Zemanovo pověření odmítnu, dává najevo Babiš

15.10.2021 22:20

Aktuální premiér Andrej Babiš (ANO) odmítne přijmout pověření od prezidenta Miloše Zemana k sestavení příští vlády, avizoval to v rozhovoru pro rádio Frekvence 1. Babiš se vyjádřil, že je připraven přejít do opozice a předat vládu nové koalici.

Zemanovo pověření odmítnu, dává najevo Babiš
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Andrej Babiš (ANO)

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

69%
19%
hlasovalo: 40922 lidí
Končící premiér uznal, že kvůli převaze ostatních stran nedokáže ve Sněmovně sestavit většinu a tak předá vládu nové koalici.

Spojení pětice stran považuje Babiš za pevné a není tedy podle něj namístě přijmout pověření od prezidenta Miloše Zemana a snažit se dále sestavovat vládu.

„Předáme to nové koalici a my budeme v opozici,“ řekl Babiš v rozhovoru. Zemanovu nabídku Babiš prý odmítne přijmout.

Zopakoval, že mu Zeman potvrdil svůj závazek, že pověří jednáním o vládě jeho jako lídra strany s největším poslaneckým klubem, v neděli den po volbách, ale jelikož byl ihned po jejich schůzce Zeman odvezen sanitou do nemocnice, nestihl Babiš prezidentovi slib rozmluvit.

Vše Babiš později potvrdil i skrze sociální sítě. „Nabídku pana prezidenta na pověření sestavit vládu nepřijmu. Půjdeme do opozice bez jediného pokusu. Nelpíme na žádných funkcích, nebudeme nic blokovat. Záleží mi na tom, aby naše země prosperovala jako za naší vlády,“ napsal premiér na svém twitterovém účtu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…