Zemřela Eva Jurinová. Propaganda, otřesné, říkala o dnešní TV

14.01.2021 13:18

V neděli 3. ledna zemřela novinářka a televizní moderátorka Eva Jurinová. Bylo jí 67 let. Pracovala v České televizi i v Českém rozhlase, v 90. letech moderovala zprávy na Nově. A ParlamentnímListům.cz svého času prozradila, co si myslí o ČT a její práci.

Zemřela Eva Jurinová. Propaganda, otřesné, říkala o dnešní TV
Foto: archiv
Popisek: Eva Jurinová

Eva Jurinová byla tváří Televizních novin na Nově, kde v roce 1995 až 1999 uváděla spolu se Zbyňkem Merunkou Televizní noviny. Kromě toho však pracovala v Českém rozhlase, začínala jako redaktorka ještě Československé televize.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 14. 1. 2021)

44%
49%
hlasovalo: 15396 lidí

Po odchodu z televize Nova působila mimo jiné jako mluvčí Fakultní nemocnice Motol. Zároveň se věnovala také pedagogické činnosti. Její hlas je také slyšet v pražském metru, kde namluvila hlášení pro linku B. V letech 2014 až 2016 byla starostkou středočeského města Sadská.

Snažila se prosadit i ve vyšší politice, v eurovolbách se jí to však nepovedlo. V roce 2014 poskytla obsáhlejší rozhovor pro server ParlamentníListy.cz, kde hovořila mimo jiné i o protiruských sankcích. A také tehdy vyjádřila svůj strach z muslimů.

„Strach z muslimů mám – a veliký! Bojím se zvlášť poté, co islámští radikálové vyhlásili ‚Islámský stát‘ a vyzývají všechny muslimy na celém světě, aby aktivně bojovali proti křesťanům,“ uvedla.

Tehdy – tedy před 6 lety – se opřela i do České televize. Podle svých slov často vnímala to, že místo objektivního pohledu zaznívají z ČT spíše subjektivní názory některých redaktorů, kteří předkládají spíše vlastní komentáře, někdy mezi řádky, často i ve volbě hostů k tématu.

Anketa

Kdo ze jmenovaných chybí ve vysoké politice nejvíc?

hlasovalo: 6032 lidí
„A bývá to patrné ze způsobu kladení otázek při rozhovorech. Týká se to událostí z poslední doby, ať už na Ukrajině či na Blízkém východě. Mám pocit, že jde o propagandistický boj. V prvním případě tedy většinou protiruský a ve druhém protiizraelský. Byť sleduji často zejména ‚24‘, zatím jsem se například přesně nedozvěděla, kdo jsou ti separatisté na Ukrajině, čí zájmy zastupují a jaké mají cíle? Zarazila mě třeba formulace, že Rusko ‚anektovalo‘ Krym – bez hlubšího zamyšlení se nad správným významem toho slova. Schází mi poctivější práce zahraniční redakce – kontinuálně sledovat a hledat jádro celého problému, a postrádám vyrovnané zastoupení odborníků, politologů a historiků při vyvážené diskusi. Zatímco jiné televizní stanice mají pestré aktuální záběry, v České televizi se stále opakují jedny a tytéž. Celkově obrazově i obsahově zněla Česká televize jednostranně protirusky zejména v začátku konfliktu na Ukrajině. Komplexní informace jsem čerpala ze zahraničních zdrojů,“ byla tehdy kritická Jurinová.

Z čeho pak Jurinová strach neměla, bylo Rusko. „Z Ruska nemusíme mít strach, je u nás některými politiky i médii uměle vyvolávaný. Vždyť i odborníci na problematiku sami přiznávají, že přesně nevědí, co se tam vlastně děje. A i když jsou fakta zastřena mlhou, situace určitě není taková, aby se opakoval příjezd vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Přikláním se k tomu, že je třeba stále politicky vyjednávat na mezinárodní úrovni. Oboustranné hospodářské sankce rozhodně nevidím jako řešení,“ řekla.

Loni v červenci pak byla hostem moderátora Aleše Cibulky v Českém rozhlase. Svěřila se mimo jiné s tím, že ji zvedají ze židle nešvary v řeči dnešních redaktorů a moderátorů.

„Nesnáším ve zpravodajství, které samozřejmě sleduji, jak si pořád všichni děkují. Pořád všichni říkají stejné fráze. Pořád si všichni něco přejí. Proboha! Já když sleduji zpravodajství, nechci, aby mi někdo ze zpravodajství něco přál. Já chci zprávu, já chci informaci. Sedí moderátorka a řekne: A teď máme na místě Josefa Nováka, Josefe, přeji ti krásné odpoledne, i tebe zdravím, tak jak to tam vypadá? – Ta otázka, mimochodem, jak to tam vypadá, tak ta mě taky zvedá ze židle, protože moderátor už v té otázce musí říct informaci,“ rozzlobila se Jurinová nad tím, jak se často v televizním vysílání hovoří. 

A vyprávěla i o tom, kdy jí toto děkování a přání doslova urazilo. „Před léty havaroval v Praze linkový autobus. Tři mrtví, čtyřicet těžce zraněných, katastrofa. Vím, že jsme se vrátili večer, už byla tma, snad devět, deset hodin, všichni na místě, moderátor předal slovo redaktorovi, který byl na tom místě. On tam dělal rozhovor a teď se omlouvám, nevím, kdo to řekl, jestli redaktor nebo mluvčí, po skončení toho rozhovoru se někdo obrátil do kamery a řekl: Přeji vám pěkný večer. A já jsem si říkala, tak začíná doba frází. Schází nám cit,“ vyprávěla Jurinová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…