Země V4 chtějí více investic ze Švýcarska, shodli se premiéři

09.12.2014 21:18 | Zprávy

Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Polsko chtějí přilákat více investic ze Švýcarska. V Bratislavě se na tom dnes shodli premiéři zemí Visegrádské čtyřky (V4), kteří jednali se švýcarským prezidentem Didierem Burkhalterem, řekl novinářům slovenský premiér Robert Fico. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky mají státy V4 zájem na posílení vzájemných obchodních vztahů, jakož i na spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje.

Země V4 chtějí více investic ze Švýcarska, shodli se premiéři
Foto: Archiv
Popisek: Švýcarský frank

Státníci také upozornili, že v souvislosti s krizí na Ukrajině je potřeba trvat na dodržování mezinárodního práva, přičemž podle polské premiérky Ewy Kopaczové by EU měla být připravena na zpřísnění protiruských sankcí.

„Konkrétním příkladem (spolupráce) mohou být švýcarské investice v zemích V4, kde vidíme prostor k jejich posílení vzhledem k tomu, že Švýcarsko je druhým největším investorem v zemích Evropské unie. Ovšem z celkového objemu má investiční zastoupení v zemích V4 na úrovni nižší než šest procent," řekl Fico.

Sobotka doplnil, že zúčastněné země chtějí posílit vzájemný obchod a mají zájem na spolupráci v oblasti nových technologií, inovací, podpory vědy a výzkumu s cílem modernizovat průmysl v uskupení V4. „Česká republika má zájem na tom, aby Visegrádská skupina byla silná, aktivní, soudržná a atraktivní v regionu střední Evropy pro další spolupráci," poznamenal Sobotka.

Burkhalter na tiskové konferenci prohlásil, že jeho země je připravena dál spolupracovat se zeměmi V4. „Existuje potenciál spolupráce v oblasti vzdělávání a výzkumu. Rádi bychom se podělili s našimi zkušenostmi," řekl švýcarský prezident, jehož země sice není členem EU, ale s Unií spolupracuje v řadě oblastí.

Ukrajinská krize

Státníci hovořili také o konfliktu na Ukrajině, která ve východní části země v uplynulých měsících čelila vojenským akcím proruských aktivistů, a o účasti Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na řešení konfliktu.

„Ukrajinská krize ukázala, že je potřeba trvat na dodržování mezinárodního práva. OBSE může sehrát pozitivní roli při naplňování mírových dohod z Minsku. Za Českou republiku chci říct, že jsme připraveni aktivity OBSE na Ukrajině podporovat," řekl Sobotka. Právě Švýcarsko v současnosti OBSE předsedá.

Burkhalter v souvislosti s ukrajinskou krizí poznamenal, že bezpečnost Evropy musí být společným projektem a že jeho země je pro zintenzivnění činnosti OBSE.

Polská premiérka Kopaczová před novináři obhajovala protiruské sankce, které na Moskvu kvůli konfliktu na Ukrajině uvalila Evropská unie a které někteří politici z ostatních zemí V4 opakovaně kritizovali. „Pokud dohody z Minsku nebudou naplněny, EU by měla být připravena na třetí kolo sankcí," řekla.

Právě Polsko je ze zemí V4 nejsilnějším zastáncem tvrdého postupu vůči Rusku za jeho údajnou podporu proruských separatistů na východě Ukrajiny. Ke kritikům protiruských sankcí naopak patří slovenský premiér Fico. Český prezident Miloš Zeman v minulosti zase tvrdil, že sankce Západu vůči Rusku jsou neefektivní. Sobotka za důležité označil, že země V4 uvalení stávajících sankcí na Moskvu v minulosti shodně podpořily.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentát na Trumpa: „Selhání bezpečnosti.“ Svědek na střelce upozorňoval policii

6:55 Atentát na Trumpa: „Selhání bezpečnosti.“ Svědek na střelce upozorňoval policii

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát na předvolebním mítinku v P…