Zeptali jsme se Karolíny Peake na navrhovaný zákaz přeběhlictví. Zde máte rozhořčenou odpověď

28.05.2014 17:27 | Zprávy

Vláda neschválila návrh komunistických poslanců začít trestat takzvané přeběhlictví poslanců a senátorů. Podle návrhu ústavní novely by zákonodárce mohl přijít o svůj mandát v případě, že by porušil slib, nebo přešel do jiného klubu či jiné politické strany. „Já nevím, proč toto komunisté vyžadují. Mají zřejmě představu, že řízení Poslanecké sněmovny a jejích klubů bude více autoritářské,“ reagoval na aktivitu rudých zákonodárců pro ParlamentníListy.cz poslanec Stanislav Huml.

Zeptali jsme se Karolíny Peake na navrhovaný zákaz přeběhlictví. Zde máte rozhořčenou odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolína Peake se loučí

Stanislav Huml byl do Poslanecké sněmovny zvolený za Věci veřejné, ale v dubnu 2011 z jejich poslaneckého klubu odešel prý kvůli údajnému uplácení poslanců Vítem Bártou. Stal se posléze členem klubu ČSSD.

„Nezlobte se na mne, já nejsem přeběhlík, já jsem odpadlík a vyobcovaný element, který si potom jenom hledal cestu a usadil se tam, kde mu program byl nejbližší," vysvětloval kdysi Huml na schůzi sněmovny. Podobně tak argumentuje i nyní a přitom je v povědomí lidí veden jako ten, kdo véčkaře zklamal a odešel hájit politiku za jiné stranické barvy.

Nejenom jeho osoba ale vyprovokovala kdysi poslance klubu KSČM k tomu, že podali návrh ústavní novely trestat takzvané přeběhlictví poslanců a senátorů. Podle jejich soudu by totiž zákonodárce mohl přijít o svůj mandát v případě, že by porušil slib, nebo přešel do jiného klubu či jiné politické strany. Vláda se dnes tímto návrhem z pera poslanců Stanislava Grospiče, Zuzky Bebarové-Rujbrové a Zdeňka Ondráčka zabývala, ovšem přijala k návrhu nesouhlasné stanovisko. Kabinet Bohuslava Sobotky totiž soudí, že možná ztráta mandátu kvůli přeběhlictví by byla v rozporu s jinými částmi Ústavy.

Stejnou normu ovšem podali komunisté již v roce 2013, ale v březnu návrh sněmovna smetla ze stolu hned v prvním čtení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Olga Böhmová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Chápu vás dobře, že byste podruhé vstoupili do stejné řeky a šly do vlády s ODS?

Po tom všem, co o ní tvrdíte, že jsou to kmotři? A proč se vlastně po volbách vůbec nerespektuje vůle občanů, proč podle vás nemá šanci být premiér ten, kdo volby vyhraje? Babiše volit nebudu, ale přijde mi, že jsou stejně volby zbytečné, že si to vy politici pak stejně zařídíte po svém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejdřív obrana, pak důchodci. Kupka v debatě oponoval Okamurovi

23:12 Nejdřív obrana, pak důchodci. Kupka v debatě oponoval Okamurovi

Živá superdebata lídrů ve Středočeském kraji na CNN Prima NEWS ukázala ostré střety nejen o výdaje n…