, příodovědce, experta na lékařskou etiku či zdravotnictví a školství obecně.

Realita je taková, že Marek Vácha (jméno Orko je dle Wikipedie skautská přezdívka, kterou si nechal zapsat do občanky) vystudoval přírodovědu v Brně a teologii v Olomouci a Bruselu. Dnes je kaplanem u Tomáše Halíka v akademické farnosti U Svatého Salvátora a přednostou Ústavu etiky a humanitních studií na 3. lékařské fakultě, kde také předsedá Akademickému senátu.

A i v minulosti komentoval konání prezidenta Zemana, tehdy to ovšem rozhodně nebylo z chápavé pozice kněze.

V roce 2019 pro Reflex vyjádřil názor, že člověk dobré vůle nemůže volit Zemana a on nechápe nikoho, kdo mu v prezidentské volbě mohl hodit hlas. Později téhož roku pro Aktuálně uvedl, že „Miloš Zeman hází hlubinné miny do podvědomí národa“.

Ještě v říjnu, poté co prezidenta odvezli do nemocnice, tak Deníku N vykládal, že informování o jeho zdraví je jako v Sovětském svazu. A o čtyři dny později sám veřejně pochyboval, že nevíme, zda prezident republiky ještě žije.

Nyní se televizní expert v dopise představuje jako „farář kdesi na moravsko- rakouském pohraničí“, neboť kromě všech funkcí v Praze je též farářem v jihomoravské obci Lechovice.

A jako takový prezidentovi napsal dopis, že má opravdový strach o jeho věčnou spásu. Nemoc, která prezidenta zasáhla, podle pedagoga z Lékařské fakulty měla být vzkazem z nebe. A je zklamán, že ani to s prezidentem nehlo.

CELÝ DOPIS ZDE

Dovodil si to z rozhovoru prezidenta Zemana, který pořídil po telefonu z nemocnice. Vácha jej  vyslechl v rádiu a šokovala jej pasáž, ve které mluvil o knězi Tomáši Halíkovi (Váchův nadřízený u svatého Salvátora, což vtělen do role venkovského faráře čtenářům zatajil).

Ten příběh byl připomenut už několikrát. Den před volbami, v době kdy prezident Zeman byl nemocný a Hrad prosil o shovívavost, přijal Halík pozvání do pořadu Prima CNN Co Čech, to politik.

VÍCE ZDE

Ten glosuje veřejné dění trochu odlehčenou formou a uvolněná atmosféra přiměla profesora teologie Halíka k hláškování, že „mám pocit, že Zeman už zesnul, ale jeho okolí mu to ještě neřeklo. O jeho zdravotním stavu vypovídá mnoho věcí. Byl jsem řadu let psychoterapeut alkoholiků a narkomanů, znám tento typ lidí a vím, co s nimi dělá závislost. Prezident je závislý na drogách typu alkoholu a nikotinu. Chování a vulgarity ukazují osobnost narušenou vlivy alkoholu a nikotinu“.

Halík tak využil své bývalé profese terapeuta U Apolináře, kterou vykonával před rokem 1989. Den po Džamile Stehlíkové se odhodlal k diagnóze prezidenta na dálku a posunul ji až k tomu, že prezident podle jeho názoru už zemřel.

Navázal tím na množství svých starších opovržlivých výroků o prezidentu Zemanovi.

Když Miloš Zeman hovořil z nemocnice s redaktorem rádia Frekvence 1, mimo jiné při dotazu na svůj zdravotní stav jednou větou poznamenal: „Například katolický kněz Tomáš Halík veřejně prohlásil, že bych neměl žít, že by bylo lépe, kdybych nežil. Inu, typický katolický kněz“.

A právě tato věta přivedla Marka Váchu k obavě o prezidentovu spásu. „Nikdo si nepřeje Vaši smrt. Modlíme se především za zdraví Vaší duše a jistě i Vašeho těla,“ ujistil jej v dopise.

Halík pojal reakci na prezidenta radikálněji: „Slova, která mi Miloš Zeman připsal, jsem nikdy nepoužil, prezident mne zcela lživě obvinil a pokusil se poškodit mou čest stejně jako v případu útoku na Ferdinanda Peroutku“. Žalobu jako Peroutkovi dědicové prý podávat nebude, ale neodpustil si poznámku, že tak činí kvůli prezidentovu zdravotnímu stavu.

Ani jeho kolega Vácha však nezůstal jen u přátelského domlouvání. Prezidentovi napsal, že by se měl přichystat na „soud, který je neúplatný, nekompromisní a spravedlivější, než jsou ty lidské“.

A na závěr trojnásobný předseda akademického senátu a televizní expert konstatoval: „Nejsem hráčem velkého světa, nechci být ani politikem ani se nepotřebuji takzvaně zviditelňovat, je mi to jedno, jsem farář z pohraničí. Píši tento dopis opravdu jen z té úzkosti“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak to vím? Protože mi to řekli.“ Majdan, rozšiřování NATO, rozdělení Ruska s Jeffrey Sachsem

15:35 „Jak to vím? Protože mi to řekli.“ Majdan, rozšiřování NATO, rozdělení Ruska s Jeffrey Sachsem

Profesor Jeffrey Sachs je uznávanou autoritou jednak v oboru ekonomie, kde pomáhal dříve komunistick…