Zhroucení trhu s bydlením. Prasknutí bubliny. Bloomberg má zlé zprávy i pro Česko

23.6.2022 10:51 dop.

Na severní polokouli léto nastupuje v plné síle a podle agentury Bloomberg teď bude horko také v celé řadě ekonomik. Nejen kvůli stále vysoké inflaci a cenám energií, které sahají takřka do nebes. K tomu ještě některé země čelí astronomickým cenám za bydlení. Jde prý o nebezpečný koktejl, kterému je podle agentury Bloomberg vystaveno i Česko. Na vrcholu tohoto žebříčku stojí Nový Zéland. Česko je druhé, Maďarsko třetí a Austrálie čtvrtá.

Zhroucení trhu s bydlením. Prasknutí bubliny. Bloomberg má zlé zprávy i pro Česko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok

Čekají nás nelehké časy. Těmito slovy by se dalo shrnout varování agentury Bloomberg, která upozornila, že vedle rychle rostoucích cen energií a vysoké inflace, některé země navíc ohrožují i vysoké ceny bydlení. Vůbec nejhůř je na tom Nový Zéland. Česko je hned druhé a Maďarsko třetí.

Situaci zhoršuje již zmíněná rychle rostoucí inflace, na kterou centrální banky reagují zvyšováním úrokových sazeb. To zvyšuje náklady na splátky hypoték ve chvíli, kdy reálná cena nemovitostí nemusí být tak vysoká, jak by se mohlo při pohledu na bytový trh v dané zemi zdát.

V eurozóně je ohroženo zejména Portugalsko, zatímco v Rakousku, Německu a Nizozemsku vypadá situace stabilně.

„S rostoucími výpůjčními náklady čelí realitní trhy kritické zkoušce,“ řekl Niraj Shah z Bloombergu. „Pokud budou centrální bankéři jednat příliš agresivně, mohli by zasít semena příští krize.“

Islandská centrální banka zvýšila své druhé zvýšení v řadě o 100 bazických bodů ve snaze ochladit jeden z nejžhavějších trhů s bydlením v regionu. Česká národní banka zvýšila úrokové sazby na svém posledním jednání pod vedením Jiřího Rusnoka o 125 bazických bodů. Vedle islandské a české centrální banky letos zvýšilo sazby dalších 58 centrálních banky různých států.

Ekonomové ze Citigroup se jako poslední připojili k debatě o recesi. Varovali, že riziko globálního propadu se blíží 50 %, protože centrální banky zvyšují úrokové sazby a spotřebitelská poptávka po zboží se zpomaluje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„P*rchanti, binec.“ Vondra to rozjel, Němci v EP neměli radost

11:54 „P*rchanti, binec.“ Vondra to rozjel, Němci v EP neměli radost

Český europoslanec Alexandr Vondra (ODS) si v úterý stoupl k řečnickému pultíku na půdě Evropského p…