Země Unie dostanou emisní povolenky zdarma. Česko jich obdrží téměř polovinu

06.07.2012 19:25 | Zprávy
autor: jno, čtk

Česká republika, Bulharsko i Rumunsko mohou od příštího roku nadále poskytovat svým elektrárenským společnostem emisní povolenky zdarma. Rozhodla o tom Evropská komise, která ale souhlas podmiňuje tím, že podniky budou ekvivalent hodnoty povolenek investovat do modernizace.

Země Unie dostanou emisní povolenky zdarma. Česko jich obdrží téměř polovinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Elektrárna s chladícími věžemi

„Komise tato rozhodnutí učinila na základě ustanovení, která v členských zemích umožňují určité výjimky z obecných pravidel, podle nichž elektrárenský sektor musí od roku 2013 nakupovat všechny povolenky v aukcích, anebo na trhu,“ uvedla komise.

V rámci pravidel, jimiž se řídí unijní systém obchodování s povolenkami (ETS), bylo deseti členským zemím umožněno žádat výjimku z povinnosti povolenky po roce 2013 nakupovat. Země argumentovaly tím, že jsou jejich ekonomiky silně závislé na fosilních palivech.

EU již udělila podobnou výjimku také výrobcům elektřiny na Kypru, v Estonsku a Litvě. V nejbližší době chce komise rozhodnout také o požadavku Maďarska a Polska.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Veřejný zájem

K tomu, co píšete zde - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Svarovska-Zeleni-Nahoda-nebo-zakon-na-miru-791498, kdo rozhoduje, jaká stavba je ve veřejném zájmu? Na základě čeho? Jinak brát lidem právo se odvolat obecně se mi vůbec nelíbí a děkuji za upozornění.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Asi chtějí čtvrtou říši.“ Ševčík zostra ke sjezdu sudeťáků

8:50 „Asi chtějí čtvrtou říši.“ Ševčík zostra ke sjezdu sudeťáků

Pozvání sudetských Němců do Brna a záštita prezidenta Petra Pavla nad jejich sjezdem vyvolaly ostrou…