Zemřel předseda pražské židovské obce Jan Munk

12.05.2019 14:33

Dnes ráno ve věku 72 let zemřel po dlouhé nemoci předseda pražské židovské obce a někdejší dlouholetý ředitel Památníku Terezín Jan Munk. Za 27 let se mu z něj podařilo vybudovat místo, které každoročně navštíví statisíce lidí.

Zemřel předseda pražské židovské obce Jan Munk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zapálená svíčka zakrytá dlaní před větrem
reklama

V čele Židovské obce v Praze stál Munk od roku 2012. Jako ředitel terezínského památníku otevřel Munk například Muzeum ghetta a další expozice. „Odchází osobnost mimořádného významu, která byla velice respektována jak na domácím poli, tak v zahraničí. Jeho ztráta se bude velice těžce nahrazovat,“ uvedl náměstek ředitele Památníku Terezín Vojtěch Blodig.

Munk podle něho zanechal velkou stopu a byl architektem hlavních přeměn v práci terezínského památníku. Blodig připomněl, že díky Munkově dlouholeté činnosti se podařilo zásadně přepracovat všechny expozice v Památníku Terezín a vytvořit nové, uvedl server iDnes.cz. „Byly věnovány historii terezínského ghetta, která byla do té doby zamlčována nebo byla zcela na okraji zájmu,“ dodal Blodig.

Díky Munkovu úsilí se podle Blodiga podařilo například přepracovat expozice o dějinách policejní věznice v Malé pevnosti, kde byli političtí vězni nebo o dějinách koncentračního tábora v Litoměřicích. „Dalším takovým polem byla osvětová činnost a činnost vzdělávací, která se velmi rychle rozvíjela a byla zaměřena především na další vzdělávání učitelů, takže si myslíme, že se to velice významně projevilo v prezentaci tématu na školách různého typu,“ uvedl Blodig s tím, že se také zásadním způsobem podepsal na činnosti židovských organizací a zvýšení jejich renomé.

Pohřeb se bude konat v pondělí odpoledne na Novém židovském hřbitově v Praze. Pražská židovská obec, jejíž historie sahá do 10. století, má nyní zhruba 1500 registrovaných členů. Patří ji židovské památky v metropoli, které ročně navštěvují statisíce lidí z celého světa – hřbitovy, synagogy či historická mikve.

Některé památky spravuje Židovské muzeum, které je dlouhodobě nejnavštěvovanějším muzeem v Česku. Obec také provozuje na Hagiboru domov sociální péče pro židovské seniory a je zřizovatelem Lauderových škol – mateřské a základní školy a gymnázia.

Původní zdroj ZDE


 


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soros posílá 220 milionů dolarů do černošských organizací. Český politik tuší, co za tím je

21:45 Soros posílá 220 milionů dolarů do černošských organizací. Český politik tuší, co za tím je

Multimiliardář George Soros se rozhodl „investovat“ 220 milionů dolarů do černošských organizací a v…