Zemanovy výroky o novičoku způsobily radost ruských zpravodajských služeb, bědoval v ČT Rakušan

10.05.2018 20:36

Hostem čtvrtečního Interview ČT24 byl předseda komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN). Ten potvrdil závěry komise, že se jed novičok v ČR nevyráběl. Předseda se domnívá, že Zemanovo tvrzení o tom, že se v ČR jed vyráběl, způsobilo radost ruských médií či ruských zpravodajských služeb.

Zemanovy výroky o novičoku způsobily radost ruských zpravodajských služeb, bědoval v ČT Rakušan
Foto: archiv starosty
Popisek: Vít Rakušan
reklama

Ve čtvrtek komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství konstatovala, že o výrobě jedu novičok v ČR nemůže být řeč. „Novičok se v České republice nevyráběl,“ uvedl Rakušan s tím, že to může být uklidňující informace i pro veřejnost. „Naše tajné služby v minulých týdnech pochybení neučinily,“ pokračoval dále předseda komise v hodnocení a připomněl, že komise také vyzvala prezidenta, aby zachovával utajovaný režim zpravodajských informací a v případě nejasností to primárně konzultoval s vládou a českými tajnými službami. Zeman totiž uvedl, že se v Česku vyráběl a testoval jed novičok.

„To, že věc řešil zahraniční výbor, není úplně šťastné,“ okomentoval řešení problematiky ze strany zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Podle Rakušana je zapotřebí, aby se situace uklidnila a všichni by se měli chovat podle zákona.

Rakušan se domnívá, že Zemanovo tvrzení způsobilo radost ruských médií či ruských zpravodajských služeb. „Způsobilo velkou neradost našich zpravodajců,“ pokračoval ve výčtu s tím, že současně připouští, že ani pro spojence České republiky v rámci NATO to také nebyla radostná zpráva.

Od novičoku diskuse přešla směrem k aktuálnímu vyjednávání o vládě. „Já si myslím, že do letních parlamentních prázdnin by vláda s důvěrou mohla být,“ uvedl s tím, že samozřejmě bude záviset na vnitrostranickém referendu sociální demokracie. Pokud vnitrostranické referendum vyjádří souhlas k nastavenému vládnímu modelu, tak by podle poslance do léta mohla vláda mít důvěru. „My tuto vládu z několika důvodů podpořit nemůžeme,“ vysvětlil postoj STAN a odkázal k trestnímu stíhání premiéra. „Pro nás je to nepřekročitelná bariéra,“ uvedl. „Pokud soud rozhodne, že je nevinen, já to pak zpochybňovat nebudu,“ řekl a pokračoval, že má důvěru v českou justici. Zároveň připomněl, že půjde o vládu s účastí KSČM, přičemž připomněl některé požadavky KSČM jako například podporu některých zákonů. „Tato vláda, v tomto gardu je pro nás nepřijatelná,“ dodal závěrem. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: sla
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letiště Václava Havla si půjčí miliardu. Letadla stojí, potřebujeme vakcínu! zní poplach

14:49 Letiště Václava Havla si půjčí miliardu. Letadla stojí, potřebujeme vakcínu! zní poplach

V nedělních Otázkách Václava Moravce se setkali předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř a…