Zhasnout, pane hostinský. Vedení Prahy plánuje zavést vyhláškou povinnou zavírací hodinu

26.01.2019 15:39

Pražský magistrát připravuje vyhlášku, která omezí otevírací dobu nočních podniků v centru metropole. Do konce března mají možnost se k ní vyjádřit městské části. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Nové vedení Prahy 1 omezení prosazuje, má podle něj chránit klid místních obyvatel. Nevylučuje jej ani nový noční starosta. Jestli však vyhláška, kterou musí schvalovat zastupitelé, nakonec vstoupí v platnost, zatím není jasné. Z právního hlediska může být problematická.

Zhasnout, pane hostinský. Vedení Prahy plánuje zavést vyhláškou povinnou zavírací hodinu
Foto: Archiv PL
Popisek: Praha - ilustrační foto
reklama

Text každé nové vyhlášky musí projít připomínkovacím kolečkem ze strany městských částí a odborů magistrátu. V minulosti se v souvislosti s vyhláškou omezující otevírací dobu podniků objevily obavy, zda bude z právního hlediska uskutečnitelná. Z toho důvodu její schválení nedoporučila rada ani zastupitelský výbor. S přípravou se nicméně i tak začalo a případné právní potíže bude magistrát ještě posuzovat poté, co se k podobě omezení vyjádří jednotlivé radnice.

Stávající návrh vychází z požadavku Prahy 1, která jej poprvé vznesla v roce 2014. Aktuální verze, kterou radnice navrhla loni, počítá s omezením v ulicích s nejživějším nočním provozem, jako je Dlouhá třída. Podniky by tam musely zavírat ve 02:00 a ve dnech předcházejících pracovnímu volnu ve 03:00.

Nová pražská koalice zavedla funkci nočního starosty, kterou tento týden obsadil Jan Štern. Ten omezení otevírací doby uvedl jako jedno z opatření, která zvažuje pro zklidnění situace v nejexponovanějších oblastech centra a vyvážení nočního ruchu s životem místních. Před případnou restrikcí se chce Štern pokusit problémy řešit jinak, například posílením strážníků nebo domluvou s provozovateli, aby se o klid lépe starali sami.

Pro zavedení omezení se vyjádřil nový starosta první městské části Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě). Situace v některých částech centra už podle něj dosáhla stavu, kdy jinak reálně řešitelná není. O tom, jakou podobu vyhlášky navrhne, bude koalice v Praze 1 jednat.

Radnice první městské části dlouhodobě řeší problémy, které vznikají v důsledku turistického ruchu. Kromě alkoholových zájezdů ze západní Evropy a USA jde v souvislosti s rušením klidu místních také o využívání ubytovacích platforem typu Airbnb. U těch se chce město domluvit s pronajímateli i samotnými platformami na lepší komunikaci a spolupráci.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ticho od Arabů. Velká změna. Borek z hořícího Izraele ohromil diváky ČT

10:25 Ticho od Arabů. Velká změna. Borek z hořícího Izraele ohromil diváky ČT

Na Izrael v noci opět pršely rakety. Zpravodaj ČT David Borek rozebíral hlavně to, co se dělo na zem…