Zemědělci se zlobí na církve. My žádnou náhradu nedostali, říkají

14. 8. 2012 22:58

Svaz restituentů v zemědělství kritizuje fakt, že stát nadržuje církvím v otázce vyrovnání se s dopady komunismu. Zemědělci připomínají, že oni žádnou náhradu za své majetky zabavené v 50. letech nedostali. Obracejí se proto i na soud ve Štrasburku. Informuje o tom Česká televize.

Zemědělci se zlobí na církve. My žádnou náhradu nedostali, říkají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Venkov - ilustrační foto
reklama

Pomozte nám stejně, jako nyní pomáháte církvím, požadují lidé sdružení ve Svazu restituentů v zemědělství. "Neměly by mít přednost, protože to je určitá diskriminace vůči nám," myslí si jedna z restituentek Vlasta Somrová. Také ona se dosud nedočkala plného odškodnění po zločinech komunistické vlády.

Jde o nedokonalé zákony

Podle svazu restituentů na kompenzaci za zhruba čtyři miliardy stále marně čeká asi deset tisíc lidí. O majetek přišli při násilné kolektivizaci rolníků do zemědělských družstev, které v padesátých letech minulého století prováděla komunistická vláda.

Podle transformačního zákona měli restituenti dostat kompenzaci za svůj majetek už v 90. letech, peníze jim měly vrátit zemědělská družstva. Většina z nich ale svůj majetek převedla jinam a zůstaly po nich pouze prázdné skořápky. Poškození zemědělci tvrdí, že na vině je nedokonalý zákon, a požadují proto od státu náhradu. "Už se můžeme obracet jedině vůči českému státu, protože ten legislativně umožnil vyvést zemědělskému družstvu majetek na akciovou společnost," obhajuje své nároky Somrová.

SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve

Žádost restituentů o kompenzaci vloni na podzim premiér dopisem odmítl. "Zajisté uznáte, že nyní, kdy vláda a parlament přijímají vesměs nepopulární úsporná opatření, nelze zatížit státní rozpočet dalšími výdaji v řádu několika miliard," napsal tehdy Petr Nečas perzekvovaným lidem.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…