Zemřel miliardář, který Bakalovi prodal OKD

08.06.2015 16:06

Jeden z nejbohatších Čechů a nejvlivnějších podnikatelů v Česku, Petr Otava, zemřel ve svých pětašedesáti letech. Otava je také znám tím, že právě on prodal OKD Zdeňku Bakalovi. Byl největším domácím obchodníkem s komoditami Metalimex. Od minulého týdne po jeho zkolabování byl udržován v umělém spánku. Informuje o tom server Motejlek.com.

Zemřel miliardář, který Bakalovi prodal OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala
reklama

Otava kdysi začínal jako obchodník v uhelné firmě OKD. Po revoluci při kupónové privatizaci prodal stát čtyřicet procent společnosti OKD. V roce 1998 však za nevyjasněných okolností přišel stát o většinový podíl a uhelnou společnost ovládla firma Karbon Invest v čele s Otavou, Viktorem Koláčkem a Janem Przybylou.

Celou privatizaci OKD vyšetřovala i policie, jelikož zde bylo podezření, že firma Karbon Invest měla být zvýhodňována na základě obchodních a mandátních smluv na úkor OKD. Soud však žádné provinění Otavovi a jeho společníkům neprokázal. V roce 2004 odkoupili od státu Otava, Koláček a Przybyla i zbytek vlastnictví uhelné společnosti, kterou poté celou prodali i se ziskem Zdeňkovi Bakalovi.

Otava se po prodání uhelné společnosti OKD věnoval primárně Metalimexu a koupil také hliníkářskou firmu All Invest Břidličná a posléze také Měď Povrly. V posledních letech se vedením Metalimexu zabýval hlavně jeho syn Petr Otava.

V posledních letech jeho života sledoval také stav OKD, kdy dokonce nabízel, že jim pomůže. „Málokdo zná OKD tak jako já,“ prohlásil kdysi v rozhovoru. Otava vlastnil také Ostravsko-karvinské koksovny, jež koupil od Bakaly a které přímo závisely na uhlí z OKD. „Za chlapské a zodpovědné řešení považuji jen vyhlášení insolvence v co nejkratší době,“ řekl minulý rok pro MF Dnes s tím, že by bylo nejlepší v případě krachu, aby uhelnou společnost na Moravskoslezsku koupil stát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ste

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…