Zemanův nedělní nářez má pokračování. Hovoří Michael Kocáb, Slávek Jandák, Táňa Fischerová a Martin Konvička

26.10.2015 18:48

Političku a herečku Táňu Fischerovou pobuřují výroky Miloše Zemana v pořadu S prezidentem v Lánech, vysílaném na serveru Blesk.cz. „Měl by si uvědomit, že jeho výroky mají přesah za hranice našeho státu,“ reaguje Fischerová na to, že prezident mávl rukou nad kritikou ze strany vysokého komisaře OSN pro lidská práva. „To snad ne! Svým způsobem stále pokračuje v televizním pořadu, který kdysi dělal s paní Bubílkovou,“ přidává se i Michael Kocáb, jemuž se nelíbí Zemanovy výroky o dětech, jež imigrantům slouží jako živé štíty. Podle Vítězslava Jandáka a Martina Konvičky má ale Zeman pravdu.

Zemanův nedělní nářez má pokračování. Hovoří Michael Kocáb, Slávek Jandák, Táňa Fischerová a Martin Konvička
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Lánech při rozhovoru pro bulvár
reklama

Fotogalerie: - Rozhovor z Lán

Prezident Miloš Zeman v Lánech při rozhovoru pro b...
Prezident Miloš Zeman v Lánech při rozhovoru pro b...
Prezident Miloš Zeman v Lánech při rozhovoru pro b...
Prezident Miloš Zeman v Lánech při rozhovoru pro b...
Prezident Miloš Zeman v Lánech při rozhovoru pro b...
Prezident Miloš Zeman v Lánech při rozhovoru pro b...

Anketa

Co s členstvím České republiky v EU?

5%
95%
hlasovalo: 12253 lidí

Cokoliv, co v poslední době prezident Miloš Zeman řekne na adresu imigrantů a muslimů, je okamžitě zkoumáno ze všech možných úhlů. Výjimkou tak nebyl ani jeho rozhovor pro server Blesk.cz nazvaný S prezidentem v Lánech.

V něm Miloš Zeman mladým mužům nejen ze Sýrie vytkl, že používají děti jako živé štíty, aby odůvodnili svůj úprk do Evropy. V rozhovoru šlo konkrétně o dotaz, zda, když se dívá na uprchlíky, má s nimi také někdy nějaký soucit.

„Když se člověk dívá na malé děti, které pláčou, byl by nelida, kdyby necítil soucit. Ve druhém plánu si ovšem musíte položit otázku, proč i ze zemí, kde se nebojuje, tito lidé ty děti tahají s sebou, tahají je v gumových člunech, kde dobře vědí, že hrozí nebezpečí utonutí. Já bych řekl, že ty děti slouží spíše jako jakýsi živý štít vůči těm mladým chlapcům s iPhony, aby lépe zdůvodnili migrační vlnu,“ odvětil na to Zeman.

Na otázku moderátora, zda může lépe rozvést onen živý štít, řekl: „Je to v podstatě totéž, jako kdybych řekl, že tím, že vyvolám soucit vůči dětem – a tento soucit je naprosto oprávněný – přenáším tento soucit i na ty, kdo se za těmito dětmi skrývají, kteří podle mého názoru žádný soucit nezasluhují. A to jsou ti mladí muži s iPhony, o kterých jsme tu již mnohokráte mluvili.“

K tomu Zeman ještě podotkl, že mnoho z imigrantů navíc zahodilo i své pasy, aby se mohli vydávat za Syřany ve smyslu věty z filmu „všichni jsme gogo“, takže všichni jsme Syřané.

To ale není zdaleka všechno, co Zeman v pořadu pro Blesk.cz řekl. Reagoval i na slova vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna. Ten totiž kritizoval nejen Zemanovy veřejné xenofobní a islamofobní výroky, ale navíc obvinil Česko, že systematicky porušuje práva uprchlíků.

„Nastal úsměv, což je taky sebereflexe určitého druhu, ale asi jiná, než si pan komisař představoval. Zaprvé bych vás ale opravil, já jsem nebyl označen za xenofoba, ale islamofoba,“ zmínil k tomu Zeman.

Prý se ale již s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a s jeho poradcem pro migraci shodli na tom, že nejlepší odpovědí je pozvat pana komisaře „z jeho teplého pelíšku“, aby přijel do ČR a sám se o věci přesvědčil. Když prý kritizuje něco, co nezná, není to podle něj zrovna nejlepší strategie.

Vždyť do těch táborů ani nejel!

Herečka a někdejší prezidentská kandidátka Táňa Fischerová se ale nad přezíravým hlasem prezidenta vůči výrokům komisaře OSN vyděsila.

To je naše typická arogance. On je hlava státu, a i když takové názory má mnoho lidí, tak by si především prezident ČR měl uvědomit, že jeho výroky mají přesah za hranice našeho státu. Je vidět, že tady vůbec neví, o čem je řeč,“ zmínila pro ParlamentníListy.cz Fischerová.

Podle ní se Zeman také nejel podívat na ony zmiňované tábory uprchlíků. Pouze na své pravidelné návštěvě regionů, kdy jeden z nich byl dokonce poblíž obce, kde se tábor nachází, zopakoval, že imigranty k nám nikdo nezval.

„Ale já bych chtěla vědět, zda on vůbec ví, jak to tam vypadá, jestli ví, že jim odebírají mobily a berou jim peníze a že je tam hlídá policie! To je přece skandál a přesně za to jsme kritizováni. Miloš Zeman podle mě není schopen sebereflexe a ani omluvy v případě, když udělá chybu,“ poznamenala dále Fischerová.

Co se týče „živých štítů“, tady už jen kroutí hlavou.

„Jak zjistil, že prchají ze zemí, kde se nebojuje? Ať své tvrzení podloží něčím věrohodným! Pokud tam ty děti jsou se svými matkami, to chce snad opravdu říci, že je matky vystrkují jako živý štít? Když se ta matka zvedne a uteče z domova, k tomu musí mít už zatracený důvod. Matka je vždycky ochránkyně domova, to znamená, že jakmile tam jde s dětmi, zcela jistě by nepřežila na původním místě. Jít blátem, mrznout, to by přece normální člověk neudělal, kdyby k tomu neměl sakra důvod! To ale Miloš Zeman nevidí. Jsou to od něj jenom výkřiky, které nejsou podložené znalostmi od těch lidí. On podle mě není schopen žádného soucitu,“ zalomila rukama nad dalšími slovy prezidenta.

Je to od nich logické...

Že zahodili mnozí z imigrantů své pasy, je ale podle Fischerové naprosto normální reakce:

„To možná souvisí s tím, že mají pocit, že budou mít větší naději na získání azylu, když Angela Merkelová řekla, že přijmou v první řadě především Syřany. To je pak od nich logické chování. Nakonec ale pochopí, že se identita každého člověka vyjeví a že to z jejich strany bylo velmi krátkodobé, když to dělali. Když neumějí jazyk, velmi rychle se totiž zjistí, že to nejsou Syřané.“

Poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD) se ale na věc dívá jinak.

„Pan prezident je za cokoliv, co řekne, popotahován. Protože pražská kavárna je neúnavná. A oni nikdy v životě neskousnou, že jejich mladý, švarný kandidát s čírem nevyhrál volby. To znamená, že budou prezidenta za cokoliv kritizovat. Ovšem já – protože Miloše Zemana znám více než pětadvacet let – musím říci, že kdyby byli objektivní, tak se zamyslí. Zatím všechno, co říkal a předvídal, byla pravda,“ spustil Jandák.

Jandák: Stojím za vším, co řekl

A ponořil se do historie. „Z nedávné minulosti si vzpomínám na to, jak díky médiím, která podle mého názoru nejsou objektivní, nám bylo předkládáno, jak Rusko udělalo invazi do Gruzie. Pak se ale zjistilo, že Gruzie napadla Osetii. A dnes se všichni k takovému vysvětlení přiklánějí, neboť všichni víme, že prezident Saakašvili, který teď dělá oděského guvernéra, dal příkaz k napadení Osetie. No a v případě Ruska, které prý napadlo Ukrajinu? Zeman byl tehdy první, kdo řekl, že tomu tak není a že tam je občanská válka. Takže všechno, co prezident jako starý prognostik řekl, se stalo pravdou a realitou. Tedy já bych byl velmi opatrný v tom, že bych jej odsuzoval za jeho názory, a naopak budu velice pečlivě sledovat, co řekne a kdy to řekne, protože z 99 procent má vždycky pravdu, ať se to někomu líbí nebo nelíbí.“

Slova vysokého komisaře OSN on osobně také prý nechápe.

„My zacházíme se všemi imigranty dobře, a to přesto, že se dopustili trestného činu. Vždyť ti lidé překročili hranice a vstoupili na území cizího státu bez víz a bez povolení a chovají se místy jako dobytek. Vždyť vidíte v televizi záběry, když opouštějí nějaké své zastávky, jaké po nich zůstává svinstvo a nepořádek. Já mám pocit, že na to, jak se utečenci dopouštějí trestného činu, tak se k nim chová Česká republika ještě s nebývalou pečlivostí a slušností. A podotýkám ještě jednu věc: my jsme je sem vskutku nezvali. No a jestli je sem zve paní Merkelová, to pak samozřejmě musíme nést se všemi důsledky. Spolková vláda prý uvažuje dokonce o tom, že když u nich utečenci nedostanou možnost žít, že je pak bude odvážet letadly Bundeswehru. To je ale velká ironie...,“ dodal Jandák pro ParlamentníListy.cz.

Vždyť oni porušují úplně vše.

Taktéž lídr hnutí Islám v ČR nechceme Martin Konvička se rozohnil nad slovy Zajda Raada Husajna.

„To, že komisařem OSN pro lidská práva je zástupce Saúdské Arábie (Saúdská Arábie předsedá panelu pro lidská práva OSN a jordánský princ Husajn je komisařem OSN pro lidská práva – pozn. red.), je samozřejmě takové pošlapání charty OSN a dohody o lidských právech, neboť právě Saúdská Arábie porušuje snad všechna představitelná lidská práva na světě, a to ne na úrovni jednotlivců, ale na úrovni státní politiky. Už z toho důvodu by neměl prezident ČR na hysterické reakce takového člověka vůbec reagovat. Dokonce si myslím, že pan prezident udělal v tomto chybu, když vyslance islámského světa zve do ČR, aby se o něčem ubezpečoval. Saúdský diplomat by si totiž měl především zamést před svým vlastním prahem, než bude kritizovat druhé, a rozumnou reakcí ČR na takovou kritiku by pravděpodobně mělo být opuštění struktur OSN. Netuším, jak se stalo, že komisařem pro lidská práva je právě tento saúdský diplomat – budou tam asi nějaké nejasné vnitřní vyjednávací a korupční mechanismy uvnitř této organizace,“ zmínil Konvička s tím, že opravdový státník by se Spojeným národům měl stavět mnohem tvrději. Přinejmenším minimem by od něj měla být nějaká nóta ve smyslu, že ČR nesouhlasí s faktem, aby agendu lidských práv měl na starosti právě saúdský zástupce, a proto maximem by mělo být ukončení diplomatických styků se Saúdskou Arábií.

Proto jsou prý všechna vyjádření Zemana zcela v pořádku.

„Živé štíty dětí? Ty jsme viděli třeba v Maďarsku, když prohazovali děti zátarasy. Já nevím, kolik těch lidí jsou milujícími otci a rodiny s dětmi a kolik si jich vzalo děti s sebou jako živý štít, ale takové případy určitě jsou. V tom má také pan prezident pravdu. Musíme si totiž uvědomit, že máme co do činění s civilizací, která se dívá na lidský život úplně jinak. Vždyť známe případy živých štítů z Palestiny a z íránsko-irácké války! Posuzovat proto tuto civilizaci našima očima by se nám mohlo velice tvrdě nevyplatit,“ pronesl dále Konvička.

Až osmdesát procent

Vůbec se ale prý nediví Zemanově připomínce o lidech vydávajících se za Syřany.

„Dokonce se v tom objevily statistiky z Německa, tvrdící, že až z osmdesáti procent ti, kteří prohlašují, že pocházejí ze Sýrie, jsou nakonec jiné národnosti. To ale logicky přišlo po nešťastném vyjádření Angely Merkelové. Dokonce jsem viděl takový vtip, kde byla mapa Afriky a Blízkého východu a jižní Asie, u níž bylo napsáno, jak je zvláštní, když je ta občanská válka, že Sýrie stačila zabrat polovinu tří kontinentů... Jinými slovy je jasné, že spousta lidí ze Sýrie není,“ dodal.

K tématu se vyjádřil i někdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

„Co na to říci a neurazit? Pan prezident nikdy nedokáže uznat svoji chybu, alespoň jsem to od něj ještě neslyšel. Že je mu vyjádření vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna pro srandu, ho zařazuje mezi světové politiky, kterým jsou vyjádření ze strany OSN také jen pro srandu. Moc jich není a jsou to výhradně samolibí totalitní vůdci. Můžeme si jen přát, aby pozvání do ČR pan komisař nepřijal. To bychom pak museli celému světu vysvětlovat své pojetí lidských práv,“ uvedl Kocáb pro ParlamentníListy.cz.

Co se týče „živých štítů“, tak ani on nenašel v tomto pro Zemana porozumění.

Vmanévroval se do role globálního provokatéra

„Myslím, že pan prezident se vmanévroval svými nepromyšlenými odpověďmi do role ‚globálního‘ provokatéra. To by se dalo přijmout jako zdroj permanentního obveselování národa... Kdyby nebyl prezidentem a kdyby tím nedělal naší zemi ‚globální‘ ostudu. Svým způsobem stále pokračuje v televizním pořadu, který kdysi dělal s paní Bubílkovou. Pokud opravdu řekl to, co citujete, pak se mi tomu nechce ani věřit, a dokonce považuji jeho odpovědi za skandální,“ řekl dále Kocáb.

Podle něj si Zeman tím vším vyslouží jen další kritiku. „A ta bohužel dopadá na všechny naše občany. Proč tahají děti v gumových člunech, když hrozí riziko utonutí? Vždyť si na to velice často odpovídá sám! Poměry, které v Sýrii a dalších arabských zemích nastolil Islámský stát, jsou totiž natolik hrozivé a šílené, že jakékoli riziko spojené s útěkem je vždy daleko menší. Teorii o živých štítech je mi až trapné vyvracet. Je to ztráta času. Jen další poplašná zpráva přidaná k usekávání rukou a kamenování. Úděsné od něj mi však připadá otevřené konstatování, že si uprchlíci před válkou a terorem ‚žádný soucit nezasluhují‘ ve stejném rozhovoru, ve kterém o sobě pan prezident tvrdí, že není ‚nelida‘,“ dodal Michael Kocáb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …