Zemanovi nejde o peníze! Jen o zlo. Smrdí sírou, píše Halíkův „asistent“

25.11.2021 9:47 | Ze sítí

Miroslavě Němcové promluvil z duše kněz Marek Orko Vácha. Na Facebooku sdílela a doporučovala jeho příspěvek, ve kterém z pozice kněze domlouvá prezidentu Miloši Zemanovi kvůli jeho ošklivým slovům o Tomáši Halíkovi. K cukru ale přidává i bič v podobě „soudu, který je spravedlivější, než ty lidské“ a ke kterému prý prezident spěje.

Zemanovi nejde o peníze! Jen o zlo. Smrdí sírou, píše Halíkův „asistent“
Foto: archiv Marka O. Váchy
Popisek: Přírodovědec a kněz Marek Orko Vácha

Vztah Miroslavy Němcové k Miloši Zemanovi je znám přinejmenším od chvíle, kdy jí v červnu 2013 neuvěřil, že má sto jedna podpisů poslanců pro svou vládu a tím zmařil její ambici stát se první českou premiérkou. Nyní ale senátorce ODS promluvil z duše kněz Vácha, který v dopise adresovaném prezidentovi napsal, že v něm cítí zlo a varuje jej, že nemoc byla signálem, aby se polepšil.

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 26057 lidí

V prezidentovi totiž prý Vácha i Němcová cítí čiré zlo. Kněz se rozepsal, že v něm necítí touhu po penězích a majetku, jako u jiných politiků. „U Vás je to přece jen něco jiného, je to zlo pro zlo, urážky pro urážky, v jakémsi urážení z urážení se. Ani ty peníze už z toho nejsou, ani ta moc a už asi ani ta radost z urážení, jen činění zla, že zlo je zlé,“ napsal prezidentovi. Dokonce připsal, že prezident je „cítit po síře“. „Nemoc těla přišla, nenávist se vyléčit nezdařilo, lež zůstala,“ vytkl hlavě státu z pozice duchovní autority.

Marek Orko Vácha je cimrmanovskou postavou české veřejné debaty. Patří k oblíbeným expertům 168 hodin, kde jej podle potřeby vydávají za kněze, teologa, příodovědce, experta na lékařskou etiku či zdravotnictví a školství obecně.

Realita je taková, že Marek Vácha (jméno Orko je dle Wikipedie skautská přezdívka, kterou si nechal zapsat do občanky) vystudoval přírodovědu v Brně a teologii v Olomouci a Bruselu. Dnes je kaplanem u Tomáše Halíka v akademické farnosti U Svatého Salvátora a přednostou Ústavu etiky a humanitních studií na 3. lékařské fakultě, kde také předsedá Akademickému senátu.

A i v minulosti komentoval konání prezidenta Zemana, tehdy to ovšem rozhodně nebylo z chápavé pozice kněze.

V roce 2019 pro Reflex vyjádřil názor, že člověk dobré vůle nemůže volit Zemana a on nechápe nikoho, kdo mu v prezidentské volbě mohl hodit hlas. Později téhož roku pro Aktuálně uvedl, že „Miloš Zeman hází hlubinné miny do podvědomí národa“.

Ještě v říjnu, poté co prezidenta odvezli do nemocnice, tak Deníku N vykládal, že informování o jeho zdraví je jako v Sovětském svazu. A o čtyři dny později sám veřejně pochyboval, že nevíme, zda prezident republiky ještě žije.

Nyní se televizní expert v dopise představuje jako „farář kdesi na moravsko- rakouském pohraničí“, neboť kromě všech funkcí v Praze je též farářem v jihomoravské obci Lechovice.

A jako takový prezidentovi napsal dopis, že má opravdový strach o jeho věčnou spásu. Nemoc, která prezidenta zasáhla, podle pedagoga z Lékařské fakulty měla být vzkazem z nebe. A je zklamán, že ani to s prezidentem nehlo.

CELÝ DOPIS ZDE

Dovodil si to z rozhovoru prezidenta Zemana, který pořídil po telefonu z nemocnice. Vácha jej  vyslechl v rádiu a šokovala jej pasáž, ve které mluvil o knězi Tomáši Halíkovi (Váchův nadřízený u svatého Salvátora, což vtělen do role venkovského faráře čtenářům zatajil).

Ten příběh byl připomenut už několikrát. Den před volbami, v době kdy prezident Zeman byl nemocný a Hrad prosil o shovívavost, přijal Halík pozvání do pořadu Prima CNN Co Čech, to politik.

VÍCE ZDE

Ten glosuje veřejné dění trochu odlehčenou formou a uvolněná atmosféra přiměla profesora teologie Halíka k hláškování, že „mám pocit, že Zeman už zesnul, ale jeho okolí mu to ještě neřeklo. O jeho zdravotním stavu vypovídá mnoho věcí. Byl jsem řadu let psychoterapeut alkoholiků a narkomanů, znám tento typ lidí a vím, co s nimi dělá závislost. Prezident je závislý na drogách typu alkoholu a nikotinu. Chování a vulgarity ukazují osobnost narušenou vlivy alkoholu a nikotinu“.

Halík tak využil své bývalé profese terapeuta U Apolináře, kterou vykonával před rokem 1989. Den po Džamile Stehlíkové se odhodlal k diagnóze prezidenta na dálku a posunul ji až k tomu, že prezident podle jeho názoru už zemřel.

Navázal tím na množství svých starších opovržlivých výroků o prezidentu Zemanovi.

Když Miloš Zeman hovořil z nemocnice s redaktorem rádia Frekvence 1, mimo jiné při dotazu na svůj zdravotní stav jednou větou poznamenal: „Například katolický kněz Tomáš Halík veřejně prohlásil, že bych neměl žít, že by bylo lépe, kdybych nežil. Inu, typický katolický kněz“.

A právě tato věta přivedla Marka Váchu k obavě o prezidentovu spásu. „Nikdo si nepřeje Vaši smrt. Modlíme se především za zdraví Vaší duše a jistě i Vašeho těla,“ ujistil jej v dopise.

Halík pojal reakci na prezidenta radikálněji: „Slova, která mi Miloš Zeman připsal, jsem nikdy nepoužil, prezident mne zcela lživě obvinil a pokusil se poškodit mou čest stejně jako v případu útoku na Ferdinanda Peroutku“. Žalobu jako Peroutkovi dědicové prý podávat nebude, ale neodpustil si poznámku, že tak činí kvůli prezidentovu zdravotnímu stavu.

Ani jeho kolega Vácha však nezůstal jen u přátelského domlouvání. Prezidentovi napsal, že by se měl přichystat na „soud, který je neúplatný, nekompromisní a spravedlivější, než jsou ty lidské“.

A na závěr trojnásobný předseda akademického senátu a televizní expert konstatoval: „Nejsem hráčem velkého světa, nechci být ani politikem ani se nepotřebuji takzvaně zviditelňovat, je mi to jedno, jsem farář z pohraničí. Píši tento dopis opravdu jen z té úzkosti“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…