Zhroucení trhu s bydlením. Prasknutí bubliny. Bloomberg má zlé zprávy i pro Česko

23.6.2022 10:51 dop.

Na severní polokouli léto nastupuje v plné síle a podle agentury Bloomberg teď bude horko také v celé řadě ekonomik. Nejen kvůli stále vysoké inflaci a cenám energií, které sahají takřka do nebes. K tomu ještě některé země čelí astronomickým cenám za bydlení. Jde prý o nebezpečný koktejl, kterému je podle agentury Bloomberg vystaveno i Česko. Na vrcholu tohoto žebříčku stojí Nový Zéland. Česko je druhé, Maďarsko třetí a Austrálie čtvrtá.

Zhroucení trhu s bydlením. Prasknutí bubliny. Bloomberg má zlé zprávy i pro Česko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok

Čekají nás nelehké časy. Těmito slovy by se dalo shrnout varování agentury Bloomberg, která upozornila, že vedle rychle rostoucích cen energií a vysoké inflace, některé země navíc ohrožují i vysoké ceny bydlení. Vůbec nejhůř je na tom Nový Zéland. Česko je hned druhé a Maďarsko třetí.

Situaci zhoršuje již zmíněná rychle rostoucí inflace, na kterou centrální banky reagují zvyšováním úrokových sazeb. To zvyšuje náklady na splátky hypoték ve chvíli, kdy reálná cena nemovitostí nemusí být tak vysoká, jak by se mohlo při pohledu na bytový trh v dané zemi zdát.

V eurozóně je ohroženo zejména Portugalsko, zatímco v Rakousku, Německu a Nizozemsku vypadá situace stabilně.

„S rostoucími výpůjčními náklady čelí realitní trhy kritické zkoušce,“ řekl Niraj Shah z Bloombergu. „Pokud budou centrální bankéři jednat příliš agresivně, mohli by zasít semena příští krize.“

Islandská centrální banka zvýšila své druhé zvýšení v řadě o 100 bazických bodů ve snaze ochladit jeden z nejžhavějších trhů s bydlením v regionu. Česká národní banka zvýšila úrokové sazby na svém posledním jednání pod vedením Jiřího Rusnoka o 125 bazických bodů. Vedle islandské a české centrální banky letos zvýšilo sazby dalších 58 centrálních banky různých států.

Ekonomové ze Citigroup se jako poslední připojili k debatě o recesi. Varovali, že riziko globálního propadu se blíží 50 %, protože centrální banky zvyšují úrokové sazby a spotřebitelská poptávka po zboží se zpomaluje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zech*aná mrtvola“, ozval se Straka z Topky. Nejodpornější primář této země, vzkázal Babiš

21:35 „Zech*aná mrtvola“, ozval se Straka z Topky. Nejodpornější primář této země, vzkázal Babiš

Primář z Nemocnice Sokolov Martin Straka (TOP 09) se na svém twitteru hanlivě vyjádřil na adresu pre…